KDV İNDİRİMİNİNİN KALICI OLMASINI İSTİYORUZ - Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

KDV İNDİRİMİNİNİN KALICI OLMASINI İSTİYORUZ

Bu haber 10 Ocak 2020 - 12:09 'de eklendi ve 573 kez görüntülendi.

Malatya Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Turgut mobilya sektöründeki KDV indiriminin sektöre çok olumlu yansıyacağını belirterek bu indirimin kalıcı olmasını istedi.
Mobilya sektörü için 1 Ocak’ta başlayan KDV indirimi hakkındaki görüşlerini Şehir Gazetesine açıklayan İhsan Turgut “ Önceki yıllarda sektörümüzdeki KDV oranı % 3 idi. Sonraki senelerde bu oran önce % 12 oranına daha sonra da % 18 oranına yükseltildi. KDV oranlarının bu seviyelere yükselmesi mobilya sektöründeki daralmanın önünü aşmış oldu. Bu daralmaya dövize bağlı hammadde fiyatlarındaki artışlar da eklenince mobilya sektöründe işyeri kapanmaları yaşandı. Bu daralmayı gören hükümet geçtiğimiz senelerde KDV oranını geçici olarak yine % 8 oranına düşürmüştü. Ancak indirimin kısa sürede olması yüzünden mobilya sektörü beklediği katkıyı görememişti. Kısa süreli KDV indirimi o gün için mobilya sektörüne ancak can suyu olmuştu.”
Mobilya sektöründeki daralmayı gören ve önlem alan hükümet 1 Ocak 2020 itibari ile KDV oranını tekrar % 8 oranına düşürdü diyen İhsan Turgut “ Haklı taleplerimizi dikkate alan hükümete öncelikle teşekkür etmek isterim. Ancak KDV indiriminin mutlak suretle kalıcı olmasını istiyoruz. Bu indirim mobilya sektörü ile beraber vatandaşa da çok olumlu yansıyacaktır. KDV oranının % 18 den % 8 e düşmesiyle 10 bin liralık alışveriş yapan vatandaşın bin lirası cebinde kalmış olacak.
KDV oranının düşmesiyle devletin gelirlerinde azalma olacağı söylemi de kesinlikle doğru değildir. Mobilya sektöründeki canlanma alışverişi arttıracak ve durgunluğu bitirecek. Buna paralel olarak da istihdam artacak işsizlik rakamları aşağı çekilmiş olacak. İşsizliği azaltmanın yolunun esnafa sahip çıkmak olduğunu düşünüyorum. Milyonlarca esnafın birer kişiyi istihdam etmesinin sonuçlarını görmek gerekiyor. Büyük şirketlere tanınan haklarla istihdam konusunda sonuç alınamaz. “ dedi.
2020 yılının ülkeye hayırlar getirmesini dileyen İhsan Turgut, yeni yılda beklentilerin karşılanacağını umuyorum dedi. Cemal ATABEY

Bandırma Web Tasarım

Tercüme Bürosu

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.