KAZAZİYE VE TELKARİ SANATI BANDIRMA'DA YAŞATILACAK - Bandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

KAZAZİYE VE TELKARİ SANATI BANDIRMA’DA YAŞATILACAK

Bu haber 04 Kasım 2022 - 19:20 'de eklendi ve 586 kez görüntülendi.

Geleneksel el sanatlarından Kazaziye ve Telkari sanatını özveri ile yapan Sanatçı Halime Çalışkaner’in ürünlerinin yer aldığı,sergilendiği ve yapıldığı ‘The Silver Semith’ adlı atölyesi bugün açılışını gerçekleştirdi. Açılışa Bandırma Kaymakamı Engin Aksakal ve Bandırma Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun katıldı.

Kuyumculuk Teknolojileri Ustası ve Usta Öğreticisi ve aynı zamanda Kültür Bakanlığı Geleneksel El Sanatları Sanatçısı olan Halime Çalışkaner, Bandırma’da açtığı “The Silver Semith” adlı atölyesinde Kazaziye ve Telkari Sanatlarını yeniden yaşatmayı hedefliyor. Atölyenin yapılan açılışına Kaymakam Engin Aksakal ve Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun da katıldı. Açılışta konuşan Başkan Tosun, Sanatçı Halime Çalışkaner’in Harun Karacan Kültür Merkezi’nde açtığı kursta da kursiyerlerine bu sanatı öğrettiğini ifade etti. Sanatçı Halime Çalışkaner ise açılışta yaptığı konuşmada, Kazaziye sanatının 5 bin yıllık bir tarihe sahip olduğunu belirterek, gümüşün iğle ile işlenmesi şeklinde yapılan Kazaziye Sanatını ve ateşle telleri şekillendirme sanatı olarak bilinen Telkari sanatını Bandırma’da yaşatacaklarını açıkladı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

casino siteleri slot siteleri
fotos de mujeres hermosas en la playasister in law saves my marriagejulia osten viral video

pet shopKedi mamasıKöpek maması