KAYMAKAM YURT : AVRUPA'NIN EN MODERN KAĞIT FABRİKASI'NIN OSB'YE KURULMASI İÇİN GAYRET SARFEDİYORUZ - Bandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

KAYMAKAM YURT : AVRUPA’NIN EN MODERN KAĞIT FABRİKASI’NIN OSB’YE KURULMASI İÇİN GAYRET SARFEDİYORUZ

Bu haber 30 Aralık 2021 - 10:59 'de eklendi ve 811 kez görüntülendi.

Gönen Kaymakamı Arslan Yurt, Gönen Organize Sanayi Bölgesinin 2023 yılında tamamlanacağını belirterek bölgeye doğalgaz geldi. Yolların tamamlanması ve enerji hatlarının yeraltına alınmasıyla Organize Sanayi Bölgemizi hayata geçirmiş olacağız dedi.

AVRUPA’NIN EN MODERN KAĞIT FABRİKASI’NIN OSB’YE KURULMASI İÇİN GAYRET SARFEDİYORUZ

Organize Sanayi Bölgelerine yoğun talep olduğunu söyleyen Gönen Kaymakamı Arslan Yurt “Yeni talepleri karşılamak için çalışmalar içindeyiz. 330 Hektar alanı mera vasfından çıkararak Sanayi bölgemize katmak istiyoruz. Bu alan mera vasfını yitirmiş taşlık bir alan. Tarım yapılabilmesi ya da mera olarak kullanılması mümkün değil. Bakanlık talebimizi kabul etti.

Yeni sahamızın üçte birlik kısmı için büyük bir kağıt fabrikasının talebi var. O yatırımı hızlandırma için yoğun bir çaba içindeyiz. Bu tesis Avrupa’nın en modern kağıt fabrikası olacak. Hijyen kağıt ürünleri üreteceği içinde yan sanayisi de beraberinde gelecek. Bölgemize çok büyük bir katma değer sağlanmış olacak.

Bandırma Organize Sanayi Bölgesi de Karma Organize Bölgesi ile beraber iyice canlandı. Boş olan 69 parsellerimizin hepsi doldu. 3-4 parsel bir araya geldiler. Ruhsatlanma çalışmalarında yüzde 90 seviyelerine ulaştık. Ruhsat olan birçok parselde üretim faaliyetleri başladı. Bu alana yeni bir Jandarma Karakol inşaatına da başlandı.

Marmara Organize Sanayi Bölgesinde de genişleme çalışmalarımız var. 4 Bin dekar alanı 10 Bin dekara çıkaracağız. Bu alanda 2 Bin dekar alan Marmara Organize Sanayi Bölgesine katılacak.”

FAKÜLTEMİZİ 2023 YILINDA AÇMAYI HEDEFLİYORUZ

Gönen için çok önemli gördüğüm Fakülte inşaatı da devam ediyor şeklinde konuşan Kaymakam Yurt “Ne yazık ki pandemi ve döviz kurlarındaki artışlar Fakülte inşaatımızı yavaşlattı. Dövize paralel olarak girdi maliyetlerimizde ön göremediğimiz artışlar oldu. Şimdi dövizin düşmesiyle maliyetlerin de düşmesini bekliyoruz.

Bağışların devam etmesi ile fakülte binamızı 2023 yılında tamamlamak istiyoruz. Uygulamalı Bilimler Fakültesinin açılmasıyla Gönen’e yaklaşık 3 Bin yeni öğrenci gelecek. Fakültenin 6-7 bölümü olacak. Bandırma’da eğitim alan bu bölümün öğrencileri de Gönen’e aktarılacaklar. Bağışların arttırılması ve özellikle meslek örgütlerinin ellerini taşın altına sokmalarını bekliyorum.

Fakültenin açılmasıyla Gönen’de büyük bir barınma sorunu ile karşılaşmayı beklemiyoruz. Hali hazırda 360 kişilik bir yurdumuz var. Yeni yurt binaları içinde boş arazilerimiz mevcut. Bu sene yaşanan sıkıntı öğrencilerin pandemi dolayısıyla evlerini boşaltmalarından kaynaklandı. Boşaltılan evler tutuldu. Önümüzdeki sene sorun aşılacaktır.”

 HÜKÜMET KONAĞI TAŞINACAK

Mevcut Hükümet Konağının artık ihtiyaca yanıt vermediğini ifade eden Gönen Kaymakamı Arslan Yurt “Kullandığımız bina ihtiyaçları karşılayamıyor. Bunun için yeni bir Hükümet Konağını eski polis lojmanlarının bulunduğu alana taşıyacağız. 7 Bin M2 olan alanda yapılacak inşaatın avam projesi de hazırlandı. Bu alanın 5 Bin M2 lik kısmına Hükümet Konağı, 2 Bin M2 lik kısmına ise İlçe Emniyet Müdürlüğü binası yapılacak. Bu konuda artık ihale aşamasındayız.

Boşaltılacak binayı Büyükşehir Belediyesine teslim ettik. Büyükşehir Belediyemiz bu binayı sosyal, kültürel çalışmalar için kullanacak. Büyükşehir Belediyesi de gençler ve hanımlara yönelik kurslar verecek. Ayrıca kendi şirketleri içinde hizmet binası olarak kullanacaklar.

İlçemizdeki 3 okul depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkıldı. Yerlerine yeni okulların inşaatına başladık. Ayrıca Buğdaylı Mahallesindeki ilk ve ortaokul olarak kullanılan bina da yenilenilecek.

DERİ SANAYİNİN TAŞINMASI HAZİRAN’DA BİTECEK

Deri Sanayi Bölgesindeki fabrikaların taşınma işlemleri devam ediyor. Haziran ayına kadar taşınmanın biteceğini düşünüyoruz. Boşaltılan alanın nasıl değerlendirileceğini fabrika sahipleri ve Gönen Belediyesi beraber karar verecek. Bir araya gelecek taraftar arazinin geleceğini konuşacaklar.

Eski tarihi Devlet Hastanesinde yenileme çalışmaları için Balıkesir Valiliğine başvuruda bulunduk. Talebimiz için izin çıktı. Binada restorasyon çalışmaları başlayacak. Bu çalışmaların sona ermesinin ardından eski Gönen Devlet Hastanesi binası bir kamu kuruluşunun hizmetine verilecek.”

GÖNEN TARIMDA MEYVECİLİĞE YÖNELİYOR

Gönen ilçesinin tarım alanında çok avantajı olduğunun altını çizen Gönen Kaymakamı Arslan Yurt “İlçemiz çok verimli ve sulu tarım yapılabilen bir alan üzerinde bulunuyor. Bu da tarımda ilçeyi bir adım öne çıkarıyor. Uzun bir süre Gönen çeltik ekiminde ön sıralarda yer aldı. Pirincimiz ülkede bilinen bir pirinç haline geldi.

Ancak şimdi Gönen tarımda meyveciliğe yöneliyor. Meyvecilik daha fazla iş gücüne ihtiyaç duysa da getiri bakımından 5 kat daha fazla getiri sağlayabiliyor. Kivi, muz ve Trabzon hurması Gönen için yeni bir tarım sektörünü oluşturdu. Yeni meyve bahçeleri Gönen’de hızla çoğalıyor. Pandemi gösterdi ki, tarım bir ülke için en önceliklidir. Meyve bahçelerindeki artış ve ürün çeşitliliği Gönen için bulunmaz bir nimettir.

Termal seracılık konusunda Balıkesir Büyükşehir Belediyesi de atılım içindeler. Şimdi sıcak su arama çalışmalarına devam ediyorlar. Akabinde 600 dekarlık bir alanda organik meyvecilik üretimine başlayacaklar. Sıcak suyun tarımda kullanılmasıyla Gönen tarımda sınıf atlayacaktır.” Dedi. Cemal ATABEY

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Superiority inside the the watchmaking arena method will be the first step toward rolex replicas swiss made .