KAPYA BİBER ÜRETİCİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ

KAPYA BİBER ÜRETİCİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ

ABONE OL
6 Eylül 2023 09:40
KAPYA BİBER ÜRETİCİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bölgedeki en verimli toprakları barındıran Aksakal Mahallesinde bu sene kırmızıbiber bereketi yaşanıyor. Kırmızı kapya biberde bu sene rekolte çok yüksek olmasa da en karlı ürün o oldu.

Aksakal Mahallesinde çiftçilik yapan Özcan Mutlu, Aksakal topraklarının bölgedeki en verimli topraklar olduğunu belirterek “ Devletimizin bölgede yaptığı sulama yatırımı ile topraklarımızdaki ürün kalitesi ve verimi adeta 10’a katlandı diyebilirim. Domates, Biber, bezelye, pancar, fasulye, mısır, kavun ve buğday gibi KDV’si çok yüksek ürünler Aksakal ekonomisini ayağa kaldırdı. Nisan ve Mayıs ayında gerçekleşen yağışlar domates ekimi geciktirdi. Hasat da bu sene biraz daha geç başladı. Mevsimlik işçiler ile domates hasadı hız kazandı. Arz talebe göre günlük domates alım fiyatları belirleniyor. Fabrikalar ürettiğimiz domatesin tamamını alıyorlar.”

Bu senenin en karlı ürününün kırmızı kapya biber olduğunu söyleyen Özcan Muslu” Kırmızı Kapya biber rekoltesinde çok büyük artışlar olmasa da kalite ve ürün fiyatı açısından en karlı ürünümüz bu sene kırmızı kaypa biber olduğunu söyleyebiliriz. Fiyatlarda geçen seneye göre 1/3 oranında artışlar oldu. Balıkesir bölgesinden gelen mevsimlik işçilerimiz ile kırmızı kaypa biber hasadı tüm hızıyla devam ediyor.”

Aksakal üreticileri olarak devletin sağladığı sulamada % 50 indirim hakkını kullandıklarını ifade eden Özcan Muslu “ Aksakal’da sulama yatırımı ile çiftçilerin yüzü gülüyor. Bir de devletimizin bize sağladığı su indirimi ile ürün çeşitliliği ve verimi arttı. Bunun için Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyoruz. “ Dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.