KAPIYI KAPATTILAR AMA TUVALETİ BIRAKTILAR

KAPIYI KAPATTILAR AMA TUVALETİ BIRAKTILAR

ABONE OL
22 Mart 2023 14:44
KAPIYI KAPATTILAR AMA TUVALETİ BIRAKTILAR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

19’uncu yüzyıl başlarında yaptırılan ve bugüne kadar gerek görüldükçe tamir ve restore edilen Haydar Çavuş Camisi’nin 3 olan bahçe kapısından birinin kapatılması tepkilere neden oluyor. Kırk Merdiven Sokak tarafında bulunan ve bugüne kadar açık olan bahçe kapısının neden kapatıldığıyla ilgili değişik görüşler arasında Bursa Anıtlar Kurulu’nun etkili olduğu öğrenildi. Cami bahçe kapısının yapımı sırasında kapalı olduğu iddiasıyla kapatıldığı iddia edilmesine rağmen bahçe duvarlarının 1936 yılında yapıldığını ve 3 kapıdan biri olan Kırk Merdiven sokaktaki kapının açık olduğunu gösteren fotoğrafa ulaştık. Bu fotoğrafta asıl görülmeyen musalla taşlarının tam karşısındaki tuvalet bugün hâlâ ayni yerde duruyor. 4-5 yıl önce yapılan ve büyük tepki çeken tuvalet restore sırasında neden kaldırılmadığını vatandaşlar haklı olarak soruyor.

HABERİN İÇİNDEN: Evet; bugüne kadar ta 1936 yılından beri açık olan bahçe kapısının bugün neden kapatıldığıyla ilgili Anıtlar Kurulu gerekçe gösteriliyor ama fotoğraf yalan söylemez. Orijinalinde kapı açık görüldüğüne göre kapatılması doğru olmamıştır.  İkinci iddia da; sözde bahçede Cuma namazı kılınması sırasından açık olan bahçe kapısından girenler, cemaatin önünden geçtikleri içinmiş!…İyi güzel de tedbir olarak açık olan kapı namaz süresince geçici olarak kapatılamaz mıydı? İkincisi; Ey Anıtlar Kurulu…1936 fotoğrafında tuvalet de görülmüyor, yani yok!… Neden yapıldı, tüm tepkilere rağmen neden kaldırılmadı?… 20 adım dışarıdaki sokakta 2 katlı bir tuvalet zaten var…Erdem ÖZCAN

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.