KALİTEDEN ÖDÜN VERMEYEN FİRMALAR AYAKTA KALDI - Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

KALİTEDEN ÖDÜN VERMEYEN FİRMALAR AYAKTA KALDI

Bu haber 16 Ekim 2020 - 9:57 'de eklendi ve 1.433 kez görüntülendi.

 

Kara Elmas Kömür Ofisi Sahibi Bahadır Seyfi, Bandırma’da doğalgaza geçişle beraber yaşanan süreci Bandırma Şehir Gazetesine değerlendirdi.

2000’li yılların başlarında doğalgaz ile tanışan Bandırma’da merkezi ısıtma sisteminden bireysel olarak doğalgaza dönüldüğünü belirten Bahadır Seyfi “Bu süreç de yerel yönetimin doğalgaza dönmeyen sitelerde kömür yakılmasına izin vermeyeceğiz sözleri etkili oldu. Birçok site ve apartman kömürlü merkezi sistemden doğalgaza dönüş yaptı. Doğalgazın kömüre göre daha temiz ve ekonomik olması bu dönüşüm sürecini hızlandırdı. Ancak evlerde doğalgazla ısınmanın kömürlü evlerdeki ısınma gibi olmaması bu dönüşümü yavaşlattı. Merkezi sistemle ısınan evlerde oturanlar ortak ödeme yaptıkları için evleri havalandırma noktasında daha cömert olurken, bireysel olarak Doğalgaza dönen evlerde ekonomik olsun diye sadece oturulan odalarda kaloriferlerin yakılması ve evlerde havalandırmanın az yapılması oda içinde biriken Radon gazının artmasına neden oldu. Oda içinde daha fazla biriken Radon gazı da insanlarda kanser olma risklerini arttırdı. Özellikle sigara içilen odalar bu risk daha artıyor.”

2009 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığının aldığı kararın bireysel olarak doğalgaza dönüşümü durdurduğunu ifade eden Kara Elmas Kömür Ofisi Sahibi Bahadır Seyfi “Bakanlığın merkezi sistemden doğalgaza geçmek için kat maliklerinin hepsinin onayı gerek şeklindeki açıklaması ile doğalgaza geçişlerin çok azaldığını hatta son dönemlerde tamamen durduğunu söyleyebilirim. Bu kararın alınmasındaki amaç, Merkezi sistemdeki tasarrufun bireysel doğalgaza göre daha fazla olmasıydı. Isıtmanın katsayısı kişiye göre değişmesine karşın merkezi sistemin daha ekonomik ve daha kaliteli olması bu kararda etkili oldu.

Yanlış bilinen bir noktada kömür yakılmasının doğalgaza göre daha fazla çevre kirliliği yarattığıdır. Ancak bu doğru değildir. Çünkü merkezi sistemde kömür yakan tüm binalarda baca filtrasyon sistemleri olmak zorundadır. Bu sistemde kömür yandığında ortaya çıkan partiküller filtre edilerek şehir üstüne yağmalarının önüne geçilir. “.

Doğalgaza geçilmeden önce Bandırma’da yüze yakın kömür satıcısı firma varken bu sayı şimdilerde 10 civarına düştü diyen Bahadır Seyfi, gelinen noktada kaliteden ödün vermeyen firmalar ayakta kalmayı başardı dedi.

Bandırma Emlak

Bandırma Web Tasarım

Tercüme Bürosu

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.