KALEM-İ MAHSUS (Özel Kalem Müdürü) - Bandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

KALEM-İ MAHSUS (Özel Kalem Müdürü)

Bu haber 28 Ocak 2022 - 9:52 'de eklendi ve 1.648 kez görüntülendi.

Noter memurluğundan emekli olduktan sonra bahçemle ilgilenmeyi, atölyemde meraklısı olduğum ağaç oymacılığı işleriyle ilgilenerek emekliliğin tadını çıkarmayı düşünürken Şehir Gazetesi İmtiyaz Sahibi İbrahim Aldemir bana gazetede yazı yazmayı önerdi. Bende yazarsam özel bir şeyler yazmam gerektiğini, mesleki olarak belki gelebilecek soruları da cevaplayabileceğimi belirttim. Böylece ilk köşemi de yazmış oldum.

İlk yazımın da özel bir yazı olmasını düşünürken özel kelimesinden aklıma Özel Kalem Müdürlüğü konusunu işlemek geldi…

Kalem-i Mahsus (özel Kalem) Cumhurbaşkanlığından en küçük kamu kurumuna kadar olan her birimde yer alan imtiyazlı (istisnai) memuriyet.

Özel kalem için “İdari olarak bağlı bulunduğu yöneticinin; günlük iş takvimini oluşturmak, şahısların kendisiyle görüşme taleplerini almak ve ilgili makamın günlük işleyişini organize etmekle yükümlü kamu memurudur.” der google

Milyonlarca insan KPSS yoluyla devlette kadrolu memuriyet bulmaya çalışırken senin bir dayın varsa bunca uğraşıya, sınava, mülakata ve hatta eğitime bile ihtiyacın yok.

Bilhassa Belediyelerde; başkanın isteği ile belediye memurları arasında atama yapılabileceği gibi, başka biriminde çalışan işçi veya herhangi bir görevi bulunmayan vatandaşlar arasından da atama yapabilir. Dışarıdan yapılacak atamalarda İçişleri Bakanlığından izin alınır. Özel Kalem Müdürü 5393 sayılı Belediye Kanunu, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, 4857 sayılı İş Kanunu ve diğer ilgili mevzuatın verdiği yetkilerle doğrudan Başkana bağlı olarak çalışır.

“Genellikle devlet dairelerinde bulunan bir yönetici. ne yaptığı tam olarak bilinmese de kalemlerle bir ilgisi yok sanırım. Üst düzey yöneticilerin iş akışlarını yöneten bir birimin müdürü olarak tahmin ediliyor.” şeklinde bir yoruma da rastladım ekşi sözlükte. Kısmen doğru. Ama özel kalem müdürünün çalıştığı kuruma bağlı olarak görev tanımı farklılıklar göstermekle birlikte
* Sorumlu olduğu yönetici ya da birim adına kurum içi ve dışı yazışmaları gerçekleştirmek,
* Randevu taleplerini almak ve organize etmek,
* Kurum ziyaretçilerini ağırlamak,
* Gizlilik niteliği taşıyan yazışma ve belgeleri birim adına gerekli kurumlara iletmek,
* Bağlı olduğu yöneticinin toplantı, ziyaret gibi faaliyetlerini içeren iş takvimini düzenlemek,
* Kutlama, kokteyl gibi resmi katılım gösterilen protokolleri organize etmek ve kurumlar arası iletişimi sağlamak,
* Kurumu alakadar eden haberleri rapor halinde yöneticiye sunmak,
* Yurt içi ve yurt dışı gezileri organize etmek.
Yani birim başkanından sonraki kişi. En üst makama ulaşabilmek için aşılması gereken en büyük engel.
Düzgün bir diksiyon ve üstün hitabet gücüne sahip olmak, Hizmet verdiği kurumun mevzuatına hakimiyeti bulunmak, Dış görünüşüne özen göstermek, Genel protokol kuralları hakkında bilgi sahibi olmak, Seyahat engeli bulunmamak, Stres yönetimini sağlayabilmek,
Kamu kurumunda çalışmaya engel bir durumu bulunmamak, aranan özelliklerdendir.
Sayıştay Raporlarında en göze çarpan konu da bu.
Özel Kalem Müdürü ol hayatın kurtulsun.
657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 59 uncu maddesi kapsamında hukuken imkanı olmasada Gazetelerin haberlerine göre birçok Belediye bu makamı sınavsız memuriyete geçiş olarak kullanıyor. Oğlunu, kızını , yeğenini veya en yakın arkadaşını bu göreve atadıktan hemen sonra unvanlı başka bir görev vererek Devlet Memuru olmasını sağlıyor. Sonuç olarak KPSS ile Eğitimle uğraşmayın, çevrenizi kontrol edin belki bir dayınız vardır.

Yazarımıza sorularınızı bandirmasehir@gmail.com mail adresine ya da 0535 868 87 73 no’lu Whatsapp Hattımıza isim-soyisim ekleyerek gönderebilirsiniz.

Bandırma Araba Servisi

&nbps;

Bandırma Laptop Tamiri

Bandırma Web Tasarım

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Superiority inside the the watchmaking arena method will be the first step toward rolex replicas swiss made .