KADIN DER SEÇİMLERDE KADIN ADAYLARI DESTEKLEYECEK

KADIN DER SEÇİMLERDE KADIN ADAYLARI DESTEKLEYECEK

ABONE OL
5 Aralık 2023 16:24
KADIN DER SEÇİMLERDE KADIN ADAYLARI DESTEKLEYECEK
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kadın Der Başkanı Esen Ersoy 5 Aralık Kadın Hakları günü dolayısıyla Şehir Gazetesine açıklamalarda bulundu.  Esen, 5 Aralık 1934 te Kadınlara seçme seçilme hakkının verilmesinin 88.yıl dönümünü kutlamaktayız. Türk kadınlarının tarihinde kilometre taşı olan bugün  Türkiye cumhuriyetinin Kurucusu Atatürk’ün önderliğinde kadınlarımıza seçme seçilme hakkının verilmesi kanunu sayesinde Türk kadınları sanattan kültüre, sanayiden ekonomiye, eğitimden siyasete, spordan iş dünyasına kadar her alanda büyük  başarılara imza atmaktadırlar dedi..

Gelişmiş Avrupa ülkelerinden Fransa 1944, İtalya 1945, Belçika 1960, İsviçre 1971 yıllarına kadar kadınlara verilmeyen bu haklar kurtuluş savaşında erkeklerle birlikte savaşan kadınlarımıza 89 yıl önce bugün tanınmıştır diyen Esen Ersoy “  Bu hak sayesinde TBMM ye 1935 seçimlerinde giren kadın milletvekili sayısı 17 iken günümüzde ancak 121 e ulaşmıştır. Bu sayının yükselmesi için tüm STK lara büyük görevler düşmektedir. Biz de Kadın -Der olarak kadınların sadece sosyal ve ekonomik hayatta güçlenmelerine destek olmakla kalmayıp kadınlarımızın aktif siyasi yaşamda da rol almalarını ve bizleri mecliste temsil etmelerini önemsiyoruz çünkü çoğulcu eril seslerin yanında kadın bakış açısının ne derece yüksek önem arz ettiği özellikle son on yılda tırmanan kadına yönelik şiddet bağlamında da hayatidir. Günümüz kutlu olsun. “ Dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.