JEOTERMAL SERACILIK GÖNEN'İN ÖNÜNÜ AÇACAK - Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

JEOTERMAL SERACILIK GÖNEN’İN ÖNÜNÜ AÇACAK

Bu haber 02 Haziran 2021 - 13:07 'de eklendi ve 433 kez görüntülendi.

Gönen Kaymakamı Arslan Yurt Şehir Gazetesine Gönen gündemini değerlendirerek, pandemiden Jeotermik Seracılığa, Fakülte inşaatından asayiş konularına kadar gündeme ait konularda açıklamalarda bulundu.

Gönen Kaymakamı Arslan Yurt Şehir Gazetesine Gönen gündemini değerlendirerek, pandemiden Jeotermik Seracılığa, Fakülte inşaatından asayiş konularına kadar gündeme ait konularda açıklamalarda bulundu.
PANDEMİDEKİ SON DURUM
İlçe Kaymakamı Arslan Yurt, pandemi sürecine ilçe olarak çok kötü bir başlangıç yaptıklarını belirterek “Mart ayının sonlarında pandemiden kaynaklanan ölümler yaşadık. Bu kötü süreç Kurban Bayramının sonuna kadar sürdü. Özellikle Sanayi Bölgesindeki çok sayıda vakalar ile karşılaştık. Bandırma ile beraber sanayiden kaynaklanan vakaların önüne geçmekte zorlandık. Vakaların en yüksek olduğu ilçe olduk. Fabrikalarda tüm tedbirleri almamıza karşın çalışan sayısının fazla olması yüzünden vakaların önüne geçmek zaman aldı.
Çok şükür ki, devletimizin yoğun çaba ve destekleri ve vatandaşların sürece fazlasıyla duyarlı yaklaşmaları ile şu günlerde kırsal mahallelerimizde vaka kalmadı diyebiliriz. Merkezde ise vaka sayıları birkaç vaka ile sınırlı noktalara taşındı. Ancak bu olumlu gelişmeler bizleri ve vatandaşları önlemlerden uzaklaştırmamalıdır. Şimdi hedef Gönen’de vakaları sıfıra indirmek olacaktır.
PANDEMİNİN GÖNEN’E ETKİLERİ
Pandemi sürecinde tarım üretiminde olumsuz gelişmeler yaşamadık. Üreticiler ekimlerini yapıp hasatlarını tamamladılar. Ancak Sanayi sektöründe ve özellikle turizm sektöründe Gönen pandeminin derin etkileri çok yakından hissettiler.
Sıcak su turizminin zamanı kış aylarıdır. Kaplıcalarımızda bu zaman diliminde doluluk oranları yüzde 90 rakamlarına kadar ulaşırdı. Pandeminin başlamasıyla bu kış Gönen’deki otel doluluk oranları yüzde 25 seviyelerine geriledi. Maliyetler karşılanamadığı için otellerimizi kapatmak zorunda kaldık. Bu karar ile tedarik sayılarında azalmalar olurken, oteller bölgesinde iğne oyası satan kadınlar sıkıntı yaşadılar. Düğün salonları, lokantalar, kahvehaneler, spor salonları ve internet kafeler kapalı oldukları için sıkıntıyı en yoğun yaşayan sektörler oldu. Gönen’in tarım kenti olması ve kent içi dayanışmanın çok yüksek olması dolayısıyla ekonomik sıkıntılar devletimizin de desteği ile en az zararla atlatıldığını söyleyebilirim. Şimdi vakaların azalmasıyla başlayan kontrollü açılmalar ile sıkıntıların yavaş yavaş aşılacaktır.”
GÖNEN JEOTERMİK SERACILIK İLE TANIŞIYOR
Gönen’de uzun zamandan bu yana Jeotermik Seracılık konuşuluyordu diyen İlçe Kaymakamı Arslan Yurt “Jeotermik Seracılık gündeme düşse de konu hakkında fiiliyata geçme noktasında hareket olmamıştı. Şimdi çok daha ciddi bir şekilde Gönen’de Jeotermik Seracılık konusunda adımlar atılmaya başlandı. Gönen’deki sıcak su kaynaklarımız otellerimizde ve konutlarımızda ısıtma amaçlı kullanılıyor. Jeotermik Seracılık için yeni sıcak su kaynaklarına ihtiyacımız vardı. İlçede Mutlular Grup olarak bu konuda çalışmalar başlattı. Birçok noktada yeni sıcak su kaynakları da bulmayı başardı.
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi devreye girerek sıcak su arama hakkını aldı. İyi durumda olmayan meralarda Büyükşehir sondaj çalışmalarına başladı. Yapılan fizibilitasyon çalışmalarında DSi’nin raporlarında bölgede sıcak su kaynaklarının olduğu belirlendi. Yeni sıcak su kaynaklarının devreye girmesiyle üreticileri jeotermik Seracılığa yönlendireceğiz. Gönen Belediyesinin de işin içine girmesini bekliyoruz. Vatandaşlarımızı Jeotermik Seracılık hakkında bilgilendireceğiz. Bu konuda Tarım Bakanlığının çok ciddi anlamda teşvikleri bulunuyor. Gönen ikliminin bu tarıma çok uygun olması nedeniyle yılın 10-11 ayında Jeotermik Seracılık üretiminde bulunabilecekler. Mutlular Grubun da olarak da bu konuda adımlar attığını biliyoruz. Jeotermik Seracılık üretiminin başlamasıyla yan sektörlerde Gönen’de yatırım yapacaklar. Özellikle ürünlerin saklanması için soğuk hava depoları yapılacak. “
FAKÜLTE İNŞAATIMIZDA ZAMAN KAYBETTİK
Yaşanan pandeminin fakülte inşaatında kendilerine çok zaman kaybettirdiğinin altını çizen Gönen Kaymakamı Arslan Yurt “Fakülte inşaatı sürecine çok hızlı bir giriş yapmıştık. Derneğimizi kurup faaliyete geçirmiştik. Projelerimizi hazırlamıştık. Gönen halkıyla bütünleşerek fakülte inşaatının ekonomik boyutlarında çok yol almıştık. Ancak ülkenin içine düştüğü pandemi süreci tüm hızımızı kesti ve bize çok zaman kaybettirdi.
Şu an itibari ile fiyat tespitlerimizi tamamladık. Önümüzdeki hafta itibari ile de ihale sürecine geçiyoruz. En kısa süre içinde de fakültenin temelini Gönenli vatandaşlar ile beraber atacağız. Bu konuda çok inanmış bir Gönen var. Başaracağız.”
ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİNİ BÜYÜTMEK İSTİYORUZ
İlçe Kaymakamı Yurt “Organize Sanayi Bölgesinin Gönen için öneminin farkındayız. Bölgeyi büyütmek istiyoruz. Bandırma’ya doğru büyüme izinlerini aldık. Parselasyon işlemleri devam ediyor. Sanayicilerin bölgeye ait ilgileri artarak devam ediyor. Taştepe bölgesi sanayi için oldukça uygun bir bölge. Bu bölge mera vasfında gözükse de verimliliği yok. Kısal mahallelerimiz bu alanı mera olarak kullanmıyor. Özellikle kağıt sektörü bölge için oldukça istekli. Büyük bir kağıt Fabrikası Bin dönüm arazi istiyor. Gönen olarak hızlı hareket ederek elimizi çabuk tutmalıyız. Bölgeyi sanayi için daha cazip bir hale getirmek için ilerleyen süreç de Bandırma Limanı ile demiryolu bağlantısı yapılabileceğini düşünüyorum. “
VAKALARIN AZALMASIYLA KOLLUK KUVVETLERİ RAHATLAYACAK
Pandemi sürecinde kolluk Kuvvetlerinin denetimlerde yoğun olarak yer aldığını vurgulayan İlçe Kaymakamı Arslan Yurt “Günde yaklaşık 500 ev pandemi dolayısıyla denetlenmek zorunda kaldı. Vakaları baskılamanın başka bir yolu yoktu. Bu da kolluk kuvvetleri üzerine yük bindirdi. Bu süreçte asayiş yönünde çok şükür bir sıkıntı ile karşılaşmadık. Vakaların azalmasıyla kolluk kuvvetlerimiz asli işleri dönmeye başladı. Uyuşturucu ile mücadele konularında çalışmalarımızı arttırdık. Ekiplerimiz uyuşturucu ile mücadele ile takip ve sonuçlandırma yapacaklar. Toplumdaki olumlu yansımalarını görüyoruz. 75. Bin nüfuslu Gönen’de istihbari çalışmaları sadece kolluk kuvvetleri ile yapmak zordur. Bu konuda vatandaşlarında bilgilendirme noktasında Emniyet güçlerine yardımcı olmasını bekliyoruz. “Dedi.
Cemal Vural ATABEY

Bandırma Laptop Tamiri

Bandırma Emlak

Bandırma Web Tasarım

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN