İTHALATIN %22’SİNİ ENERJİ İTHALATI OLUŞTURUYOR - Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

İTHALATIN %22’SİNİ ENERJİ İTHALATI OLUŞTURUYOR

Bu haber 15 Ocak 2021 - 14:24 'de eklendi ve 1.892 kez görüntülendi.

Uludağ Elektrik Dağıtım (UEDAŞ) Bandırma Bölge İşletme Müdürü Barış Toygun Enerji Tasarruf Haftası dolayısıyla düşüncelerini Şehir Gazetesine açıkladı.

18. YY. sonlarında başlayan sanayi devrimine müteakip hızlı kentleşme ve ileri teknolojinin kullanılmasıyla birlikte enerji, büyüme ve kalkınma açısından tüm Dünya’nın en önemli odak noktası haline geldi diyen UEDAŞ Bölge İşletme Müdürü Barış Toygun “Ancak henüz gelişmekte olan ülkeler kategorisinde yer alan Türkiye, enerji kaynakları sınırlı, enerji talebi ise yüksek ve sürekli artan bir ülke olduğunda enerji ihtiyacının büyük bir kısmını ithal girdilerle karşılayabiliyor. Ülkemizin tüm ithalat giderlerinin %22’lik bir oran ile enerji ithalatı oluşturuyor. Bu rakamlar ile Avrupa’da enerji ithal eden ülkeler arasında ilk 5 ülke arasında yer alıyoruz.

Enerjinin ekonomik boyutunun yanı sıra çevresel etkisi daha endişe vericidir. Çünkü enerji üretimi için kullanılan kömür, doğalgaz ve petrol gibi fosil yakıtlar küresel ısınmanın en önemli faktörleri arasında yer alır. Fosil yakıtlarının karbon salınımı sebebiyle son asırda yaşanan sadece 1 Derecelik artışın bile yangınlar, kuraklıklar, sel, şiddetli kasırgalar gibi iklim değişikliklerine yol açar. Özellikle son aylarda ülkemizde gündem haline gelen barajlarımızdaki doluluk oranlarının yetersizliği üzerine, susuzluğu ve tarımda yaşanabilecek aksaklığa bağlı oluşması muhtemel gıda kıtlığını tartışır olacağız. Dolayısıyla sadece kendi cebimize değil aynı zamanda ülke ekonomisine ve gelecek nesillere bırakacağımız Dünya’ya bu denli etkisi varken hayatımıza eski alışkanlıklarımızla devam edemeyeceğimizi anlamalıyız. Evlerimizde kullandığımız 1 adet 100 Watt akkor flamanlı ampulü tasarruf ampulüyle değiştirerek 25 milyon ağaç tarafından temizlenecek karbon salınımının önüne geçebiliriz.

Bu konuda en önemli sorumluluk ise biz Dağıtım Şirketlerine düşmektedir. %42’lik teknik/teknik olmayan kayıp oranı ile UEDAŞ olarak tüm enerji dağıtım şirketleri arasında en düşük kayıp oranına sahip olmamanıza rağmen daha önümüzde kat etmemiş gereken uzunca bir yol var. Sistemimizi iyileştirmek için her yıl 400 milyon lira civarında yatırım yapıyoruz. Yatırım kanalıyla tesis ettiğimiz ya da arızalandığı için değiştirdiğimiz trafoları yüksek verimlilikli A Plus kullanıyoruz. Her yıl Ocak ayının 2. Haftasında kutlanan Enerji tasarrufu Haftasında okullarımızı ziyaret ederek çocuklarımıza enerji tasarrufunun önemini anlatıyoruz. Ancak pandemi dolayısıyla bu seneki etkinliğimizi gerçekleştiremedik.”

UEDAŞ Bandırma Bölge İşletme Müdürü Barış Toygun 2020 yılında pandemi yüzünden yatırımlar konusunda sıkıntılar yaşadıklarını belirterek “Bu yatırımları yapmak için elektrik kesintileri yapmamız gerekiyor. Ancak yaşanılan süreçte kısıtlamalar dolayısıyla insanların evde kalma süreleri çok arttı. Uzaktan eğitime geçildiği için öğrencilerimiz evlerde eğitim alıyorlar. Birçok işyeri home ofis çalışma tarzına döndüler. İnsanların bu çok evde kaldıkları dönemde elektrik kesintilerinin önemini bilerek bu yola gitmedik. Ancak yine de 2020 yılında 25 milyon lira Bölgemizde yatırım gerçekleştirdik. Bu rakamı 20121 yılında 30 Milyon liraya çıkaracağız. 2017 yılından bu yana her yıl arızalarda bir önceki yıla göre %15-20 oranında arızalarda azalma yaşandı.

2021 yılında dijitalleşiyoruz. Çağrı merkezimizdeki kapasitemizi arttırarak 45 kişiye çıkarıyoruz. Böylece online hizmet ağımız genişliyor.” Dedi.

Bandırma Laptop Tamiri

Bandırma Emlak

Bandırma Web Tasarım

Tercüme Bürosu

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.