İŞÇİ İŞ BIRAKTI, MİRZA ŞANTİYEYE GELEREK DESTEK VERDİ!

İŞÇİ İŞ BIRAKTI, MİRZA ŞANTİYEYE GELEREK DESTEK VERDİ!

ABONE OL
11 Temmuz 2023 21:31
İŞÇİ İŞ BIRAKTI, MİRZA ŞANTİYEYE GELEREK DESTEK VERDİ!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bandırma Belediyesi’nde DİSK Genel-İş Sendikası’na bağlı işçiler “Önce kadro, sonra seçim” sloganıyla ülke genelinde olduğu gibi Bandırma’da da iş bıraktı. Bandırma Belediye Şantiyesi’nde toplanan ve pankart açarak açıklamada bulunan işçilerin eylemine Bandırma Belediye Başkan Vekili Av. Merve Polat, Başkan Yardımcısı Aydın Yağar’ın yanısıra Geçmiş Dönem Belediye Başkanı Dursun Mirza da destek verdi. Mirza’nın Belediye Şantiyesi’ne gelerek verdiği bu sürpriz desteğe beraberinde Eski Meclis Üyesi Sami Türkmen ve CHP Bandırma İlçe Başkan Adayı Cemal Adıgüzel de eşlik etti. Balıkesir Genel iş Şube Başkanı Hüseyin Hilmi Ovalı  ve Genel-iş Sendikası Bandırma Temsilcisi İlkay Gündoğan’ın da katıldığı iş bırakma eyleminde işçiler kadro ve maaş iyileştirme taleplerini içeren açıklamalarda bulundular.

Disk Genel İş Balıkesir Şube Başkanı Hüseyin Hilmi Ovalı yaptığı konuşmada ” Ülkemizdeki ekonomik kriz derinleşerek devam ediyor. İşçilerin ve emekçilerin geçim sorunları ise buna bağlı olarak gün geçtikçe büyüyor.“ Dövizi kontrol altına aldık”, “Enflasyon düşüyor” söylemlerinin boş bir laftan ibaret olduğunu hep birlikte yaşayarak görüyoruz. Döviz tarihi rekorlar kırarken, enflasyon ise yalnızca TÜİK sepetinde düşüyor. Çarşıda, pazarda, markette ise zamlar hız kesmeden devam ediyor. Hayat pahalılığı artıyor, alım gücümüz her geçen gün düşüyor. İşçiler ve emekçiler sebebi olmadıkları bir krizin tüm yükünü çekmeye mecbur bırakılıyor.İktidar, ekonomi yönetiminde “rasyonel politikalara” dönmek adına yine finans ve sermaye çevrelerini önceleyen bir politikayı hayata geçirmeye koyuluyor. İşçi sınıfı ve emekçilerin temel talepleri olan gelir dağılımdaki adaletinin sağlanması, vergide adaletin gerçekleşmesi, insanca yaşanabilir bir ücretin sağlanması, sendikal hak ve özgürlüklerin genişletilmesi gibi konularda ne yazık ki bir adım atılmıyor.Ücretlerdeki erime ise her geçen gün artıyor. Toplu iş sözleşmeleri ile elde edilen ücret artışları, artan hayat pahalılığı karşısında zaman içinde eriyor. İşverenler bu sefer de ekonomik ve siyasal belirsizlikleri ileri sürerek toplu sözleşmelerde işçi ücretlerini baskılamaya çalışıyor.Ülke genelinde sendikalı ve toplu iş sözleşmeli işçi sayısının %10’u bulmadığı bir ortam içerisinde ücretler yasal asgari ücret düzeyine sıkışıyor. Tüm sektörlerde yaygın temel ücret haline dönen yasal asgari ücret sendikalı işyerlerini de kuşatıyor. Siyasal iktidara ve Meclisteki tüm siyasi parti gruplarına çağrı yapıyoruz! 696 sayılı KHK ile belediye işçilerine yapılan ayrımcılık derhal kaldırılmalıdır. Belediye şirket işçileri de kadroya geçirilmeli, yıllardır mahrum bırakılan 52 günlük ilave tediye hakkı bir an evvel verilmelidir.Belediyelerin önemli bir bölümünde var olan ekonomik zorlukları ortadan kaldırmak içinbelediye gelirlerinin arttırılması, İller Bankası paylarında kesinti yapılmaması, merkezi bütçeden belediyelere işçi ücretlerine ilişkin pay aktarılması, personel giderlerine ilişkin getirilen bütçe sınırlamalarının kaldırılması gibi bir dizi düzenlemeler bir an evvel hayata geçirilmelidir.Ayrıca kıdem tazminat tavanı uygulaması, işçilerin mağduriyetine neden olmaktadır.Son memur maaş uygulamasından doğacak, düşük kıdem tazminatı tavanına ilişkin mağduriyetlerin giderilmesini talep ediyoruz.

Yüz binlerce belediye işçisine çağrı yapıyoruz! Talebimiz eşitlik ve insanca yaşayacak bir ücrettir. Bu talep sadece üyelerimizin değil yüz binlerce belediye işçisinin talebidir. Tüm belediye işçilerini 4 ana talebimiz etrafında mücadele etmeye çağırıyoruz. İnsanca yaşayacak bir ücret için tüm ücretler iyileştirilmelidir! Belediye şirket işçilerine uygulanan ayrımcılık son bulmalıdır! Kadro ve ilave tediye haklarımız derhal verilmelidir! Vergide adalet sağlanmalı ücretlerdeki gelir vergisi kesintisi düşürülmelidir! Belediye işçileri olarak sesimizi yükseltelim. Taleplerimiz için hep birlikte mücadele edelim ve kazanalım” dedi.

RESMİ HESAPTA VAR AMA BAŞKAN’IN PAYLAŞIMINDA O FOTO YOK!

Bandırma Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun Ankara’da CHP Genel Merkezi’ne yaptığı bir dizi ziyaret için şehir dışında bulunması nedeniyle katılım gösteremezken, Bandırma Belediyesi’nin resmi sosyal medya hesaplarında iş bırakma eyleminin fotoğrafları ile kısa bilgisine yer verildi. Fakat Bandırma Belediyesi’nin resmi sosyal medya hesaplarındaki fotoğraflarda Geçmiş Dönem Başkanı Dursun Mirza’nın da yer aldığı fotoğrafa yer verilmiş olmasına rağmen Belediye Başkanı Tolga Tosun’un “Av. Tolga Tosun” adlı şahsi hesabındaki paylaşımda bu fotoğrafa yer verilmediği dikkatlerden kaçmadı. Başkan Tolga Tosun eylem yapan işçilere sosyal medya hesabından destek vererek, “Hepimizin ortak sevdası Bandırmamıza hep birlikte hizmet ürettiğimiz değerli mesai arkadaşlarım; Ankara’da gerçekleşen bir dizi programım sebebiyle bugünkü basın açıklamanızda aranızda yer alamasam da haklı ve örgütlü mücadelenizin her zaman destekçisiyim, her daim yanınızdayım” dedi.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.