İL: ELEKTRİK YAŞAMSAL BİR İHTİYAÇTIR - Bandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

İL: ELEKTRİK YAŞAMSAL BİR İHTİYAÇTIR

Bu haber 24 Kasım 2021 - 9:18 'de eklendi ve 135 kez görüntülendi.

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, elektrik faturalarında kademeli sistemi devreye alacak yeni bir düzenlemeye geçiyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı elektrik faturalarında kademeli sistem uygulaması için çalışmalara başladı. TRT payı enerji fonunu kaldıran yasanın da içinde bulunduğu torba teklife elektriği az tüketenlerin az ödemesine olanak sağlayan maddeler eklendi. Buna göre  elektrik faturası tüketim miktarına göre farklı tarifelerde gelecek.

Yeni düzenleme ile elektrik faturalarında tüketime göre tarifeler uygulanacak. Böylece belli bir kilovat saat sınırının altında kalanların tarifeleri düşük hesaplanarak daha az elektrik faturası ödeyecek. Teklife göre elektriği az kullanan az, çok kullanan çok elektrik faturası ödeyecek. Torba teklifin Meclis’ten geçmesi durumunda; EPDK, abonelere tüketim miktarlarına göre farklı tarifeler belirleyecek.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tüketicilere hane ortalamaları  oluşturacak. Bu çalışmada tüketicilerin ortalama elektrik tüketimi belirlenecek. Yeni tarife belirlenirken bir ailenin kullandığı televizyon, buzdolabı, ütü gibi tüketimlerinin aylık ortalaması dikkate alınacak. Belli bir kilowatt saatlik üst limit belirlenirken kilowatt’ın üstünde tüketim yapanlar normal tarifenin üstünde elektrik faturası ile karşı karşıya kalacak. Bu durumda elektriği ısınma için kullanan faturayı daha fazla ödeyecek.

Konuyu yakından takip ettiklerini ifade eden Elektrikçiler ve Elektronikçiler Esnaf Odası başkanı Eyüp İl, Elektrik günümüzde lüks değil, yaşamsal bir ihtiyaçtır dedi.

Uygulamanın gizli bir zam hazırlığı olduğunu söyleyen Başkan Eyüp İl “hane ortalamasının nasıl ve kimler tarafından hesaplanacağını bilmiyoruz. Bu uygulamanın halkın yararına olmadığı kanısındayım. Tasarrufa yöneltmek böyle olmaz.

Çocuklar ders çalışır, yaşlılar bakım ister, ev hanımları yemek yapar bunların hepsi elektrik ile yapılacak işler. Zaten halkımız elektriği doğalgazı olabildiğince tasarruflu kullanıyorlar. Halkı terbiye etmeye yönelik bu uygulamanın gerekçelerini açıklamak zorundadırlar.” Dedi.

 

Bandırma Araba Servisi

&nbps;

Bandırma Laptop Tamiri

Bandırma Emlak

Bandırma Web Tasarım

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.