HAZİNEYİ BOŞALTAN AKP İKTİDARI BEDELİ HALKA ÖDETİYOR

HAZİNEYİ BOŞALTAN AKP İKTİDARI BEDELİ HALKA ÖDETİYOR

ABONE OL
17 Temmuz 2023 10:54
HAZİNEYİ BOŞALTAN AKP İKTİDARI BEDELİ HALKA ÖDETİYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile akaryakıtta Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) zammının geri çekilmesini istedi. Sarı, “Zamlar geri alınmalıdır” dedi.

CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazetede yayımlan akaryakıta ÖTV zammını içeren kararın hemen ardından gece yarısı tepki gösterdi. Serkan Sarı, Balıkesir’de bir benzin istasyonu önünden AKP iktidarına seslendi. Sarı, şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile yayınlanan akaryakıttaki ÖTV artışı ile beraber pompalara yansıyan fiyatı hep birlikte görüyoruz dün 26- 27 lira olan pompa fiyatı ÖTV’deki artışla beraber 6 lira zamlanarak 33 liraya bulmuş durumda. Ülke ekonomisini yönetemeyenler, ülkenin hazinesini boşaltanlar, kaynaklarını zayi edenler bütün sorumluluklarının bedelini halka vatandaşa ödetmeye devam ediyor. Esnafımızın yaşadığı çile ortada. Emeklimizin, memurumuzun, işçimizin almış olduğu zamlar ortada. Ki emeklilerimizin isyanına kulak tıkayan iktidar, sadece yüzde 25 zamla onları yokluğa mahkum eden iktidar, bugün bu zamları acilen durdurmalı ve geri almalıdır. ÖTV’de yapılmış olan bu inanılmaz astronomik artış pompalara 33 lirayı bulan bir fiyatla yansımaktadır. Bunun bedeli her tükettiğimiz ürünün maliyetine yansıyacak. Buradan iktidara sesleniyoruz; önce kamu tasarrufu önce kendi harcamalarınızda tasarruf, önce yapmış olduğunuz bu saltanat düzenine son verip halkın, milletin ihtiyaçlarına göz önünde bulunduracak adımlar atmanız gerekiyor. Buradan çağrıda bulunuyoruz AK Parti iktidarına ve Cumhurbaşkanına, acilen yapılmış olan bu ÖTV artışı kararı iptal edilmelidir.”

BENZİNE, 6 AYDA YÜZDE 75 SEÇİMDEN SONRA YÜZDE 65 ZAM

CHP’li Serkan Sarı, 2023 yılının 6 aylık ve seçim sonrası akaryakıtın zam seyrini de ortaya koydu. CHP’li Milletvekili Serkan Sarı “Halkımız günden güne fakirleşiyor. Temel gıdadan ilaca, tarımsal üretimden sanayiye tüm sektörlerin temel girdi akaryakıt fiyatlarındaki artışlar ve beraberinde döviz kurunun AKP iktidarının yanlış politikaları sonucu önlenemeyen yükselişi. Ortaya çıkan sonuç; her geçen gün artan yoksulluk ve her geçen gün düşen alım gücü! İşte her geçen gün nasıl fakirleştiğimizin göstergeleri” diyerek şu bilgileri verdi:

  • Ocak ayı başından bu yana benzin ve mazot 37’şar kere zamlandı.
  • Aynı tarih aralığında benzin 10, mazot 11 indirim gördü.
  • Ocak ayı başında benzin 19.68 TL/L, mazot 22,26 TL/L’den %18 KDV dahil olarak satılıyordu.
  • Bugün itibariyle, ÖTV ZAMMI VE %20 KDV DAHİL benzin 34,53 TL/L mazot 32,85 TL/L’den satılıyor.
  • Ocak ayı başından bu yana pompa satışı fiyatı; benzin % 75 mazot ise % 48 zamlandı.
  • 14 Mayıs’ta yapılan seçimlerin hemen ardından pompa satış fiyatları benzin % 65, mazot ise % 66 zamlandı.
  •  Ocak ayı başında 50 litrelik benzinli bir aracın deposu 984 TL’ye; 14 Mayıs’ta yapılan seçimlerin önce de 1046 TL’ye doluyordu. Bugün aracın deposunu doldurmanın maliyeti 1726TL.
  • Ocak ayı başında 50 litrelik mazotlu bir aracın deposu 1113 TL’ye, 14 Mayıs’ta yapılan seçimlerden önce ise 987 TL’ye doluyordu. Bugün aracın deposunu doldurmanın maliyeti 1643 TL.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.