HAYDİ BANDIRMA, KÖK HÜCRE BAĞIŞINA! - Bandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

Bandırma Belediyesi Santral Kültür Merkez’in de Pazar günü saat 14:00’da gerçekleştirilecek “Kök hücre ve kemik iliği nakli. Ulusal kemik iliği bankası” paneli ile ilgili bir dönem oğlunun yaşadığı Lösemi (kan kanseri) rahatsızlığı nedeniyle aynı sorunları yaşayan Hacı Yiğitsoy, kök hücre nakli sürecini anlatarak bilgi verdi. Panelin Bandırma’da yapılması için girişimlerde bulunan Yiğitsoy ”kök hücre nakli artık çok basit bir işlem, ülkemizde kolaylıkla yapılıyor. Bu konuda birden çok merkez ülkemizde mevcut ve Löseminin yanı sıra başka hastalıkların tedavisinde de kök hücre nakli çare oluyor.”dedi.

21. yüzyılda yaşanan sağlık alanındaki gelişmelerin kök hücre naklini kolaylaştırdığını belirten Hacı Yiğitsoy, insanların bu konuda bilgisinin eksik olduğunun altını çizerek ”paneli düzenlemekteki amacımız; Bandırma halkına bu yeni yöntemleri anlatarak bilgilendirmek ve ulusal kemik iliği bankamıza bağışçı kazandırmaktır. Bu konuda Türkiye’de önemli çalışmalara imza atan TÜRKÖK Projesi Güney Marmara Bağışçı kazanım Uzamanı Ramazan Çiçek ve ekibi kentimize gelerek bize gerekli olan bilgileri verecek.”şeklinde konuştu.

150 bin nüfuslu Bandırma ne yapacak?

Bilindiği gibi 2014 yılında kurulan “Ulusal Kemik İliği Bankası” Kızılay vasıtasıyla bu güne dek 100 bin bağışçıya ulaşarak 15 hastaya (çocuk ve yetişkin) olmak üzere bedelsiz olarak nakil işlemi gerçekleştirdi. Geçmişte kemik iliği bankası yokken, Dünya Kemik İliği Bankasına başvurarak hastalar şifa arıyordu.

Bu işlem yaklaşık 30-35 bin avro’ya mal olduğu gibi uzunda sürüyordu. Zamanın hastalar için hayati bir önem taşıdığı bu hastalıklarda artık TÜRKÖK projesi var. Hastalar “Ulusal Kemik İliği Bankası” sayesinde daha kısa sürede tedavi hizmeti alabiliyor. Etkinlik kapsamında; kentimizde de Pazar günü Cumhuriyet Meydanı’nda kan ve kök hücre bağışı gerçekleştirilecek. 80 milyon nüfusa sahip Türkiye’de 100 bin bağışçı olduğu gerçeği göz önünde bulundurulduğunda, ülkemizde bağışçı sayınsın yetersizliği dikkat çekiyor. Halen Bandırma’da da 2 kişi acil olarak kök hücre nakli bekliyor.

Bandırma halkı bir kez daha öne çıkarak hayat kurtaracak! 

HAYDİ BANDIRMA, KÖK HÜCRE BAĞIŞINA!

Bandırma Belediyesi Santral Kültür Merkez’in de Pazar günü saat 14:00’da gerçekleştirilecek “Kök hücre ve kemik iliği nakli. Ulusal kemik iliği bankası” paneli ile ilgili bir dönem oğlunun yaşadığı Lösemi (kan kanseri) rahatsızlığı nedeniyle aynı sorunları yaşayan Hacı Yiğitsoy, kök hücre nakli sürecini anlatarak bilgi verdi. Panelin Bandırma’da yapılması için girişimlerde bulunan Yiğitsoy ”kök hücre nakli […]

3.364

BU VIDEOLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Superiority inside the the watchmaking arena method will be the first step toward rolex replicas swiss made .