GÜMÇED VE BAÇED NEREDE? - Bandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

GÜMÇED VE BAÇED NEREDE?

Bu haber 27 Eylül 2019 - 11:55 'de eklendi ve 827 kez görüntülendi.

21 Eylül Cumartesi günü Dünya Temizlik Günüymüş. Doğrusunu isterseniz bende böylesi bir gün olduğunu yeni öğrendim. Neyse o gün Dünya’da 167 ülkede olduğu gibi ülkemizde de etkinlikler düzenlendi. Bu etkinlikler çerçevesinde Bandırma’da da Sivil Yaşam Derneği öncülüğünde Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Bandırma Belediyesinin de katkılarıyla sahil bandında ve mendirek bölgesinde temizlik çalışması gerçekleştirildi. Hafta sonu sabah 11.00 daha kargalar kahvaltısını etmeden yapılan bu etkinliğe birkaç Sivil Toplum kuruluşu katılırken beklenildiği üzere protokolden ilgi gösteren olmadı. Üniversiteli gençler ve çevre gönüllüleri belediye araç takviyesiyle ellerinden geldiği kadar mendirekteki kaya diplerini temizlemeye çalıştılar. Belediyenin temin ettiği davul zurna ise etkinliğin görünen yüzü oldu.

Bandırma’da böylesine çevre temizliği ile ilgili etkinlik olunca ister istemez bu etkinlikte Bandırma’daki çevre örgütlerinin neden olmadığı sorusu aklıma düştü. Öyle ya adlarında Çevre kelimesi olan bu dernekler böylesi bir etkinlikte yer almayacaklarsa nerede olacaklar diye düşündüm. Acaba dedim kendi dernekleri adına başka bir etkinlik mi yapacaklar o gün? Bana öyle bir bilgi gelmediği gibi diğer basın kuruluşlarında da böyle bir habere rastlamadım. Bandırma Çevre Derneği ( Baçed ) ve Güney Marmara Çevre Kültür Sanat ve Doğal Hayatı Koruma Derneği ( Gümçed ) ya bu günden benim gibi haberleri yoktu ya da davet edilmeyi beklediler. Davet edilmedikleri için bu etkinliğe katılmadılarsa adama peki siz kendi üyelerinizle farklı bir etkinlik içinde neden olmadınız diye sorarlar. Davet edilmediyseniz açıklama yapıp farklı bir noktada Dünya Temizlik Gününde mesela çöpten geçilmeyen Livatya bölgesinde temizlik yapabilirdiniz diye bir düşünce içindeyim. Ancak bu iki çevre örgütü ne etkinlikte yer aldılar ne de kendileri bir etkinlik düzenlediler. Bence ilginç; Sizce de değil mi?

Birkaç hafta önce Kaz Dağlarındaki çevre etkinliklerine katılan Gümçed için “Aslan sosyal demokratlar deplasmandaki maçlarda iyiler” diye yazmıştım. Sanki beni haklı çıkarmak için uğraşıyorlar. Sosyal medyada bir fabrikanın çevreyi ve havayı nasıl kirlettiğinin resimleri boy boy yer alırken duyarsız kalanlar, Kaz Dağlarına gidip Fazıl Say’ı dinleyerek aslan gibi çevreci olunca ister istemez beni bir düşünce alıyor. Ancak Bandırma’da çevreci olmak kolay iş değildir. Güçlü patronların kapısında çevre etkinliği yapmak da, vekillerin bile sadece iftar yemeklerinde içeri girebildiği fabrikalara kafa tutabilmek de yürek ister.
Denizi olan ama denizine girilemeyen, alçı dağlarının yükseldiği, hayvan kokularından şehre girerken burunların tıkanıldığı, derelerinden atık akan, Kuşcenneti Gölü’nün her geçen gün kuruduğu Bandırma’da çevreci olmak zor zanaattır.
Dışarıdan gazel okumakla çevreci olunmaz gerçeği ışığında çocuklarına temiz bir çevre bırakmak isteyen çevre gönüllülerini Gümçed veya Baçed’e destek olmaya davet ediyorum.

Bandırma Araba Servisi

&nbps;

Bandırma Laptop Tamiri

Bandırma Web Tasarım

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Superiority inside the the watchmaking arena method will be the first step toward rolex replicas swiss made .