GÜLMEZGİL: SAHTE GÜNEŞ GÖZLÜKLERİNDEN KAÇININ - Bandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

GÜLMEZGİL: SAHTE GÜNEŞ GÖZLÜKLERİNDEN KAÇININ

Bu haber 23 Mayıs 2022 - 15:30 'de eklendi ve 335 kez görüntülendi.

 

Yaz aylarına girilmesiyle en çok kullanılan aksesuarların başında gelen güneş gözlükleri hakkında nasıl bir güneş gözlüğü kullanmalıyız, modeli ve kalitesi nasıl olmalı sorularını Lnes Optik İşletme sahibi Can Gülmezgil’e sorduk.

UV korumalı gözlük kullanılmalı

Seçilen güneş gözlüğü % 100 UV koruma özellikli olması gerekir diyen Can Gülmezgil “Normalde güneşli, parlak ışıklı ortamlarda göz bebeklerimiz göze zararlı ve fazla ışığın girmesine engel olmak amacıyla küçülür. Işık, koyu renk bir camı geçerek geldiğinde ise göz bebeklerimizde bir büyüme olur. Bu durumda bizim kullandığımız güneş gözlüğünün UV bloke edici etkisi yeterli değilse istenmeyen, gözümüz için zararlı olan ışınlar gözümüze zarar verir. Güneş gözlüğünün gözü koruma özelliği rengi veya koyuluğuna değil, camların kalitesi ve UV filtresi bulunmasına bağlıdır.  Gözlük alırken yüzde 100 UV koruması olan bir gözlüğün seçilmesi özellikle önem taşır

Polarize camlar

Su, kum, cam, kar veya asfalt gibi düz yüzeylerden yansıyan ışınların yüzeye dik olarak yansıdığını ve bu yansımanın oluşturduğu parlama genelde çok şiddetli olduğundan gözlerde rahatsızlığa, yorgunluğa ve bazı durumlarda görmede azalmaya bile sebep olabilir. Polarize lenslerde yatay yerleştirilmiş polarize mikro-kristaller yer alır ve bunlar tüm dikey ışınları bloke ederek bu parlamayı azaltır. Polarize camlı gözlükler özellikle su sporları, bisiklet ve araba kullanımı gibi yansıma, parlamaların fazla olduğu durumlar için uygundur.

Fotokromatik camlar

Fotokromatik camlar farklı ışık şiddetlerine otomatik olarak uyum sağlayan camlardır. Bu camlar, parlak aydınlık ortamlarda UV-B ışınlarının etkisi ile kararırken karanlık ortamlarda renkleri açılır. Ancak, bu ışığa uyum sağlama işlemi biraz vakit alır, özellikle soğuk ortamlarda uzun sürebilir. Arabaların ön camları UV-B ışınlarını engellediği için arabaların içinde bu tip camlarda renk değişikliği olmaz.”

Gözlük camının rengi ne olmalı?

Güneş gözlüğü seçimlerinde camının rengi çok önemlidir şeklinde bilgilendirmeye devam eden Lens Optik İşletme sahibi Can Gülmezgil “ Gözlük camının rengini seçerken kullanılacak hava ve amacına dikkat edilmelidir. Renk, gözlüğün kullanılacağı ortama uygun olmalıdır. Gözlük camının rengi, görüntü kalitesini, ışık yoğunluğunu, kontrast algılamayı ve renk algısını bozmayacak şekilde seçilmelidir. Farklı lens renkleri farklı ışık koşullarında görme kalitesine etki eder. Ancak UV korumasını artırmaz.

Kahverengi Camlar Günlük kullanıma uygun camlardır. Işığın kalitesini, kontrast ve derinlik hissini artırır. Ancak renklerde bir miktar değişime yol açabilir. Güneşli havalarda ve parlak ışıklı ortamlarda tercih edilebilir.

Gri ve yeşil Camlar Renkleri değiştirmeden ışığın şiddetini azaltır. Renk değişikliğine sebep olmadığı için günlük kullanıma uygundur. Bu grubun koyu tonları normalden parlak koşullarda ışık parlamalarını azaltır ve derinlik hissini artırır. Özellikle araba kullanma gibi renkleri görmenin önemli olduğu durumlarda tercih edilmelidir.

Sahte güneş gözlükleri göze zarar verir

Tezgahtan ve Bijuteri, Konfeksiyon, mağazalarından alınan Sahte güneş Gözlüklerini Takmaktansa Takmamak daha doğru olur. Çünkü bu gözlükler beraberinde birçok rahatsızlığı beraberinde getirmekte güneş ışınlarını süzeceğine gözbebeğinin daha çok büyümesine yol açarak UV Radyon etkisi Katarakt rahatsızlığına ve en kötüsü körlüğe kadar gidebilecek zararı istemeden gözümüze vermiş oluruz.

Aldığınız güneş gözlünü bilinen bir optik mağazasından almanız ve aldığınız güneş gözlüğünün TSE ve CE kalite standartlarına uygun olmasına yukarıda belirtilen özeliklere dikkat edilmesini tavsiye ederiz.” Dedi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Superiority inside the the watchmaking arena method will be the first step toward rolex replicas swiss made .