GÜLER: FAİZLER TAVAN TALEPLER DİP YAPTI

GÜLER: FAİZLER TAVAN TALEPLER DİP YAPTI

ABONE OL
4 Aralık 2023 11:26
GÜLER: FAİZLER TAVAN TALEPLER DİP YAPTI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Niyazi Güler, kredi faizlerinin çok fazla yükseldiğini söyleyerek, zaten ekonomik zorluklar içinde çırpınan küçük esnaflarımız yükseltilen kredi faiz oranlarından çok fazla etkilendi dedi.

Temmuz ayında bu yana kredi faizlerinin hızlı bir çıkış  içinde olduğunu  söyleyen Başkan Güler “ Kredilerimiz açıldı. Temmuz ayında yüzde 7,5 olan kredi faizleri bugüne kadar önce yüzde 10’a sonrada kademeli olarak yüzde 22,5’a kadar yükseldi. Bu kredinin maliyeti esnaflar için yüzde 25 olacak. Doğruyu söylemek gerekirse bu kredi faizlerinin yükseldiğini söylesek de banka faizlerinin çok daha yüksek olduğunu görüyoruz. Bugün bankadan kredi çekmek isteyenler bankaya yüzde 50 faiz ödeyecekler. Eski kredi kullananlar yeni faiz oranlarından değil eski faiz oranlarından kredi ödemelerine devam edecekler. Eski paraların eskilerde kaldığını söyleyebiliriz. Yeni kredi çekenler yeni kredi faizlerini ödeyecekler. “

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifi olarak 650 Bin liraya kadar esnafa kredi sağladıklarını ifade eden Başkan Niyazi Güler “ 5 yıl ödemeli olarak bu krediyi çeken esnaflarımız 5 yılın sonunda geriye 1 milyon 150 bin lira ödeyecekler. Kooperatif olarak kredilerimizin açık olmasına karşın, kredilerin faiz oranları çerçevesinde esnafların kredi taleplerinde oldukça bir azalma oldu. Haftalık 30-40 olan kredi başvuru dosya sayımız bugünlerde 8-10 rakamlarına kadar düştü.”

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Niyazi Güler “ Kış aylarının gelmesiyle çarklarını döndürme telaşı içinde olan esnaflarımız biraz daha zorlanacaklar. İnşallah alınan tedbirler çerçevesinde ekonomide düzelmeler hızlanır ve bu da piyasaya yansır.” Dedi.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.