GÖNEN’E HİZMET İÇİN ÇALMADIK KAPI BIRAKMADIK!

GÖNEN’E HİZMET İÇİN ÇALMADIK KAPI BIRAKMADIK!

ABONE OL
17 Ocak 2024 17:27
GÖNEN’E HİZMET İÇİN ÇALMADIK KAPI BIRAKMADIK!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gönen Belediye Başkanı İbrahim Palaz, görev sürecinde gerçekleştirilen belediye projeleri ve çalışmaları ile gelecek dönem planları hakkında gündeme dair çeşitli açıklamalarda bulundu.

–              Önümüzde bir BASKİi gerçeği var. Hava şartları vb olumsuzluklardan dolayı yaşanılan aksiliklerden kaynaklanan arızalardan dolayı ilçemiz su sorunu yaşadı bu konuya siyaseten yaklaşmak istemiyorum.  Bu tarz sorunlar her birimde ve her belediyede yaşanabilecek olan sorunlar. Ancak bütün Gönen halkının şunu bilmesini istiyorum. Su ve kanalizasyon işi Baski’nin görevi bunun için her ay iller bankasından gelen payımızdan kesilen bir ödenek var bu kesinti Baski ve Büyükşehirin ilçemize hizmet etsin diye aldığı bir ödenek var ayrıca Baski’nin kendi bütçeside var haliyle bizde kendilerinden hizmet istiyoruz. Bu yaşanılan sıkıntıdan dolayı halkımız büyük su sorunu yaşadı. Gönen geceyi tanker başında kuyrukta geçirdi. Biz bu su kuyruklarını yayınlayıp veya oraya gidip siyasi puan kazanma derdinde olmadık ancak benim her zaman vurguladığım bir şey var daha önce yaşanılan sorunları bilerek yaklaşık dört senedir biz Baski’ye resmen yalvarıyoruz. Gönen köprüsünden Şehit Rahmi ışıkları ana hattın kadar, YSE ile Karşıyaka Mahallesi arasındaki ana hatta kadar kanalizasyon ve içme suyu altyapısının tamamının yenilenmesi için defalarca başvuru yaptık. Bazı bölgeler için birkaç kez ihale açtılar ve bizden bölgeleri belirleyin iletin dediler her şeyi belirttik ancak hala bir sonuç alamadık. Biz ilçemizin sorunları için çalmadık kapı bırakmadık bu sadece alt yapı için değil Uedaş ve Karayolları ile ilgili sorunlar içinde geçerli bir durum mağduriyet yaşanan bölgelerimiz için altyapıları tamamlanmadığı için bizlerde üst yapı çalışmalarımızı yapamıyoruz, planlarımız aksıyor ve bu durumda vatandaşımız mağduriyet yaşıyor. Birçok yerde biz üst yapı yaptık onlar bozdu kurumlar arası iş senkronizasyonu olmayınca yapılanlar boşa gidiyor. Göreve geldiğimiz günden bu yana inanın şehrimize hizmet getirme adına çalmadık kapı bırakmadık.

–              Merkez ve Kırsal Mahallelerimizde Üst Yapı Çalışmalarımız kapsamında 500.000 mt. Parke taş yol yaptık açtığımız ihaleler sonucunda toplamda 750.000 mt bulacak üst yapı çalışmalarımız halen devam ediyor.

–              Ben makam başkanlığı yapmadım hep Halkımın içinde oldum, Her sabah ilçe merkezini geziyorum ve sürekli çarşıda esnaflarımızla bir aradayım. Göreve geldiğim günden bu yana yol sorunu olan her mahallemizde vatandaşımızın ayağını çamurdan kurtarmak için yağmur suyu altyapı ve üst yapı çalışmalarımıza hiç ara vermedik. Bütün kavşak düzenlemeleri, çevre yolu düzenlemeleri, şehir giriş çıkışları ışıklandırma çalışmalarımız, köprü tadilatı, güneş enerjisi santrali, kadıneli mağazası, hoş geldin bebek projesi, bebek emzirme kabinleri, gündüz bakımevi gibi projelerimizi hayata geçirdik.

–              Hasanbey, Gündoğan, ve Sarıköy Mahallelerimize doğalgazın gelmesi için Gönen Belediyesi olarak yaklaşık 25 milyon Tl’lik kazı, yol bozma ve tamirat bedelini üstlendik.

–              “Borçsuz Belediye” 2019 Yılında 15 Milyon 900 bin lira borçla Gönen Belediyesini 2019 yılında devir aldık o gün dolar 3.500 Tl. bugün ki kurla çarparsanız yaklaşık 150 Milyon Tl yapar. Aynı şekilde Gönen Kaplıcalarını da 15 Milyon TL civarında bir borçla devir aldık ve akabinde bütün dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecini yaşadık. 2021 Yılının sonunda 22 milyon 500 bin tl kıdem tazminatı ödedi, 6. Milyon kadar da indirim kartları borcu vardı. Dolar kuru artarken toplamda 50 Milyona yakın borcunu ödedik ve şuanda hiç borcu yok. Zaman zaman bütçesine belediye kasasından destek olunan Gönen Kaplıcaları, Gönen Belediyesine 15 milyon kadar alacağın ödemesini de yaptı bu Gönen tarihinde bir ilktir ve özelleştirme kararımızın ne kadar doğru bir karar olduğunun gerçeğidir. Gönen kaplıcalarının ve belediyemizin tüm hesapları şeffaftır herkes gelip inceleyebilir.

–              Çarşı Camii meydan düzenlemesini hiçbir ağaç kesmeden gerçekleştirdik.

Büyükşehir uçkunla mücadele konusunda önceki yıllarda bize ilaç veriyorlardı biz kendi ekibimizle bölgemizi düzenli olarak ilaçladık ancak bu yıl büyükşehir bizimle koordinasyonlu çalışmayınca olması gereken bölgelere değil de farklı alanlarda drone ile kendileri ilaçlama yaptıkları için bu yaz yine sivri sinek bolluğu yaşandı.

–              Kırsal Mahalle Kabristanlıklarında hiçbir çalışma yapmadılar. Bakın size daha komik bir durum anlatayım. Gönen Kabristanlığında çevre düzenlemesi çalışmasını biz yaptık o döneme denk gelen bayramda Yücel Yılmaz kendi resmiyle bayram tebriği pankartı astı sanki çalışmaları o yapmış gibi ordaki kefeninden tahtasına gereken tüm hizmet Büyükşehirin bütçesinden olması gerekirken biz kendimiz karşılıyoruz. Şehir dışından gelen cenazelere yetişemediğimiz için kendi imkanlarımızla yeni bir cenaze aracı aldık.

–              Stratejik plan toplantısında Ömer Seyfettin Kültür Evi projesini kendilerine ilettik biz yapacağız dediler proje yerini kendilerine gösterdik ama yapılan bir şey olmadı.

–              Katı atık aktarma istasyonu olmadığı için ilçemizde topladığımız çöpü her gün kiraladığımız 5 ile mazot ve şoför masrafları bizden olmak üzere bertaraf olması için çöpü her gün yaklaşık 500 km ile kendimiz taşıyoruz. Bu taşıma işleminin bize ayda ortalama masrafı 450-500 milyar tl arasında buda bizim belediye bütçemize zarar veriyor. Yalvardık bölge gösterdik yeterki yapın bir an önce diye senelerdir Allah rızası için yapın diye sersenişte bulunuyoruz. Korudeğirmen bölgesine yakın bir alanda başladılar ancak ne olduysa bir anda çalışma durdu bize gelerek Korudeğirmen muhtarı karşı çıkıyor hal istemiyor dediler inşaat hazırlığı öylece kaldı.

–              Ak parti döneminden bu yana yıllardır çözülemeyen Otogar problemi daha önce belirnenen otogar alanında ki ulaşım düzenleme zorlukları ve toplu taşıma ile iliği oluşacak sorunlardan dolayı o bölgeden vazgeçilmesini istedik ve daha uygun olacağını düşündüğümüz pancar kantarı alanını planlara eklettik ve onlar tarafından satın alma işlemleri gerçekleştirildi. Ancak yeni alanda hiçbir şey yapılmadan eski otogarda tadilat çalışmalarına başladılar seçimlerde yaklaştığı için resmen göz boyama çalışması yapıyorlar.

–              Cumhuriyet Meydanı çalışması akıllarında bile yoktu ucube olarak yarım kalan hükümet konağı binasını yıkalım şehrimize geleceğimize yeni bir meydan kazandıralım dedik dinletemedik. Bina için yeniden ihaleye çıktılar o firmada sorunlu çıktı bitiremedi şimdi kendi imkanları dahilinde kendileri seçimlere yetiştirmeye çalışıyorlar. 90 Gün içerisinde bitireceğiz dediler kaç ay oldu. Çevre düzenlemesi bahanesiyle bir sürü ağaçları sağlıksız bahanesiyle meydandan yok ettiler bu yapılanlar yaklaşan seçimler öncesi büyükşehir adına Gönen’de göz boyamaktan öteye gitmiyor ancak halkımız her şeyin farkında.

–              Ahmet Akın Başkanımla birlikte çok güzel hizmetler yapacağımıza inanıyorum deprem konusu da dahil Balıkesir geleninde Ahmet Akın seçildiğinde Balıkesirimiz için her şey çok daha güzel olacak. Spordan kültüre her faaliyette şehrimizin ihtiyaçlarına yardımcı olacağına inanıyorum.

–              Gençlerimiz için yeni modern bir kütüphane yapmak istiyoruz. İçerisinde eğitimden sosyal ihtiyaca kadar her şeye cevap verecek donanımda olan bir proje yapacağız. Yeni dönem için belirleyeceğimiz projelerimiz genel ağırlıklı gençlerimize ve kadınlarımıza yönelik olacak.

–              Büyükşehir Belediyesinin asli görevleri ilçelerde neyse onlar o hizmetleri Gönenimize versinler ilk etapta kırsal mahallelerden merkez arası yollar Büyükşehir Belediyesine ait ancak hiçbir şekilde yollar yapılmadı. 2-3 Kırsal Mahalleye göz boyamak için yol yaptılar onlarda ilk kış aylarında bozuldu.

–              Kadıneli Mağazamızı açtık. Şehrimizin marka değeri olan el emeği ürünlerinin tek elden daha karlı satış imkanı ile gelir elde etmelerini amaçlayarak planladığımız Kadıneli Projemizi tamamlayarak hizmete sunduk.

–              Cumhuriyetimizin 100. Yılında Çanakkale’yi görmeyen kalmasın dedik ve kültür turları düzenledik kadınlarımıza özel olan gezimizde kırsal ve merkez mahallelerimizden gitmeyen kalmadı. İlerleyen dönemlerde kadınlarımızın mutluluğu için kültür turlarına farklı şehirler ile devam edeceğiz.

–              31 Mart seçimleri hakkında düşüncem, Allah bana memleketime hizmet etmeyi nasip etti bu yüzden çok mutluyum. Biz seçim döneminde tüm partilerin adaylarıyla hiçbir sorun yaşamadan seçim süreci yaşayacağımıza inanıyorum. 5 Yıllık süreçte bana oy veren destek olan güzel günler geçirmemize vesile olan hemşehrilerimin yüzlerini yere indirmediğimi düşünüyorum.

–              Başkan Palaz, son mesajında “Yeni dönem nasip olursa yarım kalan işlerimizi tamamlayarak Gönenimizi daha da güzelleştireceğiz. Kırsal Mahallelerimize yaptığımız işler ortada halkımızda her şeyin farkında Ahmet Akın başkanımla 31 Mart 2024 seçimlerine hazırız. Bizlere gönül verenlerle el ele vererek kapı kapı dolaşıp projelerimizi ve yaptıklarımızı anlatacağız” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.