GÖNEN’DE TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK SERA ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ KURULUYOR

GÖNEN’DE TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK SERA ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ KURULUYOR

ABONE OL
19 Nisan 2023 10:28
GÖNEN’DE TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK SERA ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ KURULUYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kent içinde ve çevresindeki tarımsal faaliyetleri kapsayan tarım olmakla birlikte endüstriyel tarıma karşı bir alternatif üretim modeli olan “kentsel tarımın” merkezi olma yolunda ilerleyen Balıkesir’de bir çok proje hayata geçiriliyor.

Bu kapsamda; Balıkesir Valiliği (YİKOB), Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Gönen Belediyesi, Gönen Ticaret Odası, Gönen Ticaret Borsası, Gönen Ziraat Odası’nın iş birliği ve kurucu ortaklığı ile Gönen ilçesinde kurulacak ve Dünya’nın en büyük tarım-sanayi kümelenme projesi olacak Jeotermal Isıtmalı Sera Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TDİOSB)Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından onaylandı.

8 bin dekar alan üzerinde kurulacak ve yatırım tutarı yaklaşık 10 milyar TL olacak olan Gönen Jeotermal Isıtmalı Sera TDİOSB’de, endüstriyel seralarda topraksız tarım yapılması ve yıllık 250 bin ton sebze üretimi hedefleniyor. Yılın 11 ayında üretim yapılması ve bu hali ile önemli bir üretim üssü olması beklenen Gönen Jeotermal Isıtmalı Sera TDİOSB’de, üretilecek ürünlerin işlenerek katma değerli ürünlere dönüştürülmesine yönelik sanayi tesislerinin de yer alması planlanıyor.

Öncelik kadınlarda olmak üzere 10 bin kişiye de istihdam sağlanması planlanan Gönen Jeotermal Isıtmalı Sera TDİOSB’de, jeotermal kaynak ile birlikte rüzgâr (RES), güneş (GES) ve biyokütle enerjisinden de istifade edilerek üretim maliyetlerinin önemli ölçüde düşürülmesi hedefleniyor.

Gönen Jeotermal Isıtmalı Sera TDİOSB’nin; İstanbul, İzmir, Bursa, Çanakkale, Manisa, Denizli, Bilecik, Eskişehir gibi pazarlara lojistik olarak otoyollar, Bandırma Limanı, 1915 Çanakkale Köprüsü, Balıkesir Merkez ve Edremit Kocaseyit Havalimanları ile hava, kara ve deniz yoluna bağlantısı dolayısıyla faaliyete geçtiğinde yaklaşık 35 milyon nüfusa hitap etmesi ve Kent Tarımı uygulamasına da önemli bir katkı sağlaması bekleniyor.

Konuyla ilgili görüşlerini açıklayan Vali Hasan Şıldak, Gönen Tarım ve OSB girişiminin Balıkesir tarımı için bir dönüm noktası niteliğinde olduğunu belirtti. Tarım ve Orman Bakanlığının desteğiyle Valilik olarak öncülük ettikleri bu projenin rekor bir sürede çok hızlı şekilde işlemlerinin sonuçlandırıldığını ve bayramdan önce İlde yapılması gereken bütün işlemlerin tamamlanarak kuruluş dosyasının Bakanlığa gönderildiğini belirten Şıldak, bayramdan hemen sonra Gönen’deki bu heyecan verici sürecin başlamış olacağını ifade etti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.