GEMİCİ: ONLAR SEÇİM ESNAF İSE GEÇİM DERDİNDE

GEMİCİ: ONLAR SEÇİM ESNAF İSE GEÇİM DERDİNDE

ABONE OL
5 Nisan 2023 09:49
GEMİCİ: ONLAR SEÇİM ESNAF İSE GEÇİM DERDİNDE
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bandırma Manifaturacılar, Tuhafiyeciler ve Kırtasiyeciler Esnaf Odası Başkanı Adnan Gemici, ülkenin içine girdiği seçim sürecine vurgu yaparak “ Onlar seçim esnaflar ise geçim derdinde “ Dedi.

Kira artışları çok yüksek

Esnaflar olarak birçok sıkıntı içinde adeta ayakta kalmak, dükkanlarımızı kapatmamak için çabalıyoruz diyen Başkan Gemici “ ekonomik gelişmeler yüzünden dükkan kiralarında inanılmaz artışlar yaşanıyor. Bu artışlar yüzünden birçok esnaf dükkanlarını bu kış kapatmak zorunda kalacak. Anormal kira artışlarını bir kenara bıraksak bile, Tefe-Tüfe oranlarının 71. 83 olduğunu düşünürsek sıkıntılarımızı da ifade edebiliriz diye düşünüyorum. Mülk sahipleri 71. 83 oranında dahi kira artışı isteseler esnafların bu kiraları ödemeleri oldukça güç görünüyor. Esnaflar çaresiz ya dükkanlarını kapatmak zorunda kalacaklar ya da mahkemeler esnaf ile mülk sahiplerinin buluşacağı yerler olacak. Bir de bu yasal artışları kabul etmeyen daha yüksek kira artışı talep eden mülk sahipleri de oluyor.

Stopajlar kiracıların omuzlarına yüklendi

Son dönemlerde mülk sahiplerinin ödemesi gereken stopajlar şimdilerde kiracıların omuzlarına yüklenmeye başladı. Mülk sahipleri yaptıkları kontratlar ile bu konuda kiracıları çaresiz bırakır hale getirdiler. Zaten kiraları ödemekte zorlanan esnaflar için bu stopajlar ikinci bir kira ödemesi durumuna geldi. Bu konuda bir şeyler yapılmalı ve stopajlar mülk sahipleri tarafından ödenmelidir.

Bağkur primleri düşürülmelidir

Son düzenlemeler ile esnafın ödemesi zorunlu olan Bağkur primleri en düşük 3 bin liraya yükseltildi. Bu yüksek primler esnafı çok zorluyor. Esnaflar kendi Bağkur primini mi ödesin yoksa yanında çalıştırdığı elemanın SGK primini mi ödesin. Esnaflar şimdi bu ikilemin içinde var olma savaşı veriyorlar.”

Bandırma Manifaturacılar, Tuhafiyeciler ve Kırtasiyeciler Esnaf Odası Başkanı Adnan Gemici aylar önce çıkarılmasını bekledikleri Perakende Yasasının hala gündeme bile getirilmediğini söyleyerek “ Zincir marketler hala her ürünü satmaya devam ediyorlar. A den Z ye her ürünü satan zincir marketler adeta esnafların sonunu hazırlıyor. Bu yanlıştan dönülmesini istiyoruz. En kısa sürede Perakende Yasasının çıkarılmasını talep ediyoruz. “ Dedi.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.