GAZETECİLER SORDU BAŞKAN TOSUN CEVAPLADI - Bandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz Olsun

SON DAKİKA
casino siteleri

GAZETECİLER SORDU BAŞKAN TOSUN CEVAPLADI

Bu haber 23 Haziran 2022 - 9:25 'de eklendi ve 412 kez görüntülendi.

Bandırma Şehir Tv’de canlı yayına katılan Belediye Başkanı Tolga Tosun, Necdet Mancınık’ın moderatörlüğünde Şehir Gazetesi Genel yayın Yönetmeni Cemal Vural Atabey ve Banses Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Tufan Dalgıç’ın gündeme ait sorularını yanıtladı.

Dolu dolu bir festival yaşadık

  1. Uluslar arası Kuşcenneti Festivali hakkındaki soruları yanıtlayan Başkan Tolga Tosun “Festival çalışmalarına Aralık ayında başladık. Uzun, kapsamlı ve emek gerektiren bir organizasyonu başarı ile tamamladık. 2 senedir pandemi yüzünden festivali yapamıyorduk. Bandırmalıların bu festivali özlediklerini düşünerek titiz bir çalışma ile kapsamlı bir program hazırladık. Son konseri yaklaşık 40 bin kişi izledi. Bu sene festivalde çocuklara yönelik programlara geniş verdik. Hazırladığımız etkinliklerle çocuklarımıza insan ve hayvan sevgisini, çevre bilincini öğretmek istedik. Dolu dolu bir festivali gerçekleştirdiğimizi düşünüyorum. Emeği geçen tüm arkadaşlarımız teşekkür ederim.

Son Kurşun Bandırma için çok önemlidir

Geçtiğimiz günlerde katıldığımız bir fuarda Son Kurşun gerçeğini herkese anlattık. Ne yazık ki, Türkiye’de Kurtuluş Savaşında son kurşunun Bandırma’da atıldığı gerçeğini kimse bilmiyor. Bu konuda Bandırma üzerine düşeni bugüne kadar yapmamış. Biliyorsunuz o tepede 80 şehidimizin mezarı bulunuyor. Bu mezarlar bölgeye yayılmış bulunuyor. Şehit mezar yerlerinin tespiti için Üniversite ile çalışmalar yaptık. Konusunda uzman kişilerle bölgede jeotermal incelemelerde bulunduk. Yapılan incelemelerde şehir mezarı olabilecek 24 nokta tespit edildi. Balıkesir Valiliğine yazışmaları tamamladık. Gelecek yanıtı bekliyoruz. O noktada yeni şehitlik çalışmalarımız olacak.”

Yol ve kaldırım işgalleri

Bandırma’nın başlıca sorunlarından biri olan yol yapımları ve kaldırım işgalleri ile ilgili olarak sorulan soruları yanıtlayan Belediye Başkanı Tolga Tosun “Yolların onarımı noktasında çok yoğun çalışmalar yapıyoruz. Hacı Yusuf Mahallesinin yollarının tamamını yeniledik. Şimdi Günaydın Mahallesini yeniliyoruz. Ancak yenilediğimiz yolları Büyükşehir, Telekom, Tedaş ve Superonline gibi kuruluşlar yine kazıyor. İşgaller konusunda hazırlığımız var. Esnafın durumunu düşünerek bazı çıkmalara göz yumsak da artık çıkmalarında çıkmaları yapılmaya başlandı. Buna göz yummayacağız.

Marmara OSB için izinler geçmiş dönemlerde alınmış

Marmara OSB hakkında son dönemlerde kamuoyunda tartışılmaya başlandı. Konuyla ilgili çalışmalar çok önceki yıllarda başlamış. Marmara OSB’de Bandırma Belediyesinin payı % 6, Büyükşehir Belediyesinin payı da % 12. OSB içim başvurular yapılmış, izinler alınmış, kamulaştırmalar gerçekleştirilmiş. O aşamalarda kimse ses çıkarmamış. Binalar yükselirken bile karşı çıkan olmamış. Bölgen tarım arazisi olup olmadığı aşamaları bile çoktan aşılmış. Çevreye duyarlı bir belediye olarak Marmara OSB’nin çalışmalarını takip ediyoruz. Ancak bu konuda yetkili olanlar valilik ve bakanlıklardır. Bandırma Belediyesi binaların kaçak olup olmaması konusunda yaptırım yapabilir. Bir de çevre konusunda kamuoyu yaratabiliriz.

Belediye şantiyesinin satışı

Eti Maden şirketiyle Belediye şantiye arazisinin 105 Milyon lira karşılığında satışı konusunda el sıkıştık ve protokol imzaladık. Protokole göre bizim teminat vermemiz gerekiyordu. Hemen Çevre ve Şehircilik Bakanlığına başvurumuzu yaptık. Ancak bakanlıktan yanıt 6 ay sonra geldi. O zaman ki 105 milyon ile bugünkü 105 milyonun ne olduğunu herkes biliyor. O tarihte şantiyeyi 25 milyon liraya taşırken şimdi 60 milyon liraya taşıyabiliyoruz. Biz rakamların güncellenmesini istiyoruz. Çünkü bizim Bandırma kentine karşı sorumluluklarımız var.”

Malta projesi 1 yıl içinde bitecek

Bandırma’nın çok acil olarak bir rekreasyon alanlarına ihtiyacı olduğunu belirten Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun “Yeşil bir Bandırma için çalışıyoruz. Bu konuda Malta Projesini hayat geçiriyoruz. 95 Bin M2 alanı kapsayacak projede 10 Dönümlük kendini temizleyen biyolojik bir göletimiz olacak. Kay kay ve bisiklet yoları, 2 büyük restoran, piknik alanları, yürüyüş yolları, anfi tiyatro, çocuklar için midilli parkının bulunacağı kısımlar olacak. Gölet ihalesini gerçekleştirdik. Yakın bir zamanda lansmanı yapacağız. Hava şartları el verdiği taktirde projeyi 1 yıl içinde bitirmeyi hedefliyoruz. “ Dedi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Superiority inside the the watchmaking arena method will be the first step toward rolex replicas swiss made .