FOTOĞRAF YASAK! DOKTORLAR SOSYAL MEDYADA ARTIK BUNLARI PAYLAŞAMAYACAK!

FOTOĞRAF YASAK! DOKTORLAR SOSYAL MEDYADA ARTIK BUNLARI PAYLAŞAMAYACAK!

ABONE OL
17 Ağustos 2023 18:56
FOTOĞRAF YASAK! DOKTORLAR SOSYAL MEDYADA ARTIK BUNLARI PAYLAŞAMAYACAK!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 29 Temmuz’daki Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelikle sağlık alanında faaliyet gösteren kurum kuruluş ve hekimlere örtülü veya açık reklam yapılması veya yaptırılması konularında yaptırımlar uygulanacak. 

Yeni yönetmelikle, sağlık meslek mensuplarının ya da kurumların sosyal medya paylaşımları ya da radyo-TV kanallarında yer alacakları programlarda, kamuyu bilgilendirme amacı dışına çıkan “özendirmeye yönelik” faaliyetlerine, idari para cezası veya kapatma cezası gibi yaptırımlar uygulanacak. Yönetmelikle özellikle son yıllarda artan sosyal medya mecralarındaki etik ihlalleri ile dolu paylaşımların durumdan oldukça etkileneceği ifade ediliyor. Yönetmelikle hastalara ait “Öncesi” “Sonrası” olarak yapılan paylaşımların tamamı yasaklanıyor. Paylaşımlarda hastanın iznini almak veya hasta kişi çocuksa onun ailesinin ya da yasal temsilcisinin iznini almak koşuluyla paylaşımlara izin veriliyor. Tabi bu da katı sınırlamalar ve aşılması halinde yüksek cezalar barındırıyor. Bu tür paylaşımların da İl Sağlık Müdürlükleri bünyesinde ya da il bazında oluşturulacak birimler vasıtasıyla kontrol edileceğini ifade eden yetkililer, denetleyici birimlerde tıpta uzmanlık dernekleri, sosyolojik ve psikolojik açıdan sürece katkı sağlayacak uzmanların bulunacağını gelen bildirim veya ihbarları da aynı birimlerince değerlendireceği ifade edildi.

ESKİ PAYLAŞIMLARA DA CEZA UYGULANABİLİR

Yeni yönetmelikle birlikte denetlemeler ve ilgili birimlerce düzenli taramaların daha sıklaşacağını belirten yetkililer, hekimler için idari para cezaları söz konusu olurken, kurumlara ve kuruluşlara da kapatma cezalarının geleceğini kaydetti. Yönetmelikte yer alan kuralların ihlal edilmesi  halinde bir takım kapatma cezaları da getirilmiş durumda. Bir günlük, bir aylık kapatmalar şeklinde cezalar söz konusu. Bu yönetmelikten önce yapılan bu tür paylaşımların da zaten yasa dışı olduğunu ifade eden yetkililer onların da ceza almasının söz konusu olabileceğini vurguladı.

 

 

 

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.