Film Nasıl Düzenlenir Film ve Video Klavuzu - Bandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

Film Nasıl Düzenlenir Film ve Video Klavuzu

Bu haber 17 Mart 2022 - 16:37 'de eklendi ve 2.220 kez görüntülendi.

Film kurgusunun genellikle “görünmez sanat” olarak adlandırılmasının bir nedeni vardır: Çoğu kurgucunun amacı, hiçbir kurcalama izi olmadan kusursuz bir bitmiş ürün yaratmaktır. Gerçekte, parmak izleri son filmin her yerindedir ve genellikle tüm süreçteki en önemli figürler arasındadırlar. Oyuncular ve görüntü yönetmenleri mevcut görüntülerin üretilmesinde birincil rol oynasalar da, bir hikaye oluşturmak için bu görüntüleri bir araya getirmek editöre bağlıdır.

Film düzenleme post ve prodüksiyonun bir parçasıdır veya filmin gerçek çekimi durduktan sonra devam eden her şeydir. Post prodüksiyonun diğer yönleri arasında ses düzenleme ve karıştırma, bilgisayar tarafından oluşturulan efektler ve film müziği oluşturma yer alır. Film editörünün işi, çeşitli çekimleri sahneler halinde birleştirmek ve sahneleri de tamamlanmış bir film haline getirmektir. Filmle ilgili vizyonunu gerçekleştirmek ve ilgili herkesin çabalarının parlamasını sağlamak için genellikle yönetmenle yakın işbirliği içinde çalışırlar.

Dijital kurgunun ortaya çıkmasından önce, film editörü filmi kelimenin tam anlamıyla kesip tekrar bir araya getiriyordu. Bir editör, uzun film şeritleri alır, onları tam olarak keser ve bunları bant ve yapıştırıcı ile diğer şeritlere yapıştırarak film ruloları oluştururdu. Günümüzde tüm bu işler bir bilgisayarda yapılıyor ve amatörler için çok daha erişilebilir.

Film editörünün öneminden hala şüphe duyuyorsanız, ünlü Kuleshov Etkisi’ni düşünün. Bir Sovyet film yapımcısı olan Lev Kuleshov, bir adamın yüzünün – belirgin bir duygu göstermeden – bazı yiyeceklerin, tabuttaki genç bir kızın ve güzel bir kadının çekimlerini birleştirdi. İzleyiciler, oyuncunun her seferinde farklı bir duygu ifade ettiğine inanıyordu: önce açlık, sonra üzüntü, sonra arzu. Ancak, oyuncunun her çekimi aynıydı. Bunun yerine, duygu yanılsamasını yaratan, kurgu tarafından izleyiciye verilen bağlamdı.

Bazen editörler, çok sayıda enerjik kesintiyi kısa bir zaman dilimine sığdırarak stilize bir görünüm elde ederler. Bununla birlikte, çoğu zaman, harika düzenlemenin kesin işareti, ne kadar görünmez olduğudur. “Apocalypse Now” ve “The Conversation” ile tanınan Oscar ödüllü editör Walter Murch, bir keresinde “Her film, editoryal açıdan bakıldığında gerçekten bir bilmecedir” demişti. İş bittiğinde ve iyi yapıldığında, ayrı parçaları fark etmek bile zor.

Film düzenleme, yönetmenin vizyonunu gerçekleştirmek için çekimleri bir sinema filmi veya televizyon şovunda birleştirme işlemidir. Kurgu hem teknik hem de yaratıcı bir beceridir, çünkü film editörleri hem film düzenleme yazılımını kullanarak film görüntülerini bir araya getirmekten hem de bir filmin anlatımını etkileyen sanatsal seçimler yapmaktan sorumludur. Film editörleri ham görüntüleri alır ve bir filmin hikayesinin senaryo versiyonunu yeniden kavramsallaştırmak ve onu canlandırmak için kesitler, çapraz kesme, paralel kurgu, süreklilik kurgusu ve eşleştirmeli kurgular gibi kurgu tekniklerini kullanır . Film düzenlerken kurgusu, filmin son kesimi tamamlanmadan önce birçok şekillendirme, iyileştirme ve ince ayar aşamasını kapsar.

İster bağımsız bir kısa film, bir Hollywood uzun metrajlı filmi veya bir televizyon programı üzerinde çalışıyor olun, film düzenleme sanatının önemi göz ardı edilemez. Düzenlemenin bir filmin anlatısını etkilemesinin dört temel yolu vardır:

  • İzleyicinin ne zaman bilgi alacağını belirler . Editörler, dramatik veya komedi etkisi için sahneleri yeniden düzenleme ve zamanda ileri veya geri atlama gücüne sahiptir. Bir editör, izleyicinin ekstra bilgi alması için bir çekimi daha uzun süre tutabilir veya daha iyi bir bükülme sonunu daha iyi ayarlamak için bilerek bilgiyi saklayabilir.
  • İlerleme hızını belirler . Editörler ilerleme hızına sahne bazında ve bir bütün olarak bakarlar. Örneğin, bir kurgucu gerilim yaratmak için belirli bir sahnede yavaş, daha uzun çekimler kullanabilir. Aynı filmde, kurgucu hikayenin sürüklendiğini hissedebilir ve filmin genel ilerlemesini hızlandırmak için gereksiz bir sahnenin tamamını kesmeye karar verebilir.
  • Çekim sürekliliğini sağlar . Çekimden çekime tutarlı bir akış olmasını sağlamaktan editörler sorumludur . Örneğin, bir karakter bir kapıdan içeri girerse ve kurgucu kapının karşı tarafında bir çekime geçerse, karakterin aniden kesimden önceki konumundan birkaç adım önde olması sarsıcı olurdu. Editörler, sahnelerin düzgün akması için aralarına zaman ayırır. Bu, özellikle filmler birlikte düzenlendiklerinde tek bir konum gibi görünmesi gereken farklı konumlarda çekildiğinde önemlidir.
  • Duyguyu güçlendirir . Editörler, izleyiciye çeşitli duygular yaşatmak için geçişler ve çekim seçimi ile çalışabilir. Kurgucunun, sarsıcı bir ses efekti çalarken aynı anda birdenbire korkutucu bir görüntüye geçiş yaptığı klasik bir korku filmi atlamasını düşünün. Kurgu, şaşırtıcı bir anda kesip bir sesli ipucuyla noktalayarak, izleyicide korku üretebilir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

casino siteleri slot siteleri
fotos de mujeres hermosas en la playasister in law saves my marriagejulia osten viral video

pet shopKedi mamasıKöpek maması