EYÜP İL: HERKES BEYAZ YAKALI OLMAK ZORUNDA DEĞİL

EYÜP İL: HERKES BEYAZ YAKALI OLMAK ZORUNDA DEĞİL

ABONE OL
21 Şubat 2024 12:12
EYÜP İL: HERKES BEYAZ YAKALI OLMAK ZORUNDA DEĞİL
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Elektrikçiler ve Elektronikçiler Esnaf Odası Başkanı Eyüp İl, piyasadaki ara eleman sıkıntısının artarak evam ettiğini belirterek, herkes beyaz yakalı olarak çalışmak zorunda değil dedi.

Piyasada sanatkar sayısının her geçen gün azaldığını ifade eden Elektrikçiler ve Elektronikçiler Esnaf Odası Başkanı Eyüp İl “ Ne yazık ki bütün aileler çocuklarının akademik eğitimler almasını ve masa başında beyaz yakalı olarak çalışmasını istiyor. Ülkemizdeki eğitim sistemi de bu konuda yanlış uygulamalara sahne oluyor. Mesleki Liselere çocukların yönelmesi yönünde çabalar göremiyoruz. Altını çizerek söylüyorum ki, sanatkarlar artık altın devirlerini yaşıyorlar. Ara eleman sıkıntısı dolayısıyla piyaslarda sanatkarlar en çok aranan insanlar konumuna geldi. Kendi sektörümüzden örnek vermek gerekirse, vasıfsız işçilerin yevmileri 1000 lira, ustaların yevmiyeleri ise 2000 Lira civarında bulunuyor. “

Gençlerin artık teknolojik mesleklere yöneldiğini söyleyen Eyüp İl “ Örneğin 10 sene önce odamıza bağlı 40-50 civarında internet cafesi vardı. Lakin şimdi bu sayı bir elin parmaklarını geçmiyor. Trend E-Ticaret oldu. Odamızın üye sayısının yüzde 20’sini E-Ticaret ile uğraşanlar teşkil ediyor. Anlatmak istediğim teknolojik ticaretler günümüzde şekil değiştirebiliyor. Ancak sanatkarlık asla vazgeçilmez meslek olmaya deam ediyor.

Bandırma hızla büyüyen bir kent. Nüfus her geçen artıyor. Gelecek olan sanayi ile Bandırma nüfusu 400 bin olacak. Bu nüfusu barındıracak konut sayımız ve kaonut alanımız yeterli değil. Konut yapımındaki azalmalar bizim sektörün önünü tıkıyor. Bir an önce imar planlamaları yapılarak yeni konut alanlarının belirlenmesini istiyoruz. “ Dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.