Ev Alacakların Dikkat Etmesi Gereken 5 Öneri - Bandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

Ev Alacakların Dikkat Etmesi Gereken 5 Öneri

Bu haber 25 Ekim 2022 - 11:30 'de eklendi ve 600 kez görüntülendi.

En önemli yatırımlardan biri olan ev satın almaktır. Hem yaşamak için hem de yatırım amaçlı olarak ev sahibi olmak isteyen kişilerin belirli noktalara dikkat etmeleri son derece önemlidir. Ev satın alma sürecinde yapılabilecek hata hem alıcı hem de mülk sahibi için çeşitli riskli durumlar yaratabilmektedir. Ev satın almak kişilerin yaşamları süresince alabilecekleri en önemli kararlar arasında bulunmaktadır. Bu nedenle ev alacakların dikkat etmeleri gereken noktaları Remax Ahenk kurucusu Sinem Özüçler anlattı:

1.  Evin Deprem Riskini Sorgulamak

Ev alırken evin deprem bölgesinde bulunmamasına dikkat edilmesi son derece önem taşımaktadır. Türkiye deprem kuşağında bulunan bir ülke olması sebebi ile ev satın alınırken en az riskli olan bölgelerin tercih edilmesi faydalı olmaktadır. Bu nedenle satın alınacak olan evin deprem riskinin sorgulanması gerekmektedir. Deprem açısından risk taşıyan konutlar yasa gereği kentsel dönüşüm kapsamında değerlendirilmektedir. Riskli bir evin satın alınması durumunda evin yıkılması söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle Zemin Etüdü Raporunun kopyasının alınması ve deprem yönetmeliğine uygunluk raporunun incelenmesi oldukça faydalıdır.

2.  Evin Ziyaret Edilmesi

Ev satın almak isteyen kişilerin evi mutlaka ziyaret etmesi gerekmektedir. İnternet üzerinde yer alan fotoğraflar bazı durumlarda yanıltıcı olabilmektedir. Bu nedenle ev satın almak isteyen kişilerin evi kendi gözleri ile detaylı olarak incelemelerinde fayda bulunmaktadır. Evin kullanım kolaylığı ve oda sayısı oldukça önemlidir. Evin kişilerin ihtiyaçlarına uygun olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Evin net metrekare bilgilerinin bilinmesi son derece önem taşımaktadır. Aynı zamanda evin ziyaret edilmesi sırasında evin ulaşım ağlarına olan konumu ve cephesi de ayrıntılı olarak gözlemlenebilmektedir.

3.  Evin Ruhsatını Sorgulamak

Ev satın alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise evin ruhsatını sorgulamaktır. 2014 yılında yürürlüğe girmiş olan Yeni Tüketici Kanunu kapsamında ruhsat almamış olan projelerde ev satışı yapmak yasak olsa da bu konuya dikkat edilmesi son derece önemlidir. Evin ruhsatının olmaması tamamlanmayacak olan projeye yatırım yapılması anlamına gelmektedir. Bu nedenle ev satın almayı düşünen kişilerin ruhsat, kat irtifakı ve iskan hakkında bilgi edinilmesi gerekmektedir.

 

4.  Evin Lokasyonuna Dikkat Etmek

Hem yaşamak hem de yatırım için tercih edilen evlerin lokasyonuna dikkat edilmesi son derece önemlidir. Evin kişilerin ihtiyaçlarına uygun olması gerekmektedir. Evin ulaşım ağlarına, hastaneye, okula, alışveriş merkezine ve çarşıya olan yakınlığı hem evin değerini arttırmakta hem de ev sahiplerinin hayatlarını kolaylaştırmaktadır. Bunun yanı sıra evin ilerleyen süreçlerde satılması ve kiralanması durumlarında değeri artmaktadır. Bu nedenle evlerin gelişime açık bölgelerden tercih edilmesi gerekmektedir.

5.  Evin İpotek ve Haciz Kaydını Sorgulamak

Satın alınılması düşünülen evin ipotek ve haciz kaydının sorgulanması gerekmektedir. Çünkü evin üzerinde herhangi bir haciz kaydı veya ipotek bulunması durumunda sonraki süreçlerde çeşitli problemler yaşanabilmektedir. İpotek kayıtlı olan bir daire müteahhitin borcundan dolayı satışa çıkarılabilmektedir. Bu nedenle ipotek ve haciz kaydı bulunmayan evlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Evin üzerinde ipotek ve haciz kaydı olup olmadığı ise belediyelerden veya tapu müdürlüklerinden öğrenilebilmektedir. Bunun yanı sıra internet üzerinden de ipotek ve haciz kaydı sorgulaması yapılabilmektedir.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

casino siteleri slot siteleri
fotos de mujeres hermosas en la playasister in law saves my marriagejulia osten viral video

pet shopKedi mamasıKöpek maması