ETİ MADEN’DEN ÇÖMEZ’İN İDDİALARINA CEVAP

ETİ MADEN’DEN ÇÖMEZ’İN İDDİALARINA CEVAP

ABONE OL
15 Kasım 2023 10:50
ETİ MADEN’DEN ÇÖMEZ’İN İDDİALARINA CEVAP
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eti Maden, bazı basın yayın organlarında ve sosyal medyada yer alan Bor “Karbür Tesisinde üretim yok” iddiasına yönelik yayımladığı açıklamada iddiaların asılsız olduğunu, fabrikada üretimin devam ettiğini bildirdi.

Eti Maden, Balıkesir’in Bandırma ilçesinde açılışı yapılan Türkiye’nin ilk Bor Karbür Tesisine yönelik bazı basın yayın organlarında ve sosyal medyada yer alan gerçek dışı iddialara ilişkin açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamada, Bor Karbür Tesisinde üretim yapılmadığı iddialarının gerçek dışı olduğu belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye’nin ilk Bor Karbür Tesisi ‘nin temeli 25 Ekim 2019’da atılmıştır. Tesis, 19 Mart 2023’te Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle açılmış ve üretime başlamıştır. Tesis yıllık bin ton bor karbür üretecektir. Bor Karbür Tesisi’ nin açılışıyla Türkiye, dünyada bor karbür üreten 5 ülkeden biri olmuştur. Bor karbür, ileri teknoloji gerektiren üretim yöntemiyle savunma sanayi basta olmak üzere, nükleer, otomotiv, nanoteknolojiler gibi pek çok sektörün kritik bileşenidir.

Türkiye, Bor Karbür Tesisi’ nin açılışıyla bor cevherinde ham maddeden uç ürüne uzanan değer zincirini tamamlayan nadir ülkeler arasına girmiştir. Türkiye, bor cevherine yaptığı teknoloji, Ar-Ge ve inovasyon temelli yatırımlarla bor cevherinin değerini 2 bin kata kadar artırmıştır. Ülkemizin gerek rezerv gerekse üretim ve ihracat noktasında Dünya Lideri olduğu bor, ayni zamanda yatırımın yapıldığı bölgeler için de ciddi bir ekonomik hareketlilik sağlamaktadır. Bu tür asilsiz iddialar, ülkemiz için değer üreten güzide kuruluşumuzun bor da katma değerli ürünler üretim hedefine engel olamayacaktır.”

ÇÖMEZ İDDİA ETMİŞTİ

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Başdanışmanı ve Balıkesir Milletvekili Aday Adayı Op. Dr. Turhan Çömez, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bandırma’ya gelerek açılışını gerçekleştirdiği Eti Maden Bandırma Bor Karbür Fabrikası için iddialarda bulunmuştu. Çömez, fabrikanın henüz inşaa halinde olduğunu ve yapılan açılış töreninde fabrikanın gerçekten açılarak üretime başlanmadığını savundu. Şahsi sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamalarını fotoğraflarla da detaylandıran Çömez, ” Erdoğan’ın geçen hafta, Bandırma’da, toplantı salonundan açılışını yaptığı Bor Karbür Fabrikası’nda, inşaatın devam ettiğini ve şu an üretim olmadığını biliyor muydunuz? Bu sahte açılış furyasının bir nedeni olmalı.” dedi.

ETİ MADEN, BALIKESİR’İN BANDIRMA İLÇESİNDE AÇILIŞI YAPILAN TÜRKİYE’NİN İLK BOR KARBÜR TESİSİNE YÖNELİK BAZI BASIN YAYIN ORGANLARINDA VE SOSYAL MEDYADA YER ALAN GERÇEK DIŞI İDDİALARA İLİŞKİN AÇIKLAMALARDA BULUNDU (İHA/ANKARA-İHA)
Eti Maden, bazı basın yayın organlarında ve sosyal medyada yer alan Bor “Karbür Tesisinde üretim yok” iddiasına yönelik yayımladığı açıklamada iddiaların asılsız olduğunu, fabrikada üretimin devam ettiğini bildirdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.