ETİ MADEN’DE GREV

ETİ MADEN’DE GREV

ABONE OL
17 Temmuz 2023 20:54
ETİ MADEN’DE GREV
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Uzun süredir devam eden toplu iş görüşmelerinden sonuç çıkmaması sonucunda Eti Maden Bandırma İşletme Müdürlüğü’nde yetkili olan Petrol İş Sendikası grev kararı aldı.

Petrol Sendikası Bandırma Şube Başkanlığı, yaptığı basın açıklamasıyla grev kararını duyurdu. Eti Maden Bandırma İşletme Müdürlüğü önündeki basın açıklamasına Emekli Sen Bandırma Şube Başkanı Levent Balkış, Kent Konseyi Başkanı Serdar Polat, Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Recep Gökdeniz destek verdi. İşçiler basın açıklamasında “Zafer direnen emekçinin olacak”, “Yılgınlık yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz”, “İnsanca ücret vergide adalet”, “İş ekmek yoksa barışta yok”, “Yaşasın örgütlü mücadelemiz” diye slogan attı.

SENDİKA GREV KARARI ALDI

Petrol İş Sendikası Bandırma Şube Başkanı Tuncay Topuz, Eti Maden Bandırma İşletme Müdürlüğü’nde grev kararı aldıklarını, 17 Ağustos 2023 tarihinden itibaren greve çıkacaklarını açıkladı. Başkan Topuz; “1 Ocak 2023 tarihinden itibaren siyasi iktidarın temsilcileriyle, ilçe başkanımızla bölge milletvekilleriyle, bakanlık yetkilileri ile genel müdürlüğümüz ile sıkıntı ve sorunlarımızla ilgili görüşmeler yaptık. Seçimlerden sonra da aynı ziyaretlerimizi yine yapıp bizlere yardımcı olmalarını istedik.

Hem Petrol İş Sendikasına hem de Maden İş Sendikasına bir takım sözler verildi. En önemlisi de hepimizin telefonlarında kayıtlı olan video da Enerji Bakanımız ve Çalışma Bakanımızın telefon konuşmalarındaki ‘Eti Maden’e pozitif ayrımcılık yapılacaktır’ şeklindeki sözleri bizleri çok büyük beklentiye soktu. Sözler verilirken Genel Müdürümüz Serkan Keleser’de Maden İş Sendikasında bakanımızın yanında bulunmaktaydı.

Seçim bitti verilen sözlerin hepsi askıda kaldı. Devlette devamlılık esastır bugüne kadar ne TÜHİS’ten ne iş verenden ne siyaseten bize olumlu bir dönüş olmadı” dedi.

Sözleşme süreçlerinin devam ettiğini dile getiren Başkan Tuncay Topuz “17 Ağustos son günümüzdür. Buradan yine bölge milletvekillerimize, ilçe başkanımıza, il başkanımıza, yetkili bakanlıklarımıza, TÜHİS’e ve en sonunda bizlere tüm sözleri veren genel müdürlüğümüze sesleniyorum. Haklı taleplerimizin hayata geçirilmesi için müzakeremiz ve mücadelemiz devam edecektir. ” ifadesini kullandı.

“HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ”

Sendika olarak işverenden çok şey talep etmediklerini vurgulayan Topuz “Biz çok şeyler istemiyoruz. Toplu iş sözleşmemizde sosyal haklarla ilgili 3-5 talebimiz var. Bunlar yerine getirilsin istiyoruz. Biz bu kurumu dünyanın enleri arasına soktuk, dolayısıyla da hakkımızı istiyoruz. Ayrımcılık istemiyoruz. Aynı kurum içerisinde memuru da, taşeron işçisi de üretim pirimi alsın. Biz kadrolu işçiler olarak da giyim yardımını alalım. Özellikle giyim çekleriyle ilgili mücadelemiz sözleşme sonrası da devam edecektir.

Gerekirse hukuki süreci başlatacağız. İş kazasında hayatını kaybeden işçi, iş kazasında uzuvlarını kaybeden işçi, mesleki hastalıklara maruz kalan işçidir. Gaza, toza, sıcaklığa maruz kalan işçidir. 24 saat vardiyalı çalışıp üretim yapan işçidir. Hakkını alamayan yine işçidir. Hakkımızı helal etmiyoruz.” şeklinde konuştu

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.