ESKİ DEKANLIK BİNASI KENT TARİHİ MÜZESİ OLMALI! - Bandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

ESKİ DEKANLIK BİNASI KENT TARİHİ MÜZESİ OLMALI!

Bu haber 24 Nisan 2014 - 18:00 'de eklendi ve 7.391 kez görüntülendi.

Bandırma’nın sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar tarihi binası var.

Bunlardan biri de Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan Eski Dekanlık Binası. 1922 yılında “Duyun-u Umumiye” binası olarak hizmet veren fakat Yunanlıların işgal sonrası kaçarken çıkardıkları yangında yok olan bu bina, 1924 yılında yeniden yapılmış. 1926 yılında yapımı tamamlanınca Bandırma’nın ilk oteli olarak hizmet vermiş. 1940-1951 yılları arasında Askeri Hastane olarak kullanılmış. 1951-1960 yılları arasında Gar Oteli ve Lokanta, 1984-1987 yılları arasında ise iki katı Bandırma Kültür Eğitim Vakfı ve Halk Kütüphanesi olarak hizmet vermiş. 1994 yılında 2010 yılına kadar da Bandırma İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin Dekanlığını misafir etmiş tarihe tanıklık eden odalarında.

Şimdi ise tam anlamıyla acınacak bir halde. Kırılan camlarının yerine kartonların sıkıştırıldığı, içerideki bazı demir aksamlarının demirbaşlarının ve kalorifer peteklerinin defalarca çalınmaya çalışıldığı, şehrin orta göbeğinde adeta Lanetli bir şato görünümünde duran bir bina oldu çıktı.

Peki tarihte otelden, restaurant’a; askeri hastane’den, Dekanlığa kadar bir çok amaç için kullanılan bu binaya Bandırma’da hiç mi ihtiyaç yok da , 4 yıldır bomboş, bakımsız, mezbelelik bir halde tutuluyor.

Geçtiğimiz günlerde Bandırma Sanayici ve İşadamları Derneği’nin Olağan Toplantısı’na konuk olan Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, geçtiğimiz aylarda “Polis Evi” olarak kullanılacağı açıklanan bu binanın, başka şekilde değerlendirilmesi gerektiğini, polis evi olarak kullanılacak başka binalar bulunabileceğini ifade etti. Alkışlarla da işadamlarının desteğini aldı.

ersoyaydogan_0088_TIF1930lar ersoy79_bandirma2

Sıklıkla günümüzün büyük bir bölümünün geçtiği sosyal medyada zaman zaman Bandırma’nın tarihine dair çok ilginç fotoğraflar görüyorum. Bandırma Halk Meclisi adlı grup başta olmak üzere bir çok sosyal medya grubunda bu fotoğraflar yayınlanıyor. Çok da ilgi görüyor açıkçası. Hatta zaman zaman uğrayıp sohbet ettiğim Gazeteci Erdem Özcan ağabeyimin dükkanında sohbet esnasında o kadar eski tarihi Bandırma fotoğraflarını görüyorum ki, şaşkınlığımı gizleyemiyorum.

Bandırma’nın tarihine dair o kadar çok belge ve bilgi var ki, bunların evlerin, işyerlerinin tozlu raflarında, kütüphanelerin kuytu köşelerinde durmasının ne şimdi ki nesile, ne de geçmiş nesile bir faydası yok.

Gelin, Eski Dekanlık Binası’nı KENT TARİHİ MÜZESİ yapalım. Bandırma Belediyesi’nin önderliğinde herkes Bandırma’nın tarihine dair elindeki fotoğrafları, videoları, belgeleri getirsin. Gazeteler arşivlerini getirsin. Bandırma’nın tarihini anlatan kiosk cihazlarının yer aldığı, gençlerin, çocukların, öğrencilerin Bandırma’nın tarihini, düşman işgalinden kurtuluş hikayesini, belgesel tadında dinleyebileceği bilgi sahibi olabileceği bir müze olsun burası.

Bandırma’nın tarihine damga vurmuş, Miralay Bekir Sami Bey’lerin, Şehit Mehmet Günenç’lerin, Vecihibey’lerin bal mumundan heykellerinin olduğu, hayat hikayelerinin anlatıldığı bölümler oluşturulsun.

Bandırma’nın tarihine dair hazırlanacak kitaplar, cd’ler, broşürler burayı ziyaret eden öğrencilere, gençlere, çocuklara verilsin.

Tarihe tanıklık etmiş bu güzel binamız hem kurtulsun, kurtulurken de Bandırma Tarihini bizlere uzun yıllar yaşatsın!

 

Bandırma Araba Servisi

&nbps;

Bandırma Laptop Tamiri

Bandırma Web Tasarım

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Superiority inside the the watchmaking arena method will be the first step toward rolex replicas swiss made .