ESKİ BANDIRMA’YI ÖZLÜYORUM (2) - Bandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

ESKİ BANDIRMA’YI ÖZLÜYORUM (2)

Bu haber 31 Aralık 2020 - 10:20 'de eklendi ve 6.138 kez görüntülendi.

Geçen hafta başladığım Bandırma nostaljisine bu hafta da devam etmek istedim. O kadar çok anılarım aklıma düştü ki yazamadan edemedim.
Bandırma tren yolunda biterdi. Paşabayır Mahallesindeki Yeşil Cami son bina idi. Ötesine sapanlarla kuş avlamaya giderdik. Hacıyusuf Mahallesindeki Bahçeli Evler adeta şehir dışı gibi gelirdi çocuk aklımıza. Birkaç taksi Bandırma’da hatırlı müşterilere hizmet verirdi. İlk hatırladığım Balcı’nın taksisiydi. Genel olarak Bandırma’da faytonlar kullanılırdı. Yük taşımak için ise halin önünde bekleyen at arabaları vardı.
Eskiden çok kar yağardı bu memlekete, yağan karda hemen kalkmazdı. O zaman biz çocuklar için güzel günlerdi. Ataylar Pasajının önünden, bulduğumuz merdivenlerle Şehit Süleyman Bey Caddesinden Cumhuriyet meydanına kadar kayardık. Ramazanlar ayrı güzellikteydi. Atatürk caddesinde Lale Fırını İnönü Caddesinde ise Marmara Fırını vardı. İftar vakti yaklaşınca fırınların önünde sıraya girerdik. Poşet falan olmadığı için eski gazeteler ile gidip sıcak yumurtalı pidelerimizi alırdık. Eski tatlar başkaydı. Köprü başındaki köftecide köfte yemek için sıra beklenirdi. Ortaokuldan çıkınca Filiz Büfeden içtiğimiz turşu suyunun tadı hala damaklarımdadır. Halin altındaki bozacılardan boza içmek ayrı bir tattı. Şimdi köprü başı yıkıldı, Filiz Büfe elektronik eşya satan dükkan oldu. Bozacıların yerinde ise dönerci var. Döner denilince akla Şato Restoran gelirdi. Orada döner yemek gerçekten ayrıcalıktı. Onunda yerinde şimdi LC Waiki var.
Eski binalarda yıkılarak tarih oldular. Tepe gazinosuna giderken Vasfi Ekinci’nin sütunlu evi, Emniyet Binasının karşısındaki Doktor Muzaffer Akaltun’ın evi, Vedat Burcuoğlu’nun Kaymakamlık Binasının arkasındaki çok güzel evinin yerinde şimdi yeller esiyor. Bakkallardan marketlere geçilirken rahmetli Zeki Abi Şafak Market ile öncülük yapmıştı. Hükümet Caddesinde ve Kaşif Acar Caddesinde hamamlarımız vardı. Şimdi yoklar.
Çocukluğumuzun en önemli anıları kuşkusuz Bandırmaspor ve Cin Çukuru ile unutulmayan anılarımızdı. Bandırmasporlu futbolcular maç günü o zaman lojman olan şimdi ise kulüp binasından çıkar, taraftarlar ile beraber stada gelirdi. Yoldaki destek futbolcuları motive ederdi. Sonra bizim için stada kaçak girme mücadelesi başlardı. En favori noktamız Münir’lerin evinin bahçesiydi. Bahçeye geçebilirsek stada girmek kolaydı. Ya da tam karşıda Kasap Hasanların evi vardı. O bahçeden hemen skorboardların olduğu yere çıkardık. O da olmazsa hamamın önündeki duvarı zorlardık. Birimiz bekçiyi diğer tarafa koştururken bizler içeri atlardık.
Eski Bandırma’yı anlatırken Perili Köşkü anlatmamak olmaz. Tabi ki, evin perili olduğu falan yoktu. Kaymakam evinin hemen ilerisinde olan metruk ahşap eve bizler bu adı vermiştik. Yaz gecelerinde ailelerimizle dışarı çıktığımızda biz çocuklar toplanıp Perili Köşke gitmek için birbirimizi gaza getirirdik. Tek başına gitmeye cesaret edemezdik. Hep beraber metruk eve gidip ilk girecek babayiğidi seçerdik. Biraz ses çıkınca periler geldi diye kaçardık. Yakın bir zamanda o evde yıkıldı. Yıkılan, adı yok olan birde Evyapan İlkokulu var. 1967 yılında ilk başladığım okuldu. Vildan Tuna öğretmenimiz, Emin Yağcı ise okul müdürümüzdü. Bizim sınıf B idi. A sınıfı ile hep kavga ederdik. Okulun hemen yanındaki sokakta buluşup kozlarımızı paylaşırdık. En iri yarımız Süleyman’dı. Hep onu öne sürer arkasından giderdik. Geçen sene okulumuzda yıkıldı. Adı yok olup gitti.
Bandırma’da o yıllardan bu yana birçok güzellik yok olup gitti. Birçoğu unutulurken bazıları ise anılardaki yerini aldı. Bizler çocuktuk, büyüdük hatta şimdi yaşımız kemale erdi. Geriye baktığımızda bu kadar zaman nasıl geçti anlamak mümkün değil. Birçok kişiyi ve olayı unuttum biliyorum. Hatırladıklarımız anarken, unuttuklarımdan af diliyorum. Son paragrafı çocukluğumun beraber geçtiği Reyhan Arslan’a ayırmak istedim. Geçtiğimiz aylarda vefat eden Reyhan ile hep beraber büyüdük. Şimdi birçok arkadaşım gibi onu da kaybettim. Ruhu şad olsun.

&nbps

Bandırma Araba Servisi

&nbps;

Bandırma Laptop Tamiri

Bandırma Emlak

Bandırma Web Tasarım

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.