EN YÜKSEK SAYGIYI ONLARA SUNACAĞIZ - Bandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

EN YÜKSEK SAYGIYI ONLARA SUNACAĞIZ

Bu haber 27 Kasım 2013 - 19:27 'de eklendi ve 1.909 kez görüntülendi.

“Elleri öpülecek öğretmenlerimizin öğretmenler günü kutlu olsun”
Öğretmen; Öğretme işini görev edinen kişiye denir. Öğretmenlik kutsal bir meslektir. Kişinin öğretmen olabilmesi için öğretmen yetiştiren bir okulu bitirmesi gerekir. İlköğretim okullarında öğretmen sınıf öğretmenidir. Sınıfın bütün derslerini aynı öğretmen okutur. Orta kısım ve liselerde ders öğretmenliği vardır. Meslek okulların da dersler özel şekilde yetiştirilmiş, meslek öğretmenleri tarafından işlenir.
Atatürk eğitimin, öğretimin yayılmasından, yaygınlaştırılmasından yanaydı. 1928 Yılında Arap harflerinin kaldırılıp yerine bugün hala kullanmakta olduğumuz, Türk harflerinin kabulü tüm yurtta sevinç yarattı.
Arap harflerinin Türkler tarafından kullanılması İslamiyetin kabulünden sonra başlamış ancak bu harfler Türk diline hiçbir zaman uymamıştır. Türkçe Arap harfleriyle kolay kolay okunamıyordu. Harf inkılâbının hedefi ve gayesi okuyup yazmayı kolaylaştırmak ve yaymak, modern öğretim ve eğitimin gerçekleşmesini sağlamaktı. Harf inkılâbının ilk adımı 20 Mayıs 1028’de 1288 sayılı kanunda Arap rakamlarının kullanılmasına son verilerek uluslar arası rakamların kabulüyle başlamıştı.
Halkın yeni harfleri kısa sürede öğrenip daha çok yurttaşın okuryazar olmasını sağlamak amacıyla yoğun bir çalışma başladı. Okuma yazmayı yaygınlaştırmak için okul çağı dışındaki yurttaşlara okuma yazma öğreten okullar açıldı. Bunlara Millet mektepleri adı verildi.
Atatürk, Ulus okulları dediğimiz, Millet mekteplerinde yazı tahtasının başına geçerek dersler verdi. Bakanlar kurulu 11.11.1928 günü yaptığı toplantıda Ata’ya Ulus okullar Başöğretmenliği şanlığı verdi. 24 Kasım Atatürk’ün Millet mektepleri Başöğretmenliği kabul ettiği gündür.
Atatürk öğretmenlerin ulusal Kurtuluş savaşında nasıl canla başla çalıştıklarını yakından izlemiştir. Yurdumuzun düşman tarafından paylaşıldığı sırada öğretmenler öğüt kuralları oluşturarak halka ulusal bağımsızlık ulusal kurtuluş savaşı düşüncelerini yayıyordu. Öğüt kuralları dışında öğretmenler 14 eğitim kuruluşu ile birlikte milli kongre cephesini kurdular. Milli kongre cephesi düşmanların İzmir’i işgal ettikleri günlerde Sultan Ahmet mitingine hazırladı.
1 Kasım 1928 de Latin alfabesine dayalı yeni Türk alfabesinin kabulünden sonra 24 Kasım 1928 de yayınlanan Millet mektepleri talimatnamesi gereğince yurdun her köşesinde millet mektepleri aşılaması halkımıza yeni harfler ile okuma yazma öğretilmiştir. Atatürk bu çalışmalara “ Millet mektepler Başöğretmeni sıfatıyla katılmıştır.”
Atatürk’ün 100. Doğum günü olan 1981 yılında 24 Kasım her yıl öğretmenler günü olarak kutlanılması kararlaştırıldı.
Öğretmenler gününde öğretmenin toplum içindeki yeri, değeri belirtilir. Öğretmen sorunları dile getirilir. Öğretmenler gününde eğitim ve öğretime hizmet etmiş saygınlık kazanmış öğretmenler anılır. Gençlerin yetiştirilmesindeki katkıları anlatılır. Mesleğe yeni giren öğretmenler 24 Kasımda öğretmen andı içerek göreve başlar.
Öğretmen yapıcı ve yaratıcıdır, insan haklarına saygılıdır. Öğretmen özverili çevreye güven ve inanç veren içi insan sevgisiyle dolu bir kişidir. Atatürk; “ Öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır” demekle öğretmene yüklediği sorumluluğu ve değeri anlatmıştır.
Öğretmenlere Saygı
Yüce dinimiz islam, okumaya yazmaya ve öğretmeye çok büyük önem vermekte, bilgiyi ve bilgini övmekte cehaleti ise kesin bir dille yermektedir. Sevgili Peygamberimiz (S.A.V.)’de şöyle buyurmuştur. “Ben (size dininizi öğretmek için) bir öğretmen olarak gönderildim. “(İbn Mace, “Mukaddime”, 17)
Yüzyıllar öncesi Socrates öğretmenin ve öğretmenliğin önemi, “Dünyada herşeye değer biçilebilir ama öğretmenin eserine değer biçilemez. Çünkü onun eseri hem her şeydir hem de hiçbir şeydir.” diye belirtmektedir. Sınırları okul ve sınıf duvarlarıyla çizilemeyecek, zil ile başlayıp bitmeyecek kadar ağır bir sorumluluk gerektiren bir kutsal görev tarih boyunca da “Bilgelik Mesleği” olarak kabul edilmiştir.
İnancımız, geleneklerimiz, kültürümüz, medeniyetimiz ve insani değerlerimiz sevgiyle bilgiyi birleştiren ve kendinde var olanı hiçbir karşılık beklemeden öğrencileriyle paylaşan öğretmenlerimiz hak ettikleri değeri vermemizi gerektiriyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Superiority inside the the watchmaking arena method will be the first step toward rolex replicas swiss made .