EN FAZLA YÜZDE 30 İNDİREBİLECEKLER! - Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

EN FAZLA YÜZDE 30 İNDİREBİLECEKLER!

Bu haber 23 Ocak 2020 - 20:32 'de eklendi ve 874 kez görüntülendi.

Alışverişte müşteriyi yanıltan indirim politikasına düzenleme getiriliyor. Markaların mağaza vitrinlerinde ‘büyük fırsat’ ve ‘seri sonu’ gibi isimlerle müşterilere sunduğu yüksek oranlı indirimler için yeni düzenleme Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) tarafından yürürlüğe girdi. Düzenlemeyle beraber, artık kampanyalar yıl boyunca sürmeyecek ve en yüksek oran yüzde 30’la sınırlandırılacak. İşte son detaylar…

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) tarafından alışverişte markalar için 12 ay indirimi için taslak düzenleme yapıldı. Mağaza camlarına, reyonlarına ve internet sitelerine yüzde 70, yüzde 60+30 gibi tüketiciyi yanıltan indirimleri yazamayacak. Yılda 3’er aylık iki kampanya döneminde en fazla yüzde 50 indirim duyurulabilecek. Diğer dönemlerde en yüksek oran yüzde 30’la sınırlandırılacak. Ürününde yüksek indirim uygulamak isteyen oran yazmak yerine sadece ürünün güncel fiyatını yazabilecek.

 İndirim yapmak isterse oran belirtmeden direkt fiyat olarak yazacak!

Tüketicilerin 12 ay boyunca devam eden indirimler yüzünden markalara karşı güveninin kalmadığını söyleyen Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, “Daha önce yanıltıcı indirimler konusunda yapılan çalışmalar yeterli olmadı. Üyelerimizle ortak karar alıp bir çalışma içerisine girdik. Çalışma üzerinde son düzeltmeleri yaparak Ticaret Bakanlığı’na sunacağız. Gerçekliği olmayan indirim kampanyaları tüketicinin güvenini sarsıyor. Biz müşterinin gerçek indirimlerle ve sezonda alışveriş yapmasını istiyoruz” dedi. 2 bin liralık ayakkabının 200 liraya inemeyeceğini söyleyen Öncel, “İndirim kaosuna son vermek istiyoruz. İndirim bağımlığı yüzünden müşteri yüzde 50 indirimi bile beğenmiyor. Yüzde 50 indirimle ürün alan sonra yüzde 50+20 beklentisi ile geliyor. Sonuç olarak kârlılığını kaybeden markalar konkordato sürecine giriyor ve iflas bayrağını açıyor. Artık markaların da sürdürülebilir bir model üzerinde devam etmesi lazım” diye konuştu.

‘EFSANE CUMA’DA DA OLMAYACAK’

Bu indirim düzenlemelerinin Black Friday (Kara Cuma) gibi kampanya dönemlerinde de geçerli olacağını dile getiren Öncel, “Bu dönemlerde de internet üzerinden yapılan kampanyalarda yüzde 50 sınırına dikkat edilecek. Eğer bir marka kendi ürününün fiyatında ciddi bir düşüş yapmak istiyoursa bunu yine internet sitesinde indirim şeklinde değil, ürünün sadece yeni fiyatını yazarak belirtecek” şeklinde konuştu. Markaların nasıl olsa indirim yapacağız diye sezon başında ürün fiyatlarını şişirdiğini belirten Sinan Öncel, sözlerine şöyle devam etti: “Yeni çalışma ile birlikte markalar fiyat politikalarına çekidüzen verecek. Eylül başında yüksek fiyattan piyasaya ürün sürmeyecek. Sedace gerçek indirimler yansıtılacak. Böylece eylül ayında hazır giyimden kaynaklanan enflasyon yükselişi de yaşanmayacak.”

Bandırma Laptop Tamiri

Bandırma Emlak

Bandırma Web Tasarım

Tercüme Bürosu

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN