EN BÜYÜK SIKINTIMIZ HİLELİ ÜRETİM YAPAN FİRMALAR - Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

EN BÜYÜK SIKINTIMIZ HİLELİ ÜRETİM YAPAN FİRMALAR

Bu haber 21 Mayıs 2020 - 15:05 'de eklendi ve 794 kez görüntülendi.

21 Mayıs Dünya Süt Günü dolayısıyla Şehir Gazetesine açıklamalarda bulunan Bandırma ve Erdek İlçeler Süt Üreticileri Birliği Başkanı Özgür Bakan, ne yazık ki sektör yüksek maliyetler ve hileli ürünler yüzünden büyük sıkıntılar içinde bocalıyor dedi.

Artan döviz fiyatlarının girdi maliyetlerini arttırdığını belirten Özgür Bakan “Yem hammadde de %50 oranında dışa bağlı olduğumuz için döviz fiyatlarındaki artış üreticileri daha da zorluyor. Bu artış yem süt paritesinde bozulmaya neden oluyor. Tarım girdilerindeki bu artışlar süt üreticilerini yüksek maliyet baskısına sokuyor. Bunun sonucunda da süt üreticileri sektörden çekilmek zorunda kalıyor. Zaten köylerde 50 yaşın altında bitkisel ve hayvansal üretim yapan insan sayısı çok az iken bu çekilmeler köyden kente göçü de hızlandırıyor. Bu göçü tersine çevirmek için üreticilerin emeklerinin karşılığı almak zorundadırlar. Tam bu noktada kooperatifleşmek ve birlikleşmek değer kazanıyor.”

Açıklamasına devam eden Bandırma ve Erdek Süt Üreticileri Birlik Başkanı Özgür Bakan sektörün 2 önemli sıkıntısı olduğunun altını çizerek “İlk sorunumuz artan girdi fiyatları idi. İkinci önemli sıkıntımız ise bazı firmaların süt ürünlerinde yaptıkları hilelerdir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bu firmaları belli süreçlerde açıklasa da soruna çözüm bulanamıyor. Örneğin yoğurtlara jelatin, süt yağı yerine margarin, lora aşırı derecede kalsiyum klorür, kaymaklı yoğurtlara küflenme önleyici kimyasallar, peynirlere nişasta ve kemik unu karıştırma vakaları tespit edildi. Bunun yanı sıra sağlıklı üterim yapan şirketlerimize de buradan teşekkür etmek isterim. Bu hileleri tüketicilerin tespit etmesi olası değil. Ancak bu hileli ürünler laboratuvar ortamında anlaşılabiliyor. Bu firmalar piyasadaki rekabet ortamını bozduğu gibi tüketicilerin sağlığı ile oynuyorlar. Tüketicilerin daha bilinçli olaya yaklaşarak ucuz ürünlerden uzak durmaları gerekiyor. Şüpheli ürünler içinde ALO 174 hattına başvuruda bulunabilirler.

Bu bağlamda sağlıklı ve hijyenik üretimler için Kooperatif ve Birliklerin kendi markalarını yaratmaları ve bu markalarla ile üretim yapmaları konusunda teşvik edilmelidirler. Birliklere bu konuda prim teşviklerinin verilmesini talep ediyoruz. Özellikle pandemi sürecinde gıda üretiminin ne kadar önemli olduğunu daha iyi anladık. Tüketicilerin yokluk çekmeden ürünlere rahat bir şekilde ulaşmaları için biz üreticiler çalışmaya devam ediyoruz.

Bu vesile ile 21 Mayıs Dünya Süt Gününü kutluyorum “ dedi.

Bandırma Web Tasarım

Tercüme Bürosu

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Grand Asya Hotel