EĞİTİMDE YARATILAN KARANLIK TABLOYA KARŞI HAREKETE GEÇİYORUZ!

EĞİTİMDE YARATILAN KARANLIK TABLOYA KARŞI HAREKETE GEÇİYORUZ!

ABONE OL
17 Haziran 2023 10:22
EĞİTİMDE YARATILAN KARANLIK TABLOYA KARŞI HAREKETE GEÇİYORUZ!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eğitim İş Bandırma Şube Başkanı Kadir Taylan gündeme taşınan ÇEDES protokolü için açıklamalarda bulundu. Her sabah bakalım bugün ne olacak, diye uyanıyoruz; akşama kadar, bu kadar da olmaz, dedirtecek bir çok olay yaşıyoruz. İktidar bu öğretim döneminde de geleneği bozmadı. Yine karşımıza ucube bir uygulama ile çıktı diyen Taylan ” Bugün çocuklarımız okullarda içecek su bulamazken, kantinden tost alamazken, her okula yeterli rehber öğretmen atanamazken, okullarda manevi danışman adı altında imam, vaiz , müezzin görevlendirilmeye başlandı. Okullarımızda din kültürü öğretmenleri ve rehber öğretmenler varken bu manevi danışmanlar onların yapamadığı neyi yapacak, onların bilmediğini, bunlar mı biliyor.

Onca skandala rağmen dernek/vakıf maskesi takmış tarikatlar okullarımızda cirit atmaya devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı ise yaptığı protokollerle bunların önünü açıyor. Öğretmenlik eğitimi almamış diyanet personelinin okullarda görevlendirilmesi, bunun son örneğidir.

Eğitim-İş olarak, Anayasaya, yasalara ve yönetmeliklere açıkça aykırı; laik ve bilimsel eğitimle taban tabana zıt ÇEDES protokolünü yargıya taşıdık.

Bugün de burada, gerici dernek ve vakıflarla imzalanan protokollere karşı “Çocukları korumak, vatanı korumaktır” anlayışıyla alanlardayız.

Eğitim emekçilerine sesleniyoruz: Sevgili meslektaşlarımız; öğrencilerimiz bizlere Başöğretmen’in emanetidir. Onları, laiklik karşıtı uygulamalara terk etmeyiniz! Kimsenin sizin dersinizi bölme, gasp etme, sizin dersinizden öğrenci çıkarma hakkı yoktur. Bu tür girişimleri her şeyden önce öğrencileriniz, sonra mesleki itibarınız için reddediniz!

Velilerimize sesleniyoruz: Çocuklarınızın eğitim adı altında manen ve fiziken güvencede hissetmeyecekleri hiçbir uygulamayı kabul etmek zorunda değilsiniz. Onların geleceği için bu protokolü reddedin!

Eğitim-İş olarak bu arsız kuşatmaya “dur” demek için bir kez daha harekete geçiyoruz.

Mesleki itibarımıza yapılan saldırılara ve haklarımızı gasp etme girişimlerine karşı çıkmak için,

Eğitim sistemimizin üzerine çöken gerici ve piyasacı karanlığa dikkat çekmek için,

Çocuklarımızın eşit ve nitelikli eğitim hakkının gasp edilmesine karşı durmak için,

Eğitim dışı kurumların, dernek maskesi takmış tarikatların sistematik olarak eğitime dahil edilme girişimine boyun eğmemek için,

Tüm Türkiye’de alanlardayız! Eğitime ve çocuklarımıza sahip çıkıyoruz!

Eğitimin memleketin en birincil meselesi olduğunu hatırlatıyor, uyarılarımız dikkate alınmaz ve eğitime dair sorunları çözümü için adım atılmazsa eylemliliğimizin artarak devam edeceğini ilan ediyor, tüm yurttaşlarımızı da destek vermeye davet ediyoruz. ” Dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.