EĞİTİM İŞ: GEÇİNEMİYORUZ YAŞAMIYORUZ

EĞİTİM İŞ: GEÇİNEMİYORUZ YAŞAMIYORUZ

ABONE OL
27 Kasım 2023 11:38
EĞİTİM İŞ: GEÇİNEMİYORUZ YAŞAMIYORUZ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eğitim İş Bandırma Şubesi, eğitim emekçilerinin sorunlarına dikkat çekmek için “Barınamıyoruz, Geçinemiyoruz, Yaşamıyoruz” sloganıyla iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan eylem saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla devam etti. Basın açıklamasında öğretmenlerin sorunları ve eğitimdeki eksikliklere dikkat çekildi. Şube Başkanı Kadir Taylan “Eğitime dair toz pembe bir tablo çizip, eğitim emekçisine en çok kendilerinin değer verdikleri safsatalarını sıralayacaklar. Onlar size kendi elleriyle inşa ettikleri rezil gerçekleri anlamayacaklar. Ama biz anlatacağız. Bunun için buradayız. “dedi.
“ÖĞRETMENLER ERDEM MÜCADELESİ VERİYOR”
Taylan, Eğitim İş olarak yaptıkları güncel anket sonuçlarını paylaşarak eğitim emekçilerinin perde arkasındaki sorunlarına değindi. Yöneticiler tarafından öğretmenlerin sözüne/fikrine değer verilmediğini belirten Başkan Taylan, “Adına meslek kanunu denen ucube “Eğitimi herkesten iyi bilen öğretmenlerin yüzde 72’si çalıştığı kurumla ilgili bir karar alınırken görüşünün bile alınmadığını söylüyor. Öğretmenler liyakatin yok edildiği bir sistem içinde erdem mücadelesi veriyor. Öğretmenlerin yüzde 78’i çalıştığı kurumlarda görevde yükselmenin kişisel ve siyasi referanslardan, yani torpilden geçtiğini anlatıyor.”diye konuştu.
“ÖĞRETMENLERİN YÜZDE 63’Ü SİYASİ BASKI GÖRDÜĞÜNÜ SÖYLÜYOR”
Öğretmenlerin yüzde 88’inin görevde yükselme sınavlarının güvenilir olmadığını düşündüğünü aktaran Başkan Taylan, “Öğretmenlerin yüzde 63’ü okul yöneticileri tarafından siyasi baskı gördüğünü söylüyor. Okul artık öğretmen için liyakatten arındırılmış, siyasallaştırılmış bir yer olduğu kadar huzurun da kapısından girmediği bir yapı. Öğretmenlerin yüzde 90’ı önü alınmayan eğitimciye şiddet olayları nedeniyle kendini güvende hissetmiyor. Mesleğe ihanet kanunu olan “Öğretmenlik Meslek Kanunu” nedeniyle okulda çalışma barışı kalmadı diyenlerin oranı da yine yüzde 90. Öğretmenlerin yüzde 95’i maaşının yetersiz olduğunu söylüyor. Bu maaşla kendim ve ailem için bir gelecek hazırlayamam diyenlerin oranı yüzde 98.”dedi.
“YÜZDE 97’SİNİN BÜTÇESİ KENDİ ÇOCUKLARININ İHTİYACINA YETMİYOR”
Öğretmenlerin haklarının ve umutlarının çalındığını ve yüzde 96’sının “gelecekten ümitli değilim” dediğini kaydeden Taylan, “Öğretmenlerin yüzde 96’sı düşük maaş nedeniyle toplumdaki saygınlığının azaldığı görüşünde. Sınıfındaki her öğrenciye kendi evladı gibi yaklaşan öğretmenlerin yüzde 97’sinin bütçesi kendi çocuklarının ihtiyacını gidermeye yetmiyor. Öğretmenlerin yüzde 65’i esnafa, yüzde 37’si şahıslara borçlu. Matematiğe aykırı biçimde öğretmenler için bir ay, ortalama 30 gün değil bir yıl gibi geçiyor, ay sonu bir türlü gelmiyor, öğretmenlerin yüzde 72’si her ay borç alarak ayakta kalabiliyor. Öğretmenlerin yüzde 60’ı görevden alınma korkusu yaşıyor.”diye konuştu.
“EĞİTİM EMEKÇİSİ GEÇİNEMEZ HALE GELMİŞTİR”
Anket sonucunda elde edilen sorunların sadece öğretmenler için değil tüm eğitim emekçileri için geçerli olduğunu söyleyen Kadir Taylan, “Tüm eğitim emekçilerinin mücadele örgütü olan Eğitim-İş olarak, her zaman söylediğimiz gibi, eğitim bir ekip işidir. Eğitim emekçisinin, bu sorunları çözmek yerine öğretmene önlük giydirmeye çalışan, öğretmeni okuldan çıkarıp imamları sokmaya gayret eden, öğretmenlerin mesleki haklarını teslim etmek yerine o hakları keyfi kriterlere bağlayan, MEB’in raporlarında ortaya çıkan öğretmen açığı kadar bile öğretmen ataması yapmayan, protokol adı altında gerici yapıları eğitimin taşeronu haline getirenlerin boş sözlerine ihtiyacı yoktur. Eğitim emekçisi geçinemez, barınamaz, yaşayamaz hale gelmiştir.”dedi.
“İNSANLIK ONURUNA YARAŞIR BİR ÜCRET ALIP, İNSANCA YAŞAMAK İSTİYORUZ”
Eğitim emekçilerinin taleplerini dile getiren Başkan Taylan, “Dünyada başöğretmen unvanlı bir liderin kurduğu tek ülke olan Türkiye Cumhuriyeti’nde eğitim emekçisi bu kadar değersizleştirilemez. İnsanlık onuruna yaraşır bir ücret alıp, insanca yaşamak istiyoruz. Eğitim çalışanları arasında ayrımcılık yaratacak uygulamalara son verilmesini istiyoruz. Ücretli, sözleşmeli öğretmenliğe son verilmesini, kadrolu güvenceli atama yapılmasını istiyoruz. Öğretmen ve yönetici atamaları başta olmak üzere tüm atamalarda mülakatın kaldırılmasını, tüm kademelerde somut kriterler ile liyakatin esas alınmasını istiyoruz.”diye konuştu.
“BAŞÖĞRETMENİMİZİN EBEDİ İSTİRAHATGAHINA YÜRÜYECEĞİZ”
Eğitiş İş Sendikası olarak Ankara’da Anıtkabir’i ziyaret edeceklerini söyleyen Taylan, “Başöğretmenin eğitim neferleri olarak, Eğitim-İş olarak yarın Ankara’da düzenleyeceğimiz büyük buluşmayla hep bir ağızdan bu gerçekleri haykıracak, ardından Başöğretmenimizin ebedi istirahatgahına yürüyerek saygımızı sunacağız. Eğitimin aynı zamanda ülkenin geleceği için hayati olduğunu hatırlatıyor, çocukları için iyi bir eğitim, ülkesi için parlak bir gelecek düşleyen tüm yurttaşları mücadelemize destek vermeye davet ediyoruz. Öğretmenler Günü’nde bize vereceğiniz en büyük hediye, haklı kavgamıza omuz vermek; kendinize yapacağınız en büyük iyilik ülkenin eğitimine, yani geleceğine sahip çıkmaktır.”dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.