EDİP AĞA’YI YANLIŞ ANLAMIŞIZ - Bandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

EDİP AĞA’YI YANLIŞ ANLAMIŞIZ

Bu haber 19 Mayıs 2017 - 18:57 'de eklendi ve 4.548 kez görüntülendi.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur’un Mart ayında yaptığı ve geçen 3 yıllık icraatlarını anlattığı basın toplantısında, Bandırma’daki sokak hayvanları ile verdiği müjdeyi yanlış anlamışız. Ya da ben en azından yanlış anlamışım. Edip Uğur benim sorduğum soruya karşılık Bandırma’daki tüm sokak hayvanlarını Balıkesir’e getirme şartı ile tedavilerinin yapılıp tekrar doğaya bırakılacağını söyleyince, cebinde cicoz bulmuş sevinciyle haber yaparak Bandırmalılara müjde vermiştim. Geçen haftalar sonrasında Bandırma’daki Sokak hayvanları sayısında hiçbir azalma olmadı. Münferit de olsa sokak hayvanları insanlara ve kümes hayvanlarına zarar vermeye devam ettiler. İtiraf etmeliyiz ki, Bandırma’da insanlar gibi sokak hayvanları da özgür olmayı ve özgür yaşamayı farklı algılıyorlar.
Bandırma sokakları hala çeteleşen, bölgelerine yabancı hayvanları sokmayan köpeklerin işgali altında. Bandırma Belediyesinin tüm çabalarına karşın, gücü bu sorunu çözmeye yetmiyor. Edip Uğur’un “ istediğiniz kadar sokak hayvanını getirin sayı önemli değil “ sözleri ortada dururken, hala Bandırma Belediyesinin neden bir şeyler yapmadığını öğrenmek için konudan sorumlu Başkan Yardımcısı İsmail Ay’ı aradım. O da bana “ Balıkesir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ile temasa geçtiklerini, kapasitelerinin o gün itibari ile 20 havyan olduğunu bu sayıda sokak hayvanını kabul edeceklerini, Ancak bu hayvanların tedavilerinin yapıldıktan sonra ise tekrar Bandırma Belediyesine iade edeceklerini söylediler “ ifadesi beni oldukça şaşırttı. Öyle ya bu yetkililer koskoca Edip Ağa’yı yalancı çıkarmak istemezler diye düşündüm. Sonra Balıkesir Büyükşehir’in Bandırma’daki sorumlusu Uzay Keskin’i arayarak konuyu sordum. Sayı konusunda kapasitedeki boşluk kadar hayvanı kabul edebileceklerini ve tedavileri tamamlanınca diğerlerini alabileceklerini söyledi. Edip Bey’in hayvanların doğaya salınacak sözlerini yanlış anladığımı ifade eden Uzay Kardeşim hayvanlar tekrar Bandırma’ya gönderilecek demesiyle, Edip Uğur’un müjde diye söylediği sözlerin aslında Bandırma için hiçbir kazanç olmadığını anladım. Kazancı geçtim, Bandırma sokakları bu yöntemle fazladan yüzlerce sokak hayvanıyla baş etmek zorunda kalacak. Nasıl mı? Bandırma Belediyesi neden sokaklarını bu hayvanlardan kurtaramıyor bunun yanıtına bakalım. Tek sorumlu Bandırma değil. Kendilerini akıllı sanan çevre belediyeleri kendi şehirlerinden topladıkları sokak hayvanlarını kamyonlarla Bandırma’ya getirip bırakıyorlar. Bandırma Belediyesi bu durumun farkında ama yapacak bir şeyde bulamıyor. Alabilecekleri tek önlem, hayvan haklarını hiçe sayan diğer belediyeler gibi hayvanları kamyonlara yükleyerek diğer şehir sokaklarına salma olacak. Ama Bandırma Belediyesi bu hayvanların yaşam haklarını düşünerek bunu yapmıyor. Bence doğrusunu da yapıyor.
Edip Uğur kendi ifadesiyle hep sorun çözme odaklı çalıştığını ifade eder. Basın toplantısında soruna çözüm getirme adına söyledikleri ile Büyükşehir yetkililerinin ifadeleri birbirleriyle fena çelişiyor. Adım gibi biliyorum ki, çevre belediyeler sokak hayvanlarını Balıkesir’e götürüyoruz diyerek kamyonlara yükledikleri sokak hayvanlarını uğraşmama adına Bandırma sınırları içinde bırakacaklar. Bu kez yakalanma korkuları olmayacak. Yolda yakalansalar bile Balıkesir kozunu kullanacaklar. Şimdi sorarım Büyükşehir yetkililerine, sizler Bandırma’nın sorununu mu çözeceksiniz yoksa Bandırma’yı tamamen sokak hayvanlarının istilasına mı uğratacaksınız?
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur’un sözlerini kusura bakmayın ben yanlış anlamışım. Edip Bey hayvanları küpeleyip Bandırma’ya geri döndürmeyi çözüm diye bizlere anlatmış. Yüzlerce hayvanın nasıl şartlarda getirileceğini, bu hayvanların yollarda telef olabileceğini, bu yönetimin çözüm değil bizzat çözümsüzlüğün kendisi olacağını sanırım yetkililer Edip Bey’e anlatmamışlar. Ne yapalım, kendi göbeğimizi kendimiz kesmeye devam edeceğiz. Hepimiz artık bu sokak hayvanlarının şehrin bir parçası olduğunu kabul edeceğiz. Beraber yaşamayı birbirimize zarar vermemeyi öğreneceğiz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Superiority inside the the watchmaking arena method will be the first step toward rolex replicas swiss made .