DURDUK YERE ÇIKINTILIK YAPMAYA NE GEREK VAR Kİ? - Bandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

DURDUK YERE ÇIKINTILIK YAPMAYA NE GEREK VAR Kİ?

Bu haber 02 Ekim 2020 - 10:19 'de eklendi ve 4.802 kez görüntülendi.

Bandırma Kurtuluş Savaşı’nın hem başına hem de sonuna damga vurmuş bir kenttir. Mustafa Kemal Atatürk, adını kentimizden alan Bandırma vapuru ile Samsun’a çıkmış, kurtuluşun ateşi yakmıştı. Ateşini yaktığımız Kurtuluş Savaşı yine Bandırma’da Ayyıldız Tepe’de atılan son kurşunlarla zafere ulaşmıştı. Tüm bu gerçeklere karşın Bandırma kenti nedense bu iki farkındalığı kullanmayı bir türlü akıl edemedi. Yine Kapalı pazaryeri yanında bulunan eski mezarlık Çanakkale şehitleri ile doluyken orası da bugüne kadar hep görmezden gelindi. Bu duyarsızlıkların Bandırma için de nelere mal olduğu hiç anlaşılamadı.
Kısa bir süre önce Giresun ve Ordu’yu kapsayan bir Karadeniz seyahati yaptım. Gerçekten iki kenti de çok beğendim. Düzenli bir kentleşme gerçekleştirmişler. Özellikle Ordu Karadeniz sahil yolunu kentin içinden geçirmeyerek sahillerinin doğal güzelliklerini korumuşlar. Ordulular Boztepe’yi kentin cazibe merkezi haline getirmiş. Teleferikle de çıkılan Boztepe yolunu hediyelik eşya satan dükkanlar doldurmuş. Zirvede gözlem noktaları, restoranlar bulunuyor. Yamaç paraşütü ile uçmak isteyenler buradan kente havadan süzülüyorlar. Giresun da kalesini düzenleyerek mesire alanları ile değerlendirmiş. Tüm Giresun kaleye çıkarak hafta sonlarını değerlendiriyorlar.
Hem Boztepe’yi hem de Giresun Kalesini gezerken bir Bandırmalı olarak bizim neden bir türlü son kurşunun atıldığı Ayyıldız Tepesi’ni değerlendiremediğimizi sorguladım. Gerçekten inanılır gibi değil. Bandırma için seyir tepesi, hediyelik eşyaların satıldığı dükkanları, mesire alanları ve yürüyüş yolları ile Ayyıldız Tepesi Ordu’nun Boztepesi’nden ya da Giresun’un Kalesinden ne eksiği var diye bayağı kafa patlattım. Son kararım kent olarak eksiğimiz olmasa da bugüne kadar kenti yönetenler konusundaki seçimlerde yanlış yaptığımız oldu. Türk ulusunun kaderini değiştiren Kurtuluş Savaşında son kurşunun atıldığı kentin Bandırma olduğunu Türkiye’de kaç kişi biliyor diye kendime soruyorum. Bir kent bu kadar önemli bir tarihi gerçeği neden ülkeye duyuramaz ki? Size de soruyorum bu aymazlığın sorumluları hepimiz değil miyiz? Başka bir kent olsa bu özelliği ile turizm konusunda sınıf atlardı. Biz bırakın sınıf atlamayı o tepenin yolunu bile asfaltlamayı yeni aklımıza getiriyoruz. Ayyıldız Tepe’de yapılan Son Kurşun Anıtı’nın hali bile bakımsızlıktan içler acısı durumda.
Hadi şimdi yüksek sesle düşünelim. Kendimizi şimdiye kadar kenti yönetemeyen yöneticilerin yerine koyalım. Milyonlarca insan Çanakkale Şehitliğini ziyaret ediyor. Manevi duyguların yaşandığı bu yere gelenlerin Çanakkale’ye verdikleri değeri hatırlatmak istiyorum. Eski mezarlıkta bulunan Çanakkale şehitlerinin mezarlarının düzeltildiğini, yemyeşil çimler içinde başlarına isimlerin yazıldığı kabirler haline getirildiğini, ortaya da Şehitler Anıtı dikildiğini düşünelim. Bir de bu şehitliğin tanıtımının iyi yapıldığını farz sayalım. Bandırma için sanırım iyi şeyler hayal etmiş oluruz.
Gelelim Son Kurşunların atıldığı Ayyıldız Tepesi’ne! Kenti tepeden gören bu mevki içinde yapılabilecek o kadar güzel projeler var iken o alan adeta kaderine terk edilmiş durumda. Ayyıldız Tepesi içinde neler yapabiliriz şimdi onu konuşalım. Boztepe gibi oraya teleferik hattı kurmak meşhur Bandırma rüzgarı nedeniyle pek gerçekçi olmaz. Onun için Ayyıldız Tepesine karayolu ile çıkmak zorundayız. Yol boyunca uygun noktalarda Bandırma ile özdeşleşen hediyelik eşyaların satıldığı küçük dükkanlar yapıyoruz. Tüm alanı ağaçlandırarak piknik masaları ile mesire alanı oluşturuyoruz. Seyir Tepeleri hazırlayıp dürbünler ile Bandırma’yı ve Körfezi seyrettiriyoruz. Ayyıldız Tepesine salaş restoranlar açıyoruz. Çay bahçeleri ile her kesime hitap eden eğlence mekanları oluşturuyoruz. Orada gerçekleşen savaşı anlatan, atılan son kurşunu ve bu son kurşunun ardından nasıl bir Türkiye elde edildiğini ve bu Türkiye’nin önemini gençlere, gelecek nesillere anlatan bir müze inşaa ediyoruz. Böylece Ayyıldız Tepe’si, Bandırma için nefes alınabilecek ailecek gününü geçirebilecek bir cazibe merkezi haline gelmiş olmaz mı?
Ben mi farklı düşünüyorum, düşüncelerim yapılamayacak ütopyalar mı bilmiyorum. Çok şatafatlı seçim toplantılarında proje üzerine proje açıklayanların bu kente hayal sattıklarını yaşayarak öğrendik. Eski mezarlığın yeniden düzenlenmesi, Ayyıldız Tepesi’nin yaşam alanı ve cazibe merkezi haline getirilmesi inanın bize yutturulmak istenen projelerden daha ekonomiktir. Yapılması da çok daha gerçekçidir.
Kusura bakmayın yine Bandırma için yapılabilecek, siyasetçilerin imza proje olarak hayata geçirebilecekleri projeler ile kafanızı şişirdim. Ne gerek var ki, Bandırmalı zaten kaderine razı, seçim zamanı genel ve yerel siyasetçiler iki çift güzel söz ile Bandırma için büyük projelerini bizlere anlatırlar. Bizde onları çılgınca alkışlarız. Sorgulamak mı!!! Onu da nereden çıkardınız. Durduk yere çıkıntılık yapmaya ne gerek var ki?

Bandırma Araba Servisi

&nbps;

Bandırma Laptop Tamiri

Bandırma Web Tasarım

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Superiority inside the the watchmaking arena method will be the first step toward rolex replicas swiss made .