DÜNYA SAĞLIK SINAVINDA - Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

DÜNYA SAĞLIK SINAVINDA

Bu haber 28 Mart 2020 - 21:49 'de eklendi ve 825 kez görüntülendi.

Askeri operasyonlara büyük kaynaklar ayıran Amerika ve Avrupa ülkeleri sağlıkta sınıfta kaldı. Korona virüs salgınının Çin’de ortaya çıkması ardından sınır kapılarını dünyaya kapatmakta geciken Avrupa, virüse karşı savaşta zorlanıyor. Son olarak sokağa çıkma yasağına varan önlemler alındı birçok ülkede. Konu savaş ya da askeri operasyonlar olduğunda büyük yatırımlar yapan ve teknolojisi ile gövde gösterisine kalkan Amerika Birleşik Devletleri sağlık alanındaki yatırımları ile sınıfta kaldı. Birçok eyaletinde sokağa çıkma yasağının yanı sıra milli muhafızlarını ve askerlerini göreve çağırdı.
Ülke olarak tehlikenin farkına varıp önlemleri zamanında alarak virüsün hızla yayılmasını önledik. Şimdi sıra vatandaş olarak bize düşüyor. Bakanlığın talimatları doğrultusunda 65 yaş üstü vatandaşlarımızın dışarı çıkmaması, ihtiyaç fazlası alışveriş yapılmadan en çok önemlisi dedikodu ve söylentilere, yalancı sosyal ağlara itibar etmeden evimizde oturmak. Tabi 65 yaş üstü vatandaşlar dışarıya çıkmasın derken, gençlerin de onları hedef tahtası haline getirmemesi gerekli. Televizyonlarda acı görüntüler izliyoruz. Sanki virüsün sebebi, virüsü yayanlar 65 yaş üstü kişilermiş gibi davranıp, hepsini virüslü kabul ederek yaklaşımda bulunmak insanlığımızın dışında Türk örf ve terbiyesine hiç uygun değil.
Hükümetimiz vatandaşın tüm ihtiyaçlarını düşünüp gerekli önlemleri almaya devam ediyor. Bir de şu var ki, evde kalma çağrıları başlayalı bir hafta gibi bir zaman olmasına rağmen bir çok işyeri ne yazık ki bu tedbirli günler nedeniyle kapalı. Burada aslında düzenli maaşı bulunan emekliler gibi, memurlar gibi vatandaşlarımızın yanısıra, kapanan işyerlerinin sahiplerine ve bu işyerlerinde çalışan fakat salgın dolayısıyla işyeri geçici olarak kapanmış ve işine ara vermiş, hatta daha kötüsü salgın bahanesiyle işlerinden atılmış vatandaşlarımıza öncelikle yardımcı olmalıyız. Çünkü bu evde kalınması hali elbet ki çok uzamayacak ve bitecek. Kademeli de olsa bitecek. Ama bu süreç bahanesiyle işsiz kalan vatandaşlarımız bir süre daha belki iş buluncaya kadar sıkıntılı günler yaşayacak.
Devlet esnaf örgütlerinin çağrıları ile ve tüm Bakanlıklarının çalışmaları ile esnafımızın kdv, sgk gibi ödemelerini erteledi. Belediyelerimiz ve devlet kurumları kendi mülklerinden kira almayacak bu dönemde. Bankalar kendi ölçeklerinde kredi paketleri hazırladı. Ama bu kredi paketlerinde en azından bu dönem için bağkur borcu, sgk borcu, vergi borcu gibi kıstaslar aranmamalı. Önemli bir konu olarak da gördüğüm ve geçtiğimiz yıllarda vatandaşın devlete karşı olan borçlarına yönelik çıkan yapılandırma kanunlarından yararlanarak devlete borçlarını taksitler halinde ödeyen vatandaşlarımızın da yapılandırma taksitleri henüz ertelenmiş değil. İvedilikle bu konuda bir kaç gün içinde sonuç alınmalıdır. Çünkü milyonlarca vatandaşın ay sonunda yapılandırma ödemeleri var. Kazancı duran esnafımız, işadamımız bu ödemelerini yapamazsa bugüne kadar yaptığı düzenli ödemelerinin de bir anlamı kalmayacak ne yazık ki!!!
Buradan bir kaç söz de kahraman sağlık görevlilerimize söylemek istiyorum. Sağlık görevlilerimiz derken sadece doktorlarımız akla gelmesin. Bugün hastanelerde çalışan doktorumuzdan tutun da, hemşiresine, ebesine, hastanedeki memurlara, nöbet tutan polislerine kadar hastanelerimizin her kademesinde görev yapan kişiler bu dönemin başta gelen kahramanlarıdır. Devletimiz de sağlık çalışanları için elinden geleni yapmakta ve yapacaktır. Bu konuda sağlık çalışanlarına yapılacak ve yapılmakta olan maddi desteğin hastanelerimizin her kademesinde çalışan kişilere yayılması gereklidir.
Son sözüm ise iktidarı, muhalefeti ile siyasilerimize olacak. Bu olağanüstü dönemde bari lütfen ve lütfen siyasetinize, siyasi ayak oyunlarınıza bir son verin. Birlik ve beraberliğimizi bozmadan, zedelemeden ülkemizin bu olağanüstü günleri atlatması için çalışan herkesin yanında olalım. Sosyal medyalardaki siyasi paylaşımların vakti zamanı değil şimdi, ya da mecliste başka konularda birbirine saldırmanın, sözler söylemenin zamanı değil. Zaman birlik olma zamanı. Zaman bu korona virüs denen illeti yenmenin zamanı.
Unutmayalım biz güçlü bir devletiz, güçlü bir ülkeyiz, bu illeti de yeneriz.

Bandırma Web Tasarım

Tercüme Bürosu

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Grand Asya Hotel