DÖRT BİR YANIMIZ FAY HATTI!

DÖRT BİR YANIMIZ FAY HATTI!

ABONE OL
21 Aralık 2023 13:52
DÖRT BİR YANIMIZ FAY HATTI!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli 10 ilimizi enkaza çeviren deprem gerçeği her geçen gün Marmara ve metropol şehir İstanbul’a yaklaşırken Maden Tetkik Arama (MTA) Kurumu Türkiye’nin Diri Fay Haritasını güncelledi. Bu haritaya göre Bandırma’nın dört bir yanı adeta fay hatları ile çevrili ve bu fay hatları uzun yıllardır deprem üretmiyor. Bandırma’ya yakın niteliklerde deprem üretebilecek ya da üretmesi muhtemel bir çok faya haritada yer verildi. Bunlardan birisi Kocaeli Bayramdere açıklarından sahil boyunca Bandırma’ya kadar uzanan ve adına “Bandırma Fayı” denilen olası fay. Bu faya olası gözüyle bakılsa da Bandırma ve kıyı bölgeler için tehlike oluşturma potansiyeline sahip. Bir diğer fay ise Erdek Körfezi ile Marmara Denizini birbirine bağlayan ve günümüzde Tatlısu civarından geçen “Edincik Fayı”. MTA’nın haritasında fay hatları ile birlikte bu hatlarda meydana gelen tarihteki depremlere de yer verilmiş. Buna göre Bandırma’ya yakın iki önemli deprem hem insan hem de mal kaybı açısından tarihin sayfalarında yerini almış durumda. Bunlardan biri 1953 yılında Yenice – Gönen fayı üzerinde gerçekleşen 7.2’lik deprem diğeri ise 1964 yılında Manyas Fayı’nda gerçekleşen 7 şiddetindeki deprem. 1953 yılındaki Yenice Depremi akşam saat 21:06 sularında gerçekleşen ve Bandırma’nın da içerisinde bulunduğu bölgede 8 binden fazla yapının yıkılmasına ve 256 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan bir deprem olarak tarihi kayıtlara geçmiş durumda. 1964 yılındaki Manyas Depremi ise 5398 yapının yıkılmasına neden olan bir deprem olmasına rağmen yıkım gücü ve şiddeti bakımından 53 kişinin hayatını kaybetmesiyle tarihteki yerini almış.

EDİNCİK ve BANDIRMA FAYLARINA DİKKAT!

2021 yılında AFAD tarafından hazırlanan İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP)’ta yer alan bilgilere göre Bandırma’nın en yakınında bulunan iki fay olan Bandırma Fayı’nda 6,8, Edincik Fayı’nda ise 7,1 şiddetinde maksimum deprem üretim potansiyeli bulunuyor. Kapıdağ Yarımadası Erdek yakınlarında bulunan Kyzikos Antik Kenti’nin tarihte Edincik Fayı’na bağlı olarak meydana gelen depremlerde yıkıldığı biliniyor.  Daha eski dönemlere gidildiğinde ise Sarıköy Fayının 1737 yılında yıkıcı bir deprem ürettiği, yine MS 543 ve  1064 yıllarında Erdek Düzler’de bulunan tarihi yapıların yıkıldığı birer deprem olduğu biliniyor. Medyada sıkça yer alan Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın en kuzey kolunun ise Bandırma’ya uzaklığı 60 km olarak biliniyor. Büyük İstanbul depreminin ya da Marmara Depremi olarak adlandırılan bir depremin bu hat üzerinde olması en muhtemel olarak dillendirilen beklentilerden biri olmakla birlikte bu hatta meydana gelebilecek bir depremin yatay ya da dikey atımlı olarak Bandırma’ya etkilerinin tam olarak kestirilmesi ise mümkün gözükmüyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.