Dolandırıcılar 'Google'dan arıyoruz' yalanıyla ücretsiz hizmet için işletmelerden para istiyor - Bandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

Dolandırıcılar ‘Google’dan arıyoruz’ yalanıyla ücretsiz hizmet için işletmelerden para istiyor

Bu haber 14 Kasım 2020 - 15:02 'de eklendi ve 54.017 kez görüntülendi.

Google’ın bedava hizmet vermiş olduğu, firma ve şirketleri haritalarda görünmesine yönelik hizmet için para talep eden dolandırıcılar, yurttaşları mağdur ediyor.

Google adına faaliyet gösterdiğini iddia eden dolandırıcılar, internet ile yapılan işlemlerin yoğunlaştığı koronavirüs sürecinde arama motorunun haritalarında kaydı bulunan işletmelere telefonla ulaşıyor.

Bu kişiler, işletmelerin haritada görünmeye devam etmesi için 500 tl’ye kadar para talep ediyor. İşletme sahipleriyse bedava aldıkları hizmetin ücretli hale geldiğini düşünerek, banka havalesiyle parayı gönderiyor veya protokol teslimi sırasında kargo şirketi görevlilerine nakit olarak ödüyor.

Dolandırıldıklarını anlayıp para iadesi için firmaların telefonlarını arayanlar ise muhatap bulamıyor.

Bandırma’da Web Tasarım faaliyeti yapan Gökhan DAĞLI, bu konuda yaşadığıyla ilgili Bandırma Şehir Gazetesi muhabirine yapmış olduğu açıklamada, pandemi döneminde Google’ın partneri olduğunu dile getiren bir şirketten arandığını anlattı.

24 saat içinde 350 lira yatırılmazsa Google hesabı ve harita servisindeki adresinin kaldırılacağının söylendiğini dile getirdi..

GOOGLE Sizi Aramaz.. Sizden Para Talep Etmez..

Son zamanlarda arama motoru Google’dan aradıklarını söyleyen dolandırıcıların ilk hamlesi “Google’dan arıyoruz” oluyor. DAĞLI Bilişim firma sahibi Gökhan DAĞLI, Google dolandırıcılarına dikkat çekerek, “Öncelikle şu iyi bilinmelidir, Google‘ın Türkiye de resmi olarak fatura keseceği ve herhangi bir hizmet için para istediği bir çağrı merkezi yoktur. Bu tarz istekler ile arayan kişilere itibar edilmemelidir.” dedi.

Modern insan yaşamının bir parçası haline gelen internet, dolandırıcıların da uğrak noktalarından biri oldu. Son günlerde ünlü arama motoru Google’dan aradıklarını söyleyen dolandırıcıların hedefinde irternetten hizmet veren işletmeler olduğu belirtiliyor.

Dolandırıcıların yasadışı eylemlerine karşı neler yapılması gerekli olduğu gündemdeki yerini korurken, “Google reklamları hakkında neler biliyoruz? İnternet okur-yazarlığı konusunda bilinçlenme nasıl sağlanacak?” gibi sorular da büyük merak konusu. Bandirmasehir.com’a değerlendirmeler yapan Gökhan DAĞLI, Google dolandırıcılığına karşı önlemler, Google reklamlar ve internet okur-yazarlığına ilişkin dikkati çeken açıklama yaptı.

“Google Türkiye’den arıyorum” diyerek arıyorlar

Sosyal ağlarda, dolandırıcıların ağına düşmüş veya düşürülmeye çalışılmış firma sahiplerine ve bireysel kişilere çok kez şahit olduğunu belirten DAĞLI, “Büyük ve küçük çaplı iş yerleri, internet kullanımının giderek artmasıyla Google reklamlarına artık daha fazla bütçe ayırıyor. Bunu fırsat bilen dolandırıcılar, firmaları arayıp “Google Türkiye’den arıyorum”, “Sizi Google’da üst sıralara çıkaracağım”, “Google Haritalar’da yeriniz yanlış, düzeltelim” gibi cümlelerle ağına düşürmeye çalışıyorlar.” dedi.

“Google‘ın Türkiye de resmi olarak fatura keseceği bir merkezi yok”

Google’ın Türkiye de fotoğrafı olarak fatura keseceği ve herhangi bir hizmet için para istediği bir çağrı merkezi olmadığının önemini vurgulayan DAĞLI, “Bu tarz istekler ile arayan kişilere itibar edilmemelidir. Google hizmet satmak için asla firmaları aramaz. Google Adwords dediğimiz sponsorlu reklamlar (Google Adwords) dışında hiçbir hizmetten para almaz.” diye konuştu.

Google reklamları (Adwords) hakkında bilinmesi gerekenler

“Teknoloji devi Google’ın amiral gemisi ürünü sponsorlu reklam tanıtımlar denilen Adwords’tür” diyen Gökhan DAĞLI, “Bu reklam tanıtımlar bütünüyle ücretlidir. Google tarafından size bedava dağıttığı olarak sunulmakta olan bir panel üzerinden hedeflediğiniz anahtar kelimelere arzu ettiğiniz bakiye tutarında reklam tanıtım verebilirsiniz. Bunlar arama motoru sonuçlarında ilk sayfada en üstte ve en altta veya diğer sayfalarda yanından reklam tanıtım ikonuyla beraber gösterilir. Google, işletmelerin bu reklam tanıtımları doğru kullanabilmesi için ‘ETO’ (telefon destek operasyonu) adındaki özel ekiple bedava dağıttığı hizmet sunmaktadır. Altını çizerek vurgulayalım, bu hizmet bütünüyle bedavadır” biçiminde konuştu.

Google Haritalar’daki yer yanlış tuzağı

Son zamanlarda dikkati çeken bir diğer dolandırıcılık faaliyetinin de Google Haritalar. İşlemeleri arayan dolandırıcılar olduğunu kaydeden DAĞLI, “‘Google Haritalar’daki yerinizi yanlış, değiştirmek ister misiniz?’ sorusu karşısında şaşıran işletme sahipleri hemen ‘Evet’ cevabını veriyor. Ancak bu değişim bütünüyle bedava dağıttığı olarak herkes tarafından yapılabiliyor. Google İşletme Hesabı üzerinden düzeltmeler kolaylıkla yapılabiliyor. Bunun için herhangi bir ücret ödememelisiniz.” dedi.

İnternet kullanımı konusunda bilinçlenilmeli

DAĞLI, internet kullanımının giderek arttığı herkes tarafından bilinen bir gerçek olduğunun altını çizerek, “Yeni nesil teknolojik aletlerle çok içli dışlı. Bu aynı zamanda e-ticaret dediğimiz online alışveriş piyasasını da etkiliyor. Firmaların ve kullanıcıların zarara uğramamaları için bilinçlenme çok önemli. Bilinçlenmeyi ailede, okulda ve sosyal hayattaki eğitimle aşabiliriz. Evde ebeveynlerin, okulda derslerde, yazılı ve görsel medyada bu konuya daha çok yer vererek, yaşanabilecek kötü tecrübelerin önüne geçebiliriz.”

Hedefte küçük çaplı işletmelerin siteleri var

Büyük çaplı siteler zaten uzmanlarla çalıştıkları için bu konuda sorun yaşamadıklarını belirten Gökhan DAĞLI, “Ancak küçük çaplı ve küçük bütçelerle çalışan firmalar, reklam çalışmalarını kendileri yönetmeye çalışıyor. Dolandırıcılar, büyük firmaları değil küçük firmaları arıyorlar. Her sektörde bu durum böyle.” şeklinde konuştu.

Sizlerde uzman bir firmayla çalışmak yada destek almak isterseniz DAĞLI Bilişim San. ve Tic. Ltd. Şti firmamızdan ücretsiz danışmanlık ve destek alabilirsiniz.

Doruk Bilgi Teknolojileri – DAĞLI Bilişim San. ve Tic. Ltd. Şti

0266 715 51 52 – 0850 466 0266
GÖKHAN DAĞLI

www.bandirmawebtasarim.com
www.daglibilisim.com.tr

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

casino siteleri slot siteleri
fotos de mujeres hermosas en la playasister in law saves my marriagejulia osten viral video

pet shopKedi mamasıKöpek maması