Diş Beyazlatma Nedir? Nasıl Yapılır? - Bandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

Diş Beyazlatma Nedir? Nasıl Yapılır?

Bu haber 23 Mayıs 2022 - 10:40 'de eklendi ve 296 kez görüntülendi.

Diş beyazlatma yani Bleaching daha estetik görünen daha beyaz dişlere sahip olmak isteyen kişiler için tercih edilebilecek en etkili yöntem olarak kabul edilir. Bu nedenle diş beyazlatma İstanbul başta olmak üzere pek çok ilimizde giderek artan popülaritesi ile dikkat çekmektedir.

 

Diş renklenmeleri ve lekelenmeleri çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Dişlerde renklenmeye neden olabilen yiyeceklerin ve içeceklerin sıklıkla tüketilmesi dişlerde renklenmelerin en önemli nedenlerinden biridir. Bununla birlikte diş beyazlatma yöntemlerinin uygulanmasıyla dişlerde daha beyaz ve etkileyici bir görünüm elde edilebilir.

 

Diş hekimleri tarafından ya da diş hekimlerinin kontrolünde uygulanan diş beyazlatma yöntemleri dişlerde beyazlama etkisi yakalanmasını sağlar.

 

Kaç Çeşit Diş Beyazlatma Yöntemi Vardır?

 

Diş beyazlatma yöntemleri genel olarak ev tipi diş beyazlatma, ofis tipi diş beyazlatma, kombine diş beyazlatma ve tek diş beyazlatma olarak sınıflandırılabilir. Her hasta için uygulanabilecek en uygun diş beyazlatma yöntemi dişlerdeki renklenmenin ya da lekelenmenin şiddetine, diş yapısına ve elde edilmek istenilen sonuçlara göre belirlenir.

 

Hangi diş beyazlatma yönteminin tercih edildiği uygulamanın nasıl yapılacağı üzerinde de etkiye sahiptir. Diş beyazlatma uygulamasına bağlı olarak hastalarda hassasiyet oluşması söz konusu olabilir.

 

Her Diş Beyazlar mı?

 

Diş beyazlatma uygulamasının en önemli noktalarından biri beyazlama etkisi oluşturulmak istenilen dişlerdeki renk değişimlerinin nedenlerinin ve hastaların elde etmek istediği sonuçların belirlenmesidir. Diş beyazlatma yöntemleri uygulanarak genellikle dişlerde beyazlama etkisinin elde edilmesi mümkündür. Bununla birlikte ağız içerisinde yer alan eski dolgular ve kaplamalar ya da yaş almaya bağlı olarak ciddi boyutta renklenmeler olması gibi durumlarda istenilen oranda beyazlama sağlanmaması söz konusu olabilir.

 

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

 

Ofis tipi diş beyazlatma diş hekimi tarafından klinikte ortalama 1 saat içinde tamamlanır. Dişlere sürülen diş beyazlatma jelinin ışıkla aktive edilmesi yoluyla uygulanan ofis tipi diş beyazlatma 3 ila 4 ton beyazlama sağlayabilir.

 

Ev tipi diş beyazlatma uygulaması ofis tipi diş beyazlatmaya göre daha uzun sürede gerçekleştirilir. İşlem diş hekiminin kontrolünde olmasına karşın hasta tarafından gerçekleştirilir. Bu nedenle uygulamanın başarısı hastanın doğru ve düzenli uygulama yapmasına bağlıdır. Ev tipi diş beyazlatmanın ne kadar sürede tamamlanacağı hastanın dişlerinin mevcut durumuna ve ihtiyaçlarına bağlı olarak belirlenir. Hasta özelinde hazırlanan diş beyazlatma plaklarının içerisine diş hekimi tarafından verilen diş beyazlatma jeli sürülerek belirli sürelerle dişlere takılması yoluyla uygulanan bir yöntemdir.

 

Diş Beyazlatma Yöntemleri Birlikte Kullanılabilir mi?

 

Diş beyazlatma yöntemleri ihtiyaç olması halinde birlikte kullanılabilir. Bunun için hastanın dişlerindeki renklenmenin düzeyi, ihtiyaçları ve elde edilmek istenilen sonuç belirlenmelidir. Bu bilgiler doğrultusunda hangi yöntemlerin kullanılacağı ve uygulamanın kaç seans devam ettirileceği kararı verilir. Diş beyazlatma yapılacak her hasta için kombine yöntemler uygulanması gerekmediği gibi farklı yöntemlerin dönüşümlü olarak uygulanması da söz konusu olabilir.

 

Diş Beyazlatma Zararlı mı?

 

Diş beyazlatma bu alanda yeterli deneyime ve uzmanlığa sahip diş hekimleri tarafından, kişi özelinde belirlenen yöntemlerin doğru tekniklerle uygulanması yoluyla gerçekleştirildiğinde zararlı değildir. Önemli olan hastanın diş ve diş eti sağlığının diş beyazlatma için uygun olmasıdır. Ayrıca hasta için en uygun malzemeler ve yöntemler kullanılmalıdır. Bu noktalara dikkat edilmesi halinde dişlerin mine tabakasında herhangi bir zarar oluşmaz. Ancak diş beyazlatma yapılacak hastanın dişlerinde ya da diş etlerinde herhangi bir sorun varsa öncelikle gerekli tedaviler uygulanarak bu sorunlar giderilmelidir.

 

Kimlere Diş Beyazlatma Yapılmaz?

 

Diş beyazlatma;

 

– Diş kökleri açıkta olan,

– Diş eti hastalığı bulunan,

– Diş hassasiyeti üst düzeyde olan,

– Diş çürükleri bulunan,

– Hamilelik döneminde bulunan,

– Diş minesi normalden daha şeffaf olan,

– Dolgu ya da restorasyonları nedeniyle diş beyazlatma uygulamasına yanıt veremeyecek olan kişilere uygulanamaz.

 

Diş beyazlatma uygulamasından sonra 10 ila 15 gün süreyle dişlerde renklenmeye neden olabilecek yiyecek ve içeceklerin tüketimiyle sigara kullanımı sınırlandırılmalıdır. Eğer hasta bu kısıtlamaya uymayacaksa diş beyazlatma yapılması fayda sağlamayacağından önerilmez.

 

Diş Beyazlatma Etkisi Ne Kadar?

Diş beyazlatma etkisinin ne kadar süreceği hasta özelinde değişebilir. Bunun nedeni bir kez diş beyazlatma yapıldıktan sonra dişlerde bir daha renklenme ve lekelenme olmaması gibi bir durumun bulunmamasıdır. Zaman içinde belirli nedenlere bağlı olarak dişlerde yeniden renklenme ve lekelenme oluşabilir. Diş beyazlatma sonrası ağız ve diş hijyenine özen gösterilmesi, dişlerde renklenmeye neden olabilecek yiyecek ve içecekler ile sigara ve diğer tütün ürünlerinin sınırlandırılması halinde sonuçların daha uzun süreli olması sağlanabilir.

 

Diş Beyazlatmanın Etkisi Kalıcı mıdır?

Diş beyazlatma uygulaması sonrası elde edilen etki ömür boyu kalıcı değildir. Dişlerde zaman içerisinde çeşitli nedenlere bağlı olarak yeniden renklenmeler ya da lekelenmeler meydana gelebilir. Kullanılan bazı ilaçlar ile tüketilen yiyeceklerin ve içeceklerin yeniden renklenmelere ve lekelenmelere neden olması mümkündür. Özellikle ağız ve diş temizliğinin doğru ve düzenli şekilde uygulanmaması, dişlerde renklenmeye neden olabilecek yiyecek ve içeceklerin sık tüketilmesi dişlerde elde edilen beyazlığın korunmasının önündeki en büyük engeller olarak kabul edilir. Ayrıca blog bölümünde paylaşılan, diş beyazlatma nasıl yapılıyor içeriklerimiz için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Superiority inside the the watchmaking arena method will be the first step toward rolex replicas swiss made .