DEVEYE SORMUŞLAR - Bandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

DEVEYE SORMUŞLAR

Bu haber 12 Mayıs 2022 - 9:15 'de eklendi ve 411 kez görüntülendi.

“Deveye neden boynun eğridir diye sormuşlar” deyimi, sevdiğim deyimlerden biridir. Anlayanlar için bu deyimin birçok konuda ufuk açabilecek bir deyim olduğunu, Devenin “ Nerem doğru ki “yanıtının ise günümüz coğrafyasında anlamayanların gözüne doğruları sokmak anlamına geleceğini düşünüyorum. Gerçekten o kadar anlaşılması zor günlerden geçiyoruz ki, ben de bu satırlarımdan “Deveye neden boynun eğridir” diye sormak istiyorum.
Cumartesi günü bir açılışa katılmak için Livatya’ya gittim. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin Avrupa Birliği fonlarını kullanarak başlattığı Bandırma Entegre Su Projesi kapsamında gerçekleştirdiği Atık Su Arıtma Tesislerinin Livatya’ya yaptıklarını görünce içim cız etti. Bandırma’nın denizle buluşabileceği tek nokta olan Livatya’nın nasıl katledildiğini herkesin gidip görmesini salık veririm. Yaşı bize yakın olanlar çok iyi hatırlayacaklardır. Livatya Plajı Bandırmalıların denize girdiği yerdi. Gazinosunda düğünler yapılır, hafta sonları aileler günlerini bu plaj ve gazinoda geçirirlerdi. O tarihlerde Marmara Denizi çevre katliamına daha uğramamıştı. Kimse müsilaj nedir bilmiyordu. Plajdaki tek kirlilik çocukların denize yaptıkları tuvaletleriydi. Hatırlayınca bile mutlu olduğumuz günlerdi o günler. Üstünden çok uzun yıllar geçti. Bandırma büyüdü ve hızla Marmara Denizini kirlenmeye başladı. Bandırma Körfezine yapılan sanayi tesislerinin yanı sıra kentin tüm kirlilikleri Marmara Denizi’ni yok edince yetkililerin aklı başına geldi. Bandırma’ya Atık Su Arıtma Tesisi yapalım diye yola çıktılar. Gerçekten böyle bir tesise Bandırma’nın ivedi olarak ihtiyacı vardı.
Atık Su Arıtma Tesisleri için ilk toplantı Eti Maden Lokalinde yapıldı. Toplantıya katılan herkesin ortak düşüncesi bu projenin doğru proje olduğu yönündeydi. Ancak yer seçimi inanılmaz yanlıştı. Birçok katılımcı bu konuda çekincelerini ifade etseler de hem Bandırma Belediyesi, hem de Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ısrarla bu vakitten sonra yer değişiminin olası olmadığını, böyle bir yer değişikliği olduğu taktirde Avrupa Birliği’nin fon akışını keseceğini dile getirdiler. Basının kente bu kadar yakın konumdaki arıtma tesisinde koku problemi olmaz mı sorusuna ise proje sahipleri kesinlikle koku olmayacak güvencesi verdiler. Toplantıdaki en dikkat çekici çabayı Bandırma Belediyesinin vermesi o günlerde beni çok rahatsız etmişti. Bu tesis için yer seçimini yanlış olduğunu bilseler bile tesise ihtiyaç var, sakın fonu elimizden kaçırmayalım çabası onların çevre duyarlılığının önüne geçmişti. Zaman geçti, projenin ilk kısmı tamamlandı. Şimdi hızla yer düzleme çalışmaları devam ediyor. Bandırma’da bu çalışmalar sonucunda denizle buluşma noktasını kaybediyor. Çok ivedi ihtiyaç duyulan bir yatırım için bile yer seçimini doğru yapmayınca Marmara Denizi’ni kirletmeye devam mı edelim, yoksa Bandırma’nın denizle buluşma noktasından fedakarlık mı yapalım noktasına geldik. Bir yandan kentin ihtiyaç duyduğu tesisi yaparken bir yandan yine yanlış seçimler yaptık. Kaş yapalım derken göz çıkardık.
Bandırma hızla büyüyor, istihdam ihtiyacı da aynı hızla artıyor. Turizm, tarım ya da sanayileşme üçgeninde Bandırma ağırlıklı olarak sanayi kenti olma tercihini yaptı. Marmara Denizi çevresinde boş kalan bu bölge sanayiciler için öncelik olmaya başladı. Tarım arazileri hızla el değiştirmeye başladı. Hak ettiklerinden daha fazla parayı bulan arazi sahipleri arazilerini satmak için adeta sıraya dizildiler. Satanların çoğu araba ve ev alıp kente göç ettiler. Bazılarına da açılacak sanayi tesislerinde iş vaadinde bulunuldu. Sonuçta tarım arazileri sanayi alanlarına dönmeye başladı. Ne yazık ki yine yanlış tercihler yaptık. İstihdam için yatırım alanları oluştururken diğer yandan tarım alanlarını heba etmeye başladık. Devenin dediği gibi neremiz doğru misali yine doğruları yanlışlarla karıştırdık. Bandırma olarak hiçbir yatırımı, projeyi yanlışa düşmeden doğru bir şekilde yapamıyoruz. Bizi yönetenlerin aldığı kararlarda söz sahibi olmayı kent olarak beceremiyoruz. İhtiyaç duyulan Katı Atık Su Arıtma tesisine kavuşurken, yer seçimini doğru yapmıyoruz. İstihdam yaratacak sanayileşmeyi Bandırma’ya kazandırırken tarım arazilerini yok ediyoruz. Sanki bu bölgede tarım için elverişsiz yer yokmuşçasına.
Ne olur Bandırma olarak bir işi doğru yapalım. Deveye de bize nerem doğru ki dedirtmeyelim.

Bandırma Araba Servisi

&nbps;

Bandırma Laptop Tamiri

Bandırma Web Tasarım

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Superiority inside the the watchmaking arena method will be the first step toward rolex replicas swiss made .