DEPREM  KADER  DEĞİLDİR

DEPREM  KADER  DEĞİLDİR

ABONE OL
15 Mart 2023 12:43
DEPREM  KADER  DEĞİLDİR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Evet yukarıda ki başlığı okuyunca,bazı siyaset ve din otoritelerinden itirazlar yükseliyor.Bilerek veya bilmeyerek,bu ifadeyi kullananları ATAİST olarak suçlamaktadırlar.Bunun sonucu ya bu ifadeyi idrak edememelerindendir yada hassan sabah gibi İslam dinini ve kutsal kitabını kendi iktidar çıkarlarına uygun biçimde yorumlayarak baskıcı yönetimlerini sürdüren Bağdat halifeliğine soyunmaktadırlar.Bir anne ve babadan doğmak kaderdir,ancak doğan o çocuğun din değiştirmesi tercihtir.
Şimdi gelelim konumuza,deprem elbette kaderdir,ancak deprem öncesi ve sonrası önlem almamak kader midir.? Sağlam ve sağlıklı konutlar yaparak veya yaptırarak,ciddi denetim ve yaptırımlar uygulayarak,depremin vereceği yıkım ve kayıpları engellememek kader midir.? Kurum ve kuruluşları koordine ederek,liyakata dayalı ehil birlik ve insanları sahaya sürmek,acil ve seri olarak müdahale edip etmemek kader midir.? Nasıl ki gelecekte olacak veya olacağını ön gördüğümüz kazalara karşın ev ve araçlarımıza sigorta yapıp ve sürüş noktasında emniyet kemerimizi takıp tedbir ve önlemimizi alıyor vede kadere bağlamıyor isek,deprem noktasında da,tıpkı Japonya gibi önlem almamız gerekmiyor mu.?
Deprem kuşağı üzerinde yer alan ülkemizde tedbirimizi almadan kadere mi bağlayacağız.Kader çabaya bağlı değil mi,neden namaz kılıp ibadet ediyoruz ? Cennete gitmek için ! O halde kadere müdahale etmiş olmuyor muyuz.? Deprem anında teyakkuzda bekleyen ve dünyanın en güçlü,tecrübeli ve maneviyatlı Ordu birliklerimiz ekipmanları ile anında müdahale edilememesi veya edilmesi kader midir.? Adam çıkmış din adına fetva veriyor kaderdir diye, kaderi yazdıran Allah başınızın arkasına akıl denen bir yeti de vermiş,onu kullanmamakta mı kader.? Japonya 10 şiddetine dayanıklı konut ve binalar yapıyor, kadere müdahale mi ediyor.? Konutta eksik demir, çimento kullanmak, yetersiz işçilik verip veya 2 metre geniş alan yaratmak için taşıyıcı kolonunu kesmek kader midir.? Allah ikra (oku) demiş ve kutsal kitabımızın ilk emri olarak uygulamış,doğruları haykırmak ikaz ve uyarılarda bulunmak muhalefet olmuş,artistlik olmuş,şükürler olsun ki halkımızın feraset,dirayet ve dayanışması dünyaya örnektir. Geçmiş olsun ve başımız sağ olsun TÜRKİYEM
Sevgi saygı ve metanet diliyorum.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.