DEĞİŞİM KORKUDAN MI? - Bandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

DEĞİŞİM KORKUDAN MI?

Bu haber 22 Eylül 2021 - 9:49 'de eklendi ve 693 kez görüntülendi.

Hafta sonu sivil toplum örgütleri ile çevre örgütlerinin Atatürk parkı ve livatya sahilinde yaptığı çevre temizliğine katılım iyi oldu. Büyüklerimizin bir sözü vardır ; Bin nasihatten bir musibet yeğdir derler. Salgın sonrası gözlemlerimde genci, yaşlısı son zamanlarda kişisel olsun, çevresel olsun bir temizlik düşkünü oluverdik. Benim ilkokula başladığım 60’lı yıllarda zamanın öğretmenleri ismimizi yazmasını öğretmeden kişisel temizlik ve çevre temizliği eğitimi alıyorduk. Okulun son ders teneffüsünde öğretmenlerimiz okul bahçesinde çevre temizliği, hafta başında ise temiz mendil ile tırnak kontrolü yapardı. Daha sonraki yıllarda ne olduysa bu alışkanlıklar kayboldu gitti. Ne zamanki Korona salgını baş gösterdi tüm temizlik kuralları uygulanır oldu . Bu çevre temizliği konusunda onlarca köşe yazısı , yüzlerce haber yazdım ama kimsenin bu konuları umursadığını görmedim. Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Beklenen oldu, insanoğlunun çevreyi hunharca katletmesinin sonu bu olacaktı başka bir şey beklenemezdi. Şimdi ne yapacağız diye düşünmeye hiç gerek yok! Derler ya fabrika ayarlarına geri döneceğiz. Başta nüfus planlaması, ardından hava kirliliğini ve çevresel temizlik doğada çevresel değişime dur demek ve ormanları katletmeyi durdurma; yapılacaklar bu kadar. Dünya nüfusunun artışına neden olan savaşların durması, sağlık koşullarının iyileşmesi, beraberinde gıda ve çevresel kirlilik sorununu getirdi. Bu sorunları ciddiye almayan insanlık doğa olayları, sel ,kuraklık , iklim değişikliğinin sebep olduğu felaketlere en son da korona salgınına maruz kaldı .
Dünyayı daha korkuncu olan ve doğal felaketlerin sebep olduğu kıtlık bekliyor. Bu nedenle başlayan kitlesel göçlere neden olmaya başladı. Bütün dünya liderleri arkası arkasına gelen sorunlar ve felaketler nedeniyle ulusal bazda toplantı yapmaya başladılar. Bir zamanlar koltuk sevdasına sorunları göz ardı eden liderler panik içinde sorunları çözmenin derdine düştüler. Bu olaylar dünyadaki dengelerde değiştirecek düne kadar silahlanmaya servet harcayan süper ülkeler teknolojini belli bir noktadan sonra işe yaramadığını gördüler. Dünyadaki insanları doyurmanın yolu teknoloji ile çözmeye kalkan insan oğlu genetiği ile oynadığı bitki ve canlıların bir süre sonra çevresel felaketlere neden olacağını anladı. Hadi hayırlısı insan oğlu elini çabuk tutup fabrika ayarlarına inşallah çabuk dönerde bizde derin bir oh çekeriz .kalın sağlıklı iyi günlerde…….

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Superiority inside the the watchmaking arena method will be the first step toward rolex replicas swiss made .