DEDEOĞLU İŞ DÜNYASI’NIN TALEPLERİNİ SIRALADI

DEDEOĞLU İŞ DÜNYASI’NIN TALEPLERİNİ SIRALADI

ABONE OL
29 Nisan 2024 16:25
DEDEOĞLU İŞ DÜNYASI’NIN TALEPLERİNİ SIRALADI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bansiad ve Ekonomi Gazetesi işbirliğinde gerçekleşen Ekonomi Zirvesi Bandırma Ticaret Odası Konferans Salonu’nda yapıldı. Zirveye Bandırma Ticaret Odası Başkanı Adem Yılmaz, BANSİAD Başkanı Funda Dedeoğlu, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, MÜSİAD Bandırma Şube Başkanı Tolga Tetik, İş İnsanı Osman Kocaman, Ak Parti Bandırma Belediye Başkan Aday Adayı Oya Yücel, Oda ve STK Temsilcileri katıldı.

Zirvede konuşan BANSİAD Başkanı Funda Dedeoğlu, “Bizler Bandırma’dan bahsederken Erdek, Gönen, Manyas ve Adalar’ı da bir bütün olarak görüyoruz. İl merkezine olan uzaklığımız bizleri birbirimize yakın etmiş durumda. Çok soğuk ve çok sıcak havaların yaşanmadığı, tarımın birçok türüne elverişli bir iklim yapımız var. İklim şartlarının elverişli olmasının yanında topraklarımız da birçok tarım ürününün yetişmesine olanak sağlar nitelikte. Hububat başta olmak üzere birçok sebze ve meyve bölgemizde yetişmektedir. İlçemizde beyaz et sektöründe ulusal firmalar bulunmakta olup; bununla birlikte yumurtacılık sektörü de gelişim göstermiştir. Büyükbaş, küçükbaş hayvancılığı ve su ürünlerinde de büyük firmaların yer aldığı bölgemiz hayvancılık sektöründe güçlü bir aktördür.

Tarım ve hayvancılığın gelişmesi ile birlikte sanayimiz de buna uyum sağlayarak gelişmiş olup; bölgemizde gıda, tarım makinaları, hayvan yemi sektörlerinde iştigal eden firmalarımız bulunmaktadır. Bunun dışında mermer madeninin bölgemizde bulunmasından dolayı mermercilik sektörü ile birlikte muhtelif birçok alanda özellikle kimyevi madde üretiminde ihracat yapan firmalarımız bulunmaktadır.

Konum olarak çok önemli bir noktada bulunan ilçemizin lojistik önemi yapılan köprü ve otoyol yatırımları ile artmış; İstanbul, İzmir, Bursa ve Çanakkale illerine yakınlığı 2-3 saatlere düşmüştür. Her geçen gün gelişen bölgemiz yatırımcıların da yakından takip ettiği gözde yatırım alanlarından biridir.

Bölgemizdeki yatırımcı firmaların gayretleriyle bölgemiz önemli sanayi kuruluşları listesinde ve ihracat sıralamalarında yer bulmaktadır. İstanbul Sanayi Odası’nın yapmış olduğu en büyük sanayici sıralamalarında ve Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından yapılan sektörlere göre ihracatçıların sıralamalarında Bandırma firmalarımızın olması bizlere büyük gurur veriyor.

Bölgemizin avantajları, firmalarımızın başarıları var fakat;

Bazı beklentilerimizin cevap bulmasıyla çok daha iyi olacağını biliyoruz. Bunlara küçük örnekler vermem gerekirse;

Karayolumuz var ama transit bir çevre yolu ihtiyacımız var. Neticede bölgemize kurulan ve kuruluş aşamasında olan birçok organize sanayi bölgesi olduğunu biliyoruz. Bunların birçoğu da Bandırma-Gönen tarafında inşa ediliyor. Bu sebeple artacak nüfus ve trafik hacmini düşündüğümüzde Bandırma’nın Balıkesir tarafından başlayıp Gönen ayrımına kadar olan bölgeyi rahatlatacak şekilde bir çevre yolunun yapılması elzemdir.

Deniz yolu taşımacılığımız ve çok önemli bir limanımız var fakat; bölgemizde iş yapan firmaların büyük bir bölümü ihtisas gümrükleri uygulamasına takıldığı için limanımızı kullanamamaktadırlar. Bu da maliyet artışları, zaman kaybı, iş kaybı, istihdam kaybı ve enflasyona olumsuz etkiler yapmaktadır. Bu olumsuzlukların bertaraf edilebilmesi için Bandırma ve çevresinde üretimi ve ticareti yapılan ürün guruplarının Türkiye’ye girişine ve Türkiye’den çıkışına yetkili Gümrük idareleri kapsamına Bandırma Gümrük Müdürlüğünün de alınması gerekmektedir.

Demiryolu taşımacılığımız var fakat hızlı trenle daha etkin yaya taşımacılığının yanı sıra kurulacak OSB’ler ve liman arasında demiryolu bağlantısının olması gerektiğini düşünüyoruz.

İhracat ve ithalat kapasitesi yüksek birçok yatırımcımız var, önemli sanayi kuruluşlarımız var fakat hem bölgenin stratejik yapısı hem de gelen yatırımcı profili göz önünde bulundurularak bir serbest bölge kurulması bölge açısından önemlidir.

Yine kurulum aşamasında olan ve planlanan sanayi bölgelerimizdeki firmalarımızın bölgeye katılarının daha fazla olabilmesi için merkez kayıtlarının Bandırma’da olması, nitelikli iş gücü ve ara eleman konusunda destekleyici uygulamalar hususunda düzenlemeler gerekmektedir.

İlçe olarak yine büyük şansımız olarak gördüğümüz üniversitemiz var fakat üniversitemizin bölgemiz yapısına uyum sağlayacak şekilde yapılanması, ihtiyaca cevap verecek nitelikte bölümlerinin olması gerekmektedir.

Sonuç olarak; evet Bandırma bir ilçe fakat birçok ilin sahip olamadığı değerlere ve avantajlara sahip bir ilçe. Bu yüzden kendi dinamikleriyle gelişmeye devam edecek, sürekli büyüyecektir. Sadece beklentimiz ve talebimiz büyümenin ve gelişmenin sağlıklı, planlı ve geleceğe uyum sağlar nitelikte olmasıdır. “ dedi.

Zirvede konuşmacı olarak Ekonomi Gazetesi Genel Koordinatörü Vahap Munyar, Ekonomi Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ ve Piri Reis Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu yer aldı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.