CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLADI.. İŞTE YENİ KISITLAMALAR - Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLADI.. İŞTE YENİ KISITLAMALAR

Bu haber 30 Kasım 2020 - 20:03 'de eklendi ve 1.928 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığında yapılan Kabine Toplantısı’ndan koronavirüs pandemisi ile ilgili yeni kısıtlama kararları çıktı. Kabine toplantısı sonrasında kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, pandemi nedeniyle alınan yeni kararları açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ” Kabine toplantımızın en önemli konusu koronavirüs salgını ile ilgili gelişmelerdi. Bu çerçevede yeni bir takım tedbirleri hayata geçireceğimizi kamuoyu ile paylaşmıştık. Aldığımız tedbirlerin yol açtığı sıkıntıları gayet iyi biliyoruz. Bu sıkıntıları azaltmak için de çaba sarfediyoruz. Vatandaşlarımızdan ricam öncelikle temizlik, maske ve mesafe kurallarına en sıkı şekilde riayet etmeleridir. Tedbirlere de harfiyen uyulmasını bekliyoruz. Salgın tehdit olmaktan çıkana kadar mümkün olduğu kadar kalabalığa karışılmamalı. Bu salgına karşı en etkili tedbir kendimizi korumaktır. Kendimiz sağlıklı olsak bile diğer insanların sağlıkları için üzerimize düşeni yapmak zorundayız. Hastanelerimizdeki doluluk oranlarını ne kadar aşağıda tutabilirsek salgınla mücadelede kendimizi o kadar güvende hissedebiliriz. 83 milyon hep birlikte seferberlik ruhu ile hareket etmeliyiz. Nice mücadelelerden alnının akıyla çıkan Türkiye salgın sürecinden de çıkacaktır. Önümüzdeki bahar aylarından itibaren bu küresel sağlık krizini geride bırakmayı ümit ediyoruz. Aşı konusunda dünyadaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. İlk etapta 50 milyon dozluk bir anlaşma yapmış bulunuyoruz. Vatandaşlarımız herhangi bir ücret ödemeden aşıya erişebileceklerdir. Öncelikle sağlık çalışanlarından aşılama çalışmalarına başlanacaktır. Bu anlayışla kabine toplantımızda ilave tedbirleri istişare ettik.

Yapılan değerlendirmelere göre

Hafta için her gün 21:00 ile 05:00 arasında genel sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır. Bu kısıtlama haftasonları Cuma akşamı 21:00’den Pazartesi sabahı 05:00’e kadar kesintisiz olarak devam edecektir. Haftasonları artık evimizdeyiz.

  • 65 yaş üstü ve 20 yaş altı toplu taşıma araçlarını kullanamayacaktır.
  • Ana sınıfı ve benzeri eğitim kurumlarının faaliyetlerine ara verilecektir.
  • Misafir kabulüne ara verilmesini özellikle rica ediyorum. Evlerde gün, mevlit, taziye, yılbaşı kutlaması gibi etkinlikler yapılamayacaktır.
  • Cenaze namazları ve nikahlar en fazla 30 kişiyle kılınacaktır.
  • Hamam, yüzme havuzu, lunapark gibi yerler faaliyetlerine ara vereceklerdir.
  • AVM’lere girişte HES kodu sorulacaktır.
  • Kalabalık meydan ve caddelere girişler sınırlandırılabilecektir.
  • Kamu kurumlarının mesai saatleri 10:00-16:00 olarak uygulanabilecektir.
  • 50 kişi üstü çalışanı olan işyerlerinde salgın kurallarına uyulması sıkı bir şekilde denetlenecektir.

Bu kurallar Salı akşamından itibaren uygulanmaya başlanacaktır. Aldığımız kararların hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

 

Bandırma Laptop Tamiri

Bandırma Emlak

Bandırma Web Tasarım

Tercüme Bürosu

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.