CİHAN HAYIRSEVENER ANILDI

CİHAN HAYIRSEVENER ANILDI

ABONE OL
19 Aralık 2023 10:22
CİHAN HAYIRSEVENER ANILDI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BALIKESİR Gazeteciler Cemiyeti (BGC), Bandırma’da 14 yıl önce öldürülen BGC Disiplin Kurulu Başkanı Cihan Hayırsener için anma programı düzenledi. “Boğazımda düğümlenen sözcükler var” ifadesini kullanan Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Demir, “gazetecileri susturabileceklerini sananlar geçmişte yanıldı, bugün de yanılıyor.” dedi.

BALIKESİR Gazeteciler Cemiyeti (BGC), Bandırma’da 14 yıl önce öldürülen BGC Disiplin Kurulu Başkanı Cihan Hayırsener için anma programı düzenledi. BGC Başkanı Ramazan Demir, şehit gazeteciyle ilgili anılarını anlatırken duygulandı. “Boğazımda düğümlenen sözcükler var” diyen Cemiyet başkanı Ramazan Demir, “Tehdit ederek, darp ederek, öldürerek gazetecileri susturabileceklerini sananlar geçmişte de yanıldı, bugün de yanılıyor. “dedi.

DUA ve HAYIRLA YAR EDİLDİ

Bandırma’da 14 yıl önce 18 Aralık 2009 günü gazetesine gittiği sırada uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren  Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Disiplin Kurulu Başkanı Cihan Hayırsevener, BGC Basın Müzesi ve Medya Merkez’nde düzenlenen programla yad edildi. Program, şehit gazeteci Hayırsevener ve bugüne değin vefat etmiş gazetecilerin ruhuna Hacı Sadık Kaya Camiinde okunan Mevlid-i Şerif ve akabinde Cemiyet bahçesindeki dua ile başladı. Duygulu anların yaşandığı programa Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı ile Basın İlan Kurumu (BİK)  Balıkesir Şube Müdürü Halil İbrahim Parlak, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Basın Birimi sorumlularından Sinan Güden ve Hayırsevener’in meslektaşları katıldı.

BGC Basın Müzesi’nde ‘Öldürülen Gazeteciler’ anısına oluşturulan salonda devam eden programda Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir, olayın yaşandığı bölgede sıcağı sıcağına çekilen fotoğrafı göstererek; “Çok şeyler söylemek istiyorum, ama boğazımda düğümlenen sözcükler var” dedi.

DEMİR: GAZETECİLERİ ÖLDÜREREK SUSTURAMAZSINIZ

Hayırsevener, başta olmak üzere bugüne dek öldürülen tüm meslektaşlarını hüzünle andığını söyledi.

Demir şöyle konuştu: “Cihan Hayırsevener, Balıkesir basınının cesur kalemlerinden biriydi. Ülkemizin ve milletimizin çıkarları noktasında kalemini kullanan, beynini yoran gazeteciydi. Gerçeklerin ortaya çıkarılmasından korkan, karanlıktan beslenenlerin planladığı kalleşçe saldırıda şehit düştü. Ölüm emrini verenleri, tetiği çekenleri, insanlık dışı eylemi organize edenlere yardım ve yataklık edenleri bir kez daha lanetliyoruz.

Tehdit ederek, darp ederek, öldürerek gazetecileri susturabileceklerini sananlar geçmişte de yanıldı, bugün de yanılıyor.Türk Basını ilk şehidini verdiği 1909’dan beri susturulamadı. Meslek ilkelerini benimseyen, kalemleriyle mikrofonlarını milletinin çıkarları ve gerçekleri öğrenmesi adına kullanan gazeteciler susmadı, susmayacak, susturamayacaklar.

Bugüne dek öldürülen bütün meslektaşlarımızı hüzünle, dualarla anıyoruz.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.