ÇİFTÇİ SOL SAHİL SULAMA PROJESİNİ BEKLİYOR

ÇİFTÇİ SOL SAHİL SULAMA PROJESİNİ BEKLİYOR

ABONE OL
28 Ekim 2023 10:08
ÇİFTÇİ SOL SAHİL SULAMA PROJESİNİ BEKLİYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bandırma Ziraat Odası Başkanı Süleyman Dönmez Manyas Sol Sahil Sulama Projesinin devam ettiğini belirterek projenin tamamlanmasıyla Bandırma’nın göl kenarındaki birçok kırsal mahallesinin sulu tarıma geçeceğini ifade etti.

9 mahalle sulu tarıma geçecek

Başkan Dönmez “ Bir süredir devam eden Manyas Sol Sahil Sulama projesi ile bölge tarımın sınıf atlayacağını söyleyebiliriz. Bu proje ile Gölyaka, Çepni, Külefli, Bereketli, Yeni Sığırcı, Doğruca, Akçapınar, Çomlu ve Kuşcenneti mahallerinde yaklaşık 80 bin dekar arazi sulu tarıma kavuşacak. Sulu tarım ile bölgemizdeki ürün çeşitliliği ve verimliliği yükselmiş olacak.

Kuraklık zeytin üreticisini zorluyor

Zeytin hasadı hazırlıklarının başladığı şu günlerde zeytin üreticileri oldukça sıkıntılı durumdalar. Zira kurak geçen aylar bölgedeki zeytin rekoltesini olumsuz etkiledi. Beklenilen zeytin üretimi yakalanamadı. Zor geçen zeytin dönemi sonunda üreticiler zeytin fiyatının 100 lira civarında olmasını bekliyorlar. Sadece bölgemizde değil ülkedeki zeytin rekoltesinin düşük seviyelerinde kalmasıyla zeytinyağı fiyatlarında büyük artışlar olabileceğini düşünüyoruz.

Çiftçi buğday ekimi için yağış bekliyor

Kasım ayında buğday ekimi başlayacak. Ancak yeterli yağışların gelmemesi çiftçileri kara kara düşündürüyor. Toprak yeterli yağışı alamadığı için kupkuru vaziyette. Bu durum buğday ekimini riskli hale getiriyor. Çiftçi çaresiz buğday ekimini Aralık ayına erteleyebilir.

Mısır üreticileri sıkıntılı

Bandırma Ziraat Odası Başkanı Süleyman Dönmez mısır üreticilerinin beklediği taban ücretleri göremediğini belirterek “ Mısır üreticileri bu sene mısırda kilo başı ücretlerin 8-9 lira civarında olmasını bekliyordu. Ancak açıklanan mısırın kilo fiyatı 6 lira oldu. Bu fiyatlar üreticileri mağdur ettiğini söyleyebilirim. Bölgemizde Doğa, Karaçalık ve Aksakal mahallerindeki mısır üreticileri fiyatların yükseltilmesini istiyorlar.

Karpuz ve kavun üreticilerinin yüzü güldü

Bölgemizdeki karpuz ve kavun üreticileri bu sene altın yıllarını yaşıyor diyebiliriz. Rekoltenin yüksek olmasının yanı sıra bu sene karpuz ve kavun fiyatları hiç olmadığı kadar seyretti. Bu da üreticilerin yüzünü güldürdü. “ Dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.