CHP İLÇE YÖNETİMİ VE DURSUN MİRZA

CHP İLÇE YÖNETİMİ VE DURSUN MİRZA

ABONE OL
3 Temmuz 2023 10:55
CHP İLÇE YÖNETİMİ VE DURSUN MİRZA
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Malumunuz üzere Bandırma’da yerel yönetim 3 dönemden bu yana CHP’nin ambargosunda bulunuyor. 2 dönemdir yaşanan Büyükşehir kaosu Bandırma’nın hizmet alımı noktasında karabasanı oldu. Her iki belediye de hizmet alımı noktasında birbirlerini baltalarken, olan her zaman olduğu gibi Bandırma’ya oldu. Eksikliklerin tamamlanması konusunda topu taca atma yarışını girildi. Sonuç Bandırma için ortada.

Büyükşehir, Bandırma’yı ne zaman hatırlayacak, bütün ilçeler az ya da çok hizmet alırken Bandırma ne olacak sorusuna Büyükşehir yetkilileri adres olarak Bandırma Belediyesini gösteriyorlar. Diğer ilçe belediyelerinin proje üreterek Büyükşehrin kapısını çaldığını söyleyenler, Bandırma Belediyesinin 8 seneden bu yana tek bir proje hazırlayarak Balıkesir Büyükşehir Belediyesine başvurmadıklarını ifade ediyorlar. Yani her zaman olduğu gibi filler tepişirken ezilen yine çimenler oluyor.

Zaman geçti yerel seçimlerin arifesine geldik. Bandırma’yı kolay lokma gören CHP’yi bu kez çok zorlu bir sınav bekliyor. Dağılan Millet İttifakının tavrı seçim sonuçlarını çok yakından etkileyecek. Son seçimleri hatırlarsak CHP yaklaşık 20 bin oy farkla seçimi kazansa da 17 Bin İyi Parti, 5 bin de HDP oyları seçim sonuçlarındaki farkı getirmişti. “İyi Parti seçimlere kendi adayı ile katılacak” senaryosu gerçek olursa ilginç sonuçlar görebiliriz.

Seçim sonuçları açısından CHP’nin kendi içinde yaşadığı acayip durumlar da tartışılmalı diye düşünüyorum. Acayip durum diyorum, gerçekten de CHP İlçe Yönetimi ile Dursun Mirza ekibinin çekişmesini genel seçimlerde çok net gördük. İlçe yönetimi Mirza ve ekibini görmezden gelirken, Dursun Mirza da seçim çalışmalarını kendi ekibiyle sürdürmeyi tercih etti. Sonuçlar ise ortada duruyor.

Genel seçimler sonrasında CHP Merkez Yönetiminin artık adaylarımızı ön seçimle belirleyeceğiz söylemi Dursun Mirza ve ekibini iyice umutlandırdı. Hemen kendi seçim ofislerini açarak seçim çalışmalarına başladılar. Doğal olarak açılışa Belediye Başkanı Tolga Tosun ve CHP yönetimi katılmadı. Davet edilip edilmediklerini bilmediğim için yorum yapmayacağım. Misilleme bayramlaşmada CHP İlçe Örgütünden geldi. Onlar da Mirza’sız bayramlaşma yaptılar. Sanırsınız ki bu kişiler CHP’nin değil farklı partilerin üyeleri. Bu kısır çekişme hangi noktaya kadar taşınır yaşayıp göreceğiz.

CHP’de aday bolluğu yaşanacağını düşünüyorum. Ancak yarış Tolga Tosun ile Dursun Mirza arasında olacak gibi duruyor. Lakin ilerideki yazılarımda bahsedeceğim farklı ama iddialı bir aday daha görebiliriz diyerek şimdilik bahsi kapatayım. Dursun Mirza’nın tek güvencesi adayın ön seçim ile belirlenmesi olacak. Zira Mehmet Tüm ve kendi döneminde çok sayıda kişiyi CHP’ye üye yaptılar. Olası bir ön seçimde Mirza kazanacağını düşünüyor.

Ancak ön seçim olmaz ise Tolga Tosun ipi göğüsleyen taraf olur. Kılıçdaroğlu’nun Dursun Mirza hakkındaki görüşü malum. O zaman da  işler karışabilir. İyi Parti’nin çıkaracağı aday beklenir. Bir de o aday Dursun Mirza olursa Bandırma’da kartlar yeniden dağıtılır diyebiliriz. Bu konu da Dursun Mirza’nın CHP’yi sırtından hançerlemeyeceğini düşününler olduğu kadar, “Mirza kendisine yapılanı unutmadı, İyi Parti’den aday olur” diyenler de mevcut. Kısacası çok bilinmeyenli bir denklem.

Yukarı da yaptığım analizler çerçevesinde kendi yorumumu yapmam gerekirse, CHP yönetiminin kısır siyaset anlayışı ile Dursun Mirza ve ekibini yok sayması CHP’ye pahalıya mal olabilir. CHP her şartta Millet İttifakı ile yerel seçimlere girmelidir. Yoksa Bandırma yerel yönetiminde yıllar sonra farklı siyasi partiler görebiliriz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.