CHP İKTİDAR OLMAK İSTİYOR MU? - Bandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

CHP İKTİDAR OLMAK İSTİYOR MU?

Bu haber 05 Ağustos 2022 - 14:38 'de eklendi ve 463 kez görüntülendi.

Son siyasi gelişmeler seçimlerin 14 Mayıs 2023 yılında yapılacağını gösteriyor. 9 ay gibi kısa sayılabilecek bir zaman diliminde siyasi partilerin belki de ülke için en önemli seçime hazırlanmaları gerekiyor. Yaşanan süreçte muhalefet partileri sokakta gezilere devam ederken, vatandaşlarla da yüz yüze iletişime geçiyorlar. İktidar olan Ak Parti ise daha ziyade sahaya inmeden, tüm çalışmaları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın söylemlerine dayandırarak yola devam etmeye çalışıyor. Dediğim gibi ülke açısından bakıldığında bana göre 1950 seçimlerinden sonra en önemli seçim yaşayacağımızı düşünüyorum. Zira 1950 seçimlerinde tek adam idaresinden demokrasiye geçiş tercihini yapmıştık. Şimdi de tek adam idaresinden demokratik bir sisteme geçiş tercihini yapacağız. Bu idare şeklini ülkemiz gerçeklerine uygun görenler doğal olarak Cumhur İttifakı için oy kullanacaklarken, tek adam idaresinin ülkeyi getirdiği noktayı beğenmeyenler, tekrar güçlendirilmiş demokratik sistemine dönmek isteyenler de Millet ittifakı için oy kullanacaklar.
Bilindiği gibi Cumhur ittifakı çok önceden Recep Tayyip Erdoğan’ı aday göstermişti. Güç dengelerini düşündüğümüzde en doğal seçimin bu olacağı belliydi. Aday seçiminde bilinmezlik ise Millet İttifakında yaşanıyor. Bu bilinmezlik ise nedense Cumhur ittifakında sıkıntı yaratıyor. Aday ismi belli olmayınca eleştiriler aday olacağı ileri sürülen Bay Kemal üzerinde yoğunlaşıyor. Cumhurbaşkanı, tüm söylemlerinde Bay Kemal’i yıpratmaya çalışıyor. Geçen hafta Balıkesir’e gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmada Bay Kemal ifadesi üzerinden Cumhur İttifakına gol attığını düşünenlerdenim. Seçim tarihi netleşmeye başladıktan sonra Millet İttifakının adayını belirleyeceğini öngörebiliriz.
Adaylık için ismi en çok telaffuz edilen isim Kemal Kılıçdaroğlu. İki adayın yarıştığı seçimlerde Kemal Kılıçdaroğlu’un seçilme şansının yüksek olduğunu düşünmüyorum. Tüm ekonomik sıkıntılara karşın Recep Tayyip Erdoğan’ın ipi göğüsleyeceği fikrindeyim. 11 seçime girip tümünde geride kalan, oy oranları yükseltemeyen Kılıçdaroğlu’nun neden aday gösterilmek istendiğini anlamıyorum. Zamlardan ve tek adam idaresinden bunalan halk, Ak Parti’ye bugüne kadar verdiği desteği çekmeye başlarken, ne hikmetse ana muhalefet partisi CHP, Ak Parti’den kaçan oyları bünyesine toplayamıyor. Kılıçdaroğlu, halk önünde bir türlü umut olamıyor. Bu gerçeği CHP’li dostlarımız görse de ısrarla Kılıçdaroğlu’nun aday olmasını tercih ediyorlar. Bana bu çok ilginç geliyor. Şeytanın avukatlığını yaparak şunu söyleyebilirim. CHP iktidar olmak istemiyor diyebilirim. Sosyal medyada yayılan kamuoyu araştırmalarına güven olmasa da Kılıçdaroğlu ile Recep Tayyip Erdoğan yarışında ibre yüzde 55 oranı ile Recep Tayyip Erdoğan’ın lehine gözüküyor. Yarış Recep Tayyip Erdoğan ile Ekrem İmamoğlu arasında olduğunda net bir şekilde eşitlik gözüküyor. Son kamuoyu araştırmalarında ise Millet İttifakı adayının Mansur Yavaş olduğu seçimde ibre tamamen Mansur Yavaş’a dönüyor. Yani Millet İttifakı, Cumhurbaşkanı seçimlerini kazanmak istiyorsa aday seçimini doğru yapmalıdır. Ya doğru aday seçerek güçlendirilmiş demokrasiye dönecekler ya da partisel duygusallıklar ile yaptıkları yanlış seçimle Recep Tayyip Erdoğan’ın tek adam idaresine destek olacaklar.
Geçmiş seçimlerde CHP’nin Ekmeleddin İhsanoğlu’nu aday gösterdiğini, daha sonraki seçimlerde ise Abdullah Gül isminde inat etmelerini düşündüğümüzde güçlendirilmiş parlementer sisteme dönme noktasında pek de umutlu olamıyorum. CHP iktidar olmak istiyor mu önce bunun kararını vermelidir. Sonra doğru adayını seçmelidir. Bu konuda İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in çok daha sağduyulu olacağını düşünüyorum. Ülkenin geleceği için önce Millet İttifakı kararını verirken, vatandaşlar bu irade üzerinden seçimlerini yapacaklar.
Ne diyebiliriz ki, Allah sonumuzu hayırlı etsin.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Superiority inside the the watchmaking arena method will be the first step toward rolex replicas swiss made .