Büyürken küçülmek - Bandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

Büyürken küçülmek

Bu haber 10 Eylül 2013 - 23:09 'de eklendi ve 1.711 kez görüntülendi.
Türkiye ekonomisi ikinci çeyrekte %4.4 büyüme gerçekleştirmiş.Bir çok ekonomist bu büyüme karşısında şaşırıp kalmış.Anlayacağınız her şey yolunda velhasıl kelam büyüyoruz.
   Büyüyoruz da nasıl büyüyoruz?Küçük esnaf yakında ortalıktan silinip gidecek,çiftçi kan ağlıyor.Önceden orta sınıf işletme vardı şimdi ara ki bulasın.Büyük sanayi şirketleri birbir kapanıyor.Bugün Türkiye’nin sanayi devlerinden ve alüminyum firmalarından fenis alüminyum kepenk kapattığını açıkladı.Önümüzde ki günlerde belki daha ne şirketler kapanacak.
  Durum böyle iken hangi büyümeden söz ediyoruz.Ekonominin kıvrak kelimeleri ile mi büyüyeceğiz ya da halk nasıl olsa inanıyor diyerek mi?
   Vatandaşın alım gücü her geçen gün ortadan kaybolurken nasıl bir büyüme gerçekleştirdik inanması güç doğrusu.Kişi başına düşen gelire bakıyorum hayretler içerisinde kalıyorum.Tam tamına 10.497 dolar.Kime göre,neye göre hesapladın,ya da hangi kişinin başına düştüğü gördün de bu sonuca ulaştın sevgili Türkiye İstatistik Kurumu.
   Diyecekler ki o sayı ortalama olarak hesaplanıyor.Tutmasa da olabilir.Olmaz efendim öyle yağmacılık.Asgari ücretliye bakalım onlarda durum nasıl.Bu vatandaş grubu 803 Türk lirası maaş alıyor.Zor değil küçük bir hesaplamadan sonra açıklanan kişi başına düşen milli gelirin yasırısına bile denk gelmediğini görürsünüz.Gelelim emekliye,onlar içinde durum içler acısı Asgari ücretliden biraz fazla onların yıllık ücretleri ama açıklanan kişi başına düşen gelirle uzaktan yakından alakası yok.
   Ülke insanımızın yarısından fazlasının asgari ücret ile çalışan ve emekli kesimden oluştuğunu görmezden gelirsek böyle bir hataya düşmüş oluruz.Hesaplamayı San Marino’da yaşayan vatandaşlara göre yapıp,kendi vatandaşına Somali’li deki vatandaşların maaşını verirsen bu işin içinden çıkamazsın..Hesabının da bir gerçekçiliği kalmaz.
   Mısır,Suriye ve diğer ülkeler ile uğraşacaklarına keşke kendi vatandaşlarına yönelse büyüklerimiz.Yönelseler de ülkenin nasıl bir halde olduğunu görebilseler.
   Görünen köy kılavuz istemez ama bizde öyle değil ne yazık ki.Vur abalıya misali ülke insanımız terk edilmiş vaziyette.Ütopya hesaplamalarla bugünü kurtaranlar yarın halka ne şekilde hesap verecekler bekleyip göreceğiz.
   İyi günler dilerim.Kalın sağlıcakla…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Superiority inside the the watchmaking arena method will be the first step toward rolex replicas swiss made .